Mestský mobiliár je neoddeliteľnou súčasťou každého verejného priestoru. Vo väčšine prípadov ho len nenápadne dopĺňa, príklad atraktívnej transformácie nábrežia v Jersey City naproti New Yorku ale ukazuje, že môže byť jednou z hlavných dominánt riešeného územia. Dodávateľom je pritom firma, ktorá sa výrazne podieľa aj na formovaní priestranstiev v slovenských mestách vrátane Bratislavy.
Železničná stanica Exchange Place PATH v Jersey City bola otvorená v roku 1909. Tento dôležitý dopravný uzol sa nachádza v tesnej blízkosti rieky Hudson. Vstupné priestory stanice boli postavené koncom 80. rokov, v čase, keď veľkou prestavbou prechádzala aj celá okolitá oblasť Paulus Hook. V minulosti bola stanica viackrát uzavretá z bezpečnostných dôvodov.
Pred pár rokmi sa rozbehla pomerne rozsiahla diskusia o revitalizácii nábrežných blokov, ktoré existujúcu stanicu obklopujú. Dôležitou súčasťou týchto diskusií bola aj budúcnosť Katyňského pamätníka, ktorý sa roky nachádzal na námestí Exchange Place PATH Station. Napokon sa rozhodlo nielen o jeho zachovaní, ale aj o tom, že sa stane srdcom celého revitalizovaného verejného priestoru. Jeho podobu v roku 2019 navrhlo štúdio Melillo + Bauer + Carman Landscape Architecture.
Súčasťou revitalizácie bolo predpolie stanice a menší kruhový parkový priestor navrhnutý v okolí pamätníka. Projekt prispel k značnému rozšíreniu peších plôch a tiež zelene v tejto časti mesta. Celá riešená oblasť navyše získala novú dlažbu a pribudlo tu detské ihrisko.
Tento pomerne rozsiahly úsek bez áut sa koncom minulého roka po viac ako 12 mesiacoch renovácie plne sprístupnil verejnosti. Dnes je obľúbeným pobytovým priestorom pre všetky vekové kategórie. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sa stal aj mestský mobiliár od českej spoločnosti mmcité.
Tá sa v oblasti navrhovania, výroby a dodávania mestského mobiliáru pohybuje už 30 rokov. „Za toto obdobie sme získali dostatok skúseností, ktoré nás posúvajú stále vpred. Zároveň stále cítime, že sme mladí a máme drive. Vymýšľame nové a nové produkty, ktoré menia tvár miest, v ktorých žijeme. A to nás stále baví. Konkurenčnú výhodu teda vnímame v našej komplexnosti, skúsenostiach a neutíchajúcom nadšení pre dizajn,” opisuje Lenka Sršňová, PR a media manažérka mmcité.
Firma v minulosti svojimi produktami doplnila napríklad Moravské námestie v Brne, priestor medzi školami v Červenom Kostelci a dokonca aj projekt Pradiareň 1900, ktorý spoločnosť považuje za svoju srdcovku. V Bratislave je ale mobiliár od mmcité prítomný aj na električkových zastávkach, na nábreží a v mnohých iných lokalitách. Zo zahraničných projektov stojí za zmienku projekt Snow Hill v Birminghame či Nine Elms s ambasádou v Londýne, prípadne olympijské mestečko v Rio de Janeiro.
K projektu v Jersey City sa štúdio dostalo skrz svoju pobočku v USA. „Za týmto projektom stojí spoločnosť Mellilo + Bauer + Carman Landscape Architecture, ktorá pôsobí v New Jersey od roku 1979. Majú za sebou niekoľko skvelých projektov, ku ktorým sa pridal tiež Katyňský pamätník. Na túto spoločnosť máme väzby vďaka našej pobočke v USA, ktorá nám prináša veľmi zaujímavé projekty v Severnej Amerike,” popisuje spoluprácu Sršňová.
Súčasťou projektu Exchange Place PATH Station sa stala lavička Landscape, ktorá sa vyznačuje mierne zvlnenými líniami a pozdĺžne členenými pásmi dreva. V portfóliu spoločnosti možno túto lavičku nájsť vo viacerých materiálových a tvarových variantoch. Pre projekt v Jersey City bola vybraná lavička s vysokým operadlom. „Svojim variabilným tvarom, v tomto prípade oblúkovým, podporuje monumentalitu sochy, ktorá je stredobodom celého námestia. Z lavičky môžete nerušene pozorovať pamätník pri západe slnka alebo panorámu New Yorku nachádzajúcu sa na druhom brehu rieky Hudson,” odôvodňuje vhodnosť produktu PR manažérka spoločnosti.
Projekt Exchange Place PATH Station je napriek svojej architektonickej a urbanistickej jednoduchosti skvelým príkladom toho, ako revitalizovať verejné priestory v blízkosti rieky. Pamätník, o ktorého premiestnení sa spočiatku diskutovalo, sa napokon stal neoddeliteľnou súčasťou námestia. Zároveň tento projekt vyzdvihuje dôležitosť mestského mobiliáru. Pri jeho správnom výbere sa totiž stáva niečím viac ako len funkčným prvkom. V tomto prípade doslova formuje verejný priestor.
Českú spoločnosť, ktorá mestský mobiliár dodala, v blízkej budúcnosti čaká aj niekoľko ďalších významných projektov. Za zmienku jednoznačne stojí projekt, ktorý vzniká na Aténskej riviére v Grécku. Za jeho návrhom je svetoznáme architektonické štúdio Foster and Partners a Sasaki. „Za týmto úspechom sú dva tímy mmcité, americký a exportný, ktorý má na starosti práve Grécko. V Aténach bude vznikať na súčasnom brownfielde, v oblasti bývalého hlavného letiska, nová mestská časť,” približuje projekt Sršňová.
Z Brna tak firma prenikla doslova do celého sveta vďaka svojej zásade, že dizajn nepatrí len do galérií, ale aj do verejného priestoru. Je takmer isté, že aj v Bratislave sa ešte objavia produkty mmcité na mnohých miestach. Symbolicky tak bude prepojená s mnohými svetovými metropolami vo forme nenápadnej, no dôležitej súčasti mestského prostredia.
(mmcité, JerseyDigs, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac