Bývalá priemyselná zóna Mlynské Nivy sa rýchlo mení na jednu z najatraktívnejších nových štvrtí v Bratislave. Postupne tu pribúdajú nové developmenty, pričom v týchto dňoch štartuje výstavba ďalšieho. Developer Immocap v spolupráci s investorom WOOD Real Estate rozbiehajú Millhaus, ktorý do lokality prinesie nové bývanie vo výškovej budove.
Mlynské Nivy boli ešte relatívne nedávno výrobno-skladovou štvrťou, zriadenou v zázemí bratislavského prístavu. Od 90-tych rokov minulého storočia však výroba začala upadať a na mieste bývalých fabrík sa začali objavovať kancelárske komplexy. V posledných rokoch sa dynamika prestavby zvýšila a ku kanceláriám pribúdajú aj obytné súbory.
Zo zanedbanej lokality sa krok po kroku stáva rozšírenie nového centra Bratislavy. Tzv. downtown už má takmer zadefinované, ako sa bude v najbližších rokoch rozvíjať, pozornosť developerov sa preto presúva práve na Mlynské Nivy. Rastúceho významu územia si všimlo aj Hlavné mesto, ktoré predstavilo v priebehu minulého roka víziu, ako by sa mohla lokalita v budúcnosti vyvíjať. To ďalej zvyšuje potenciál investícií v tejto časti metropoly.
K aktívnym firmám, ktoré nechávajú svoju stopu na premene Mlynských Nív, patrí Immocap. Jeden z popredných developerov komerčných nehnuteľností – predovšetkým kancelárskych – tu vybudoval sériu Bratislava Business Center III-V a čerstvo dokončil šieste, hoci tentokrát už pomenované The Mill. Na tomto spolupracoval aj so investičnou spoločnosťou WOOD & Company, resp. s WOOD Real Estate.
Už čoskoro lokalitu doplní ďalší projekt tejto dvojice. V priestore medzi The Mill a BBC V, severne od ulice Mlynské nivy, sa totiž začína výstavba projektu Millhaus. Ide o rezidenčnú výškovú budovu, ktorá dotvorí prázdny priestor na mieste niekdajšieho industriálneho objektu mlyna, zbúraného ešte v prvej dekáde tohto storočia. V poslednej dobe slúžila ako stavebný dvor.
V dohľadnej dobe ju nahradí 19-podlažná budova, obsahujúca 151 bytov a ubytovacích jednotiek, doplnených o obchody v parteri (na prízemí). V rámci výstavby sa vybuduje aj dvojpodlažná podzemná garáž so 140 miestami. Stavebník plánuje dom dotvoriť o oddychové zóny a detské ihrisko.
V posledných dňoch sa oficiálne spustil aj verejný predaj jednotlivých rezidencií. Ten je údajne pozitívny a podnietil developera k čo najskoršiemu začatiu prác. „Keďže nám predpredaj ukázal, že o byty je veľký záujem, v týchto dňoch začíname s realizačnými prácami. Naším cieľom je tvoriť živé miesta a sme presvedčení, že kvalitný, dobre nastavený projekt v správnej lokalite a s pridanou hodnotou pre klienta, na trhu uspeje,“ hovorí Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap.
Immocap zdôrazňuje, že projekt svojou funkciou a celkovým riešením ideálne dotvorí formujúcu sa mestskú štvrť. „Živé miesta sa musia skladať z viacerých, navzájom sa dopĺňajúcich funkcií. Predstavme si miesta, kde sa v správnom pomere stretáva bývanie, voľný čas, práca, kultúra. To všetko v rámci moderného verejného priestoru, navyše v inovatívnom, energeticky efektívnom prevedení, ktoré ľuďom šetrí peniaze,“ predstavuje svoju víziu Šramko.
K benefitom bývania v Millhause má patriť aj slušný štandard (jeho súčasťou je podlahové kúrenie, exteriérové rolety či kvalitný obklad v kúpeľni), vcelku racionálne dispozície a zelené technológie. V tomto smere sa chce Immocap vo všeobecnosti vymedzovať voči zvyšku trhu, preto sa majú jeho projekty vyznačovať špičkovým energetickým vybavením. Konkrétne menovaný je zber dažďovej vody, čo má znižovať náklady na údržbu. Ceny bytov zverejnené nie sú.
Developer aj investor sú presvedčení o budúcom úspechu projektu. „Uvedomujeme si, že Bratislava má stále obrovský rozvojový potenciál v oblasti rezidenčných nehnuteľností, zvlášť ak sú v dobrých lokalitách s kvalitnou infraštruktúrou,“ tvrdí Martin Šmigura, Local Partner WOOD & Company, zodpovedný za realitné aktivity skupiny na Slovensku. „Millhaus so svojou nadčasovou architektúrou a nízkymi energetickými nákladmi do tejto kategórie rozhodne patrí.“
Podobu budovy vypracovala známa kancelária Siebert + Talaš. Dizajnu budovy dominujú jemne zaoblené nárožia a balkóny, vertikálne drážkovanie fasády alebo špecifická farebnosť. V každom prípade by ale malo ísť o príťažlivý doplnok územia, ktoré sa napĺňa aj architektonicky kvalitnými realizáciami. Dôkazom je Discovery Residence, nominované na CE ZA AR, alebo The Mill.
Či Millhaus dosiahne ich úroveň, sa uvidí už čoskoro. Projekt má byť dokončený v roku 2026.
Vznik novej veže je dôležitou súčasťou postupnej premeny lokality. Krok po kroku sa takto mení z dosiaľ pomerne nevľúdnej časti mesta na súčasnú štvrť, vyplnenú novými polyfunkčnými súbormi. V budúcnosti by sa mala podľa developera – aj podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy – premeniť na vzorový príklad 15-minútového mesta.
Mlynské Nivy tak budú komplexnou zónou, ktorej obyvatelia budú schopní vybaviť všetky životné potreby do 15 minút chôdze. Okrem bývania to zahŕňa obchody, služby, vzdelávanie, rekreáciu, kultúru, zdravotnícku starostlivosť aj prácu. V území má vzniknúť priestor pre život 30-tisíc ľudí, ďalšie tisíce tu budú pracovať. Pre ľudí, ktorí majú povinnosti v iných častiach mesta, sa vybuduje električková trať na ulici Mlynské nivy.
Millhaus bude v samotnom srdci tejto novej časti Bratislavy. V jeho priamom susedstve by mala byť jedna z električkových zastávok. Zároveň platí, že by sa nemali v blízkom okolí stavať vyššie, resp. výrazne vyššie budovy. Uvažovaný je tu aj vznik akéhosi centrálneho verejného priestoru, hoci kľúčovou osou bude samotná ulica Mlynské nivy.
V súčasnej podobe verejného priestoru spočíva aj najväčší nedostatok Millhausu. Veža svojim umiestnením vytvorí do Plynárenskej otvorený vnútroblok, zvieraný spoločne s BBC V. Dnes je z veľkej časti tvorený povrchovým parkoviskom s 61 stojiskami. V prípade jeho odstránenia a nahradenia plochou pre peších, doplnenou o zeleň, umenie alebo pobytové prvky, by vznikol omnoho hodnotnejší priestor, hodný centra Mlynských Nív.
Immocap a WOOD Real Estate majú očividne tie najvyššie ambície, čo sa týka kvality nového developmentu. Už pred časom prvá menovaná firma ohlásila plány na vznik 1,5-tisíc bytov v horizonte 10 rokov, kým druhá je dnes vlastníkom viacerých špičkových budov alebo areálov (najmä Auparku, za ktorý zaplatila pol miliardy eur). V kontexte ďalších pripravovaných zámerov v okolí by bolo len logické, keby spoločnosti spolupracovali na presunutí parkovania inam, ideálne do garáže niektorého z nových projektov.
Vzniknúť tak môže atraktívne veľkomestské prostredie v dotyku so skutočne veľkomestskou zástavbou. Millhaus sa lepšie napojí na život okolia, ktoré zas bude vítaným rozšírením nového centra metropoly. To všetko môže byť realitou už o niekoľko rokov. Bratislava nedostane len jednu novú vežu, ale celú výstavnú štvrť.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre