Vysoká škola múzických umení (VŠMU) je najväčšou umeleckou školou na Slovensku. Zohráva dôležitú úlohu pri formovaní kultúry v krajine, keďže významná časť osobností z tejto oblasti pochádza práve z VŠMU. Nedostatočné priestorové kapacity má vyriešiť nové rozšírenie.
VŠMU má na svojich troch fakultách (Hudobnej a tanečnej, Filmovej a televíznej a Divadelnej) viac ako tisíc študentov. Nedostatok priestoru sa inštitúcia rozhodla riešiť využitím prieluky na Svoradovej ulici. Medzi Divadelnou fakultou a Filmovou a televíznou fakultou sa nachádza priestor s nehodnotným starším objektom, ktorý je určený na asanáciu
Tento priestor sa javí ako ideálna lokalita pre novú budovu, ktorá by slúžila potrebám celej školy, najmä však oboch susedných fakúlt. Pre tento zámer oslovila VŠMU kanceláriu 2021, špecializujúcu sa nielen na architektúru verejných priestorov, ale aj na organizáciu architektonických súťaží. Vyhlasovateľ súťaže mal presné predstavy o požiadavkách a obmedzeniach.
Porota, zložená zo slovenských architektov, hodnotila kvalitu návrhu z hľadiska prepojenosti a vyváženosti s ohľadom na zastavané plochy. Skúmala návrhy z pohľadu vhodnosti štruktúry, ktorá má harmonicky zapadať do okolia, dodržiava limity a vytvára spojenie medzi jednotlivými fakultami. Rovnako sa zaoberala priestorovými a prevádzkovými požiadavkami VŠMU a nárokmi na mestotvorné a architektonické kvality návrhu.
Víťaz súťaže je známy od roku 2021. Porota sa jednohlasne zhodla na tom, že najlepším návrhom je dielo dvojice architektov Iľju Skočeka a Danice Ščepkovej. Fasáda budovy bude podľa víťazného návrhu tvorená predsadenými pavlačami so slnolamom. Okrem tienenia dodajú budove charakteristickú identitu tým, že fasáda cituje odhalenú javiskovú techniku a komunikuje obsah objektu do okolia.
Samotní architekti upozorňujú, že plne rešpektujú existujúcu výšku budovy Divadelnej fakulty z roku 2010 aj „utopený“ parter, čím nad ním vznikne akási markíza. Okrem predsadenej časti fasády architekti doplnili aj výrazné schodisko. V interiéri sa autori museli vyrovnať s požiadavkami na plnú bezbariérovosť objektu i zabezpečenie obsluhy plánovanej multifunkčnej sály a skladov. Parkovanie pre 14 vozidiel je riešené v garáži.
Podľa Jany Cibulčíkovej, kvestorky VŠMU, prešiel súťažný návrh najprv pripomienkovým konaním jednotlivých katedier a fakúlt. Tieto požiadavky na jednotlivé prevádzkové celky boli následne zapracované do pôvodnej štúdie tak, aby spĺňali maximum ich požiadaviek. „V tejto podobe ucelenej architektonickej štúdie by sa mala štúdia podať na vyjadrenie Magistrátu a pamiatkového úradu s cieľom získania stanoviska k investičnému zámeru. Následne sa do štúdie zapracujú niektoré špecifické požiadavky odborných projektantských profesií, tak ako to bolo zadefinované v súťažných podmienkach,“ uviedla.
Spustenie povoľovacích procesov má do určitej miery závisieť aj od nového stavebného zákona. „Začiatok povoľovacích procesov je otázny vzhľadom na nie celkom vyjasnenú situáciu s aplikáciou novej stavebnej legislatívy, ktorá má začať platiť od 1.4.2024. Tento nový Zákon o výstavbe mal byť podstatným zjednodušením a skrátením povoľovacích procesov, zatiaľ však nie je jasné, či naozaj začne platiť. Ak sa účinnosť zákona bude posúvať, pôjde sa v štandardnom režime projektu pre územné rozhodnutie a projektu pre stavebné povolenie.“
Podľa Cibulčíkovej sa neočakáva, že by stavebné povolenie mohlo byť platné skôr ako o rok. Aj s ohľadom na dobu výstavby je optimistický scenár uvedenia budovy do prevádzky začiatok školského roka 2028/2029. Platí to však len v prípade, ak by sa škole podarilo získať finančné zdroje a skrátili by sa povoľovacie procesy pripravovanou legislatívou. „Predpokladaná cena stavených prác je 5,96 mil. eur. Spôsob financovania je v štádiu riešenia, projektová dokumentácia bude financovaná z vlastných prostriedkov VŠMU,“ dodáva Cibulčíková.
V najbližších rokoch by VŠMU naozaj mohla získať novú, dôstojnú budovu, čo by výrazne zlepšilo jej kapacitné možnosti a poskytlo študentom lepšie podmienky pre štúdium. Aj keď nie je jasné, kedy by sa mohlo začať s realizáciou, isté je, že tento projekt prinesie významné benefity. A to nielen škole, ale aj slovenskej kultúre a lokalite, ktorá sa stane kompaktnejšou, aktívnejšou a príťažlivejšou.
Dobudovanie areálu je v pláne aj na Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) na Drotárskej ceste. Artcampus je predmetom diskusií už niekoľko rokov. Vyhlásená architektonická súťaž spoznala víťaza, kanceláriu SLLA, ešte v roku 2019. Útvar pre verejné obstarávanie ju zrušil a v roku 2020 svoje rozhodnutie zmenil. Pôvodné výsledky teda zostali platné.
Zámerom je realizovať výstavbu technologického pavilónu a internátu s jedálňou v areáli VŠVU. Pavilón má byť s existujúcim objektom prepojený na všetkých úrovniach, čo umožní najkratšie možné spojenia medzi ateliérmi v existujúcej budove a technologickým zázemím pre študentov. Internát s jedálňou bude v dotyku s bočnou stenou budúceho výučbového pavilónu, ktorý bude vybudovaný v druhej etape. Prístavba bude zložená z dvoch objektov s ubytovacími bunkami a pavlačovými spoločnými priestormi s otvoreným dvorom medzi nimi.
Na projekte sa naďalej pracuje. „Výsledky medzinárodnej súťaže návrhov Art Campus VŠVU z roku 2019 sú platné a víťazi súťaže, v zmysle zmluvy o dielo, realizujú projektovú dokumentáciu. V súčasnosti je v štádiu podania a posúdenia pre územné rozhodnutie,“ priblížila stav VŠVU v septembri tohto roka. Inštitúcia tak pravdepodobne podala dokumentáciu pre územné rozhodnutie na Magistrát pre overenie súladu s Územným plánom v podobe záväzného stanoviska.
Zhotoviteľom dokumentácie pre územné rozhodnutie, ktorá bola predložená na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, je kancelária SLLA. Odhadované investičné náklady sú 33,5 milióna eur bez DPH. Začiatok výstavby sa odhaduje na druhý štvrťrok 2025, ukončená by mala byť v poslednom štvrťroku 2027. Nové objekty by mali byť v prevádzke na začiatku roka 2028.
Oba projekty sú pomerne ambiciózne, návrhy však majú vysokú kvalitu a pre zlepšenie podmienok na vysokých školách sú nevyhnutné. Artcampus VŠVU je aj napriek patáliám okolo architektonickej súťaže bližšie k realizácii, kým VŠMU by mohla s urýchlením procesov pomôcť aj nová stavebná legislatíva. Komplikácie môže ešte priniesť aj ekonomická situácia. Zostáva len veriť, že obe inštitúcie sa skutočne v dohľadnej budúcnosti dočkajú nových atraktívnych priestorov.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac