Author photoSimona Schreinerová 27.11.2024 12:10

Výstavba pod Kolibou nekončí. Ambiciózny developer pripravuje superluxusné domy

Bratislavská Koliba a vŕšky v jej okolí sú spájané s nadštandardnými rezidenciami, ale aj komplikovanou dopravnou situáciou. Územie sa pomerne rýchlo zahustilo viacerými bytovými domami a súbormi, ktoré má doplniť zástavba rodinných domov. Na Frankovskej ulici tak pribudnú Mestské Vily Vtáčnik.

Zdroj: Sympatia Group

Zdroj: Sympatia Group

Lokalita Koliby sa začala intenzívnejšie rozvíjať po prvej svetovej vojne. V minulosti bola tvorená zväčša rodinnými domami, ojedinele sa vyskytli aj menšie bytovky. Na prelome 20. a 21. storočia sa však situácia začala meniť a pribúdali prvé developmenty. Nová výstavba bola orientovaná najmä na bonitnejších klientov. Za niekoľko rokov tu vznikla v podstate celá nová veľká obytná štvrť.

Koliba je dnes považovaná za prestížnu lokalitu s jedinečnými výhľadmi na mesto. Vznikajú tu predovšetkým nadštandardné projekty, ktoré lákajú kvalitným bývaním a blízkosťou lesa. Klienti na tieto fakty reagujú pomerne ochotne, v dôsledku čoho sa byty v jednotlivých developmentoch predávajú pomerne dobre. 

Jednou z najrýchlejšie sa meniacich častí je svahovité územie v podhorí Koliby a vrchu Vtáčnik. Lokalita sa v čoraz väčšej miere zahusťuje a obytné domy menia kedysi nezastavané územie, kde sa v minulosti nachádzali vinohrady. Najnovší zámer má vzniknúť na Frankovskej, kde sú tentokrát naplánované rodinné domy. Development by mal vzniknúť na pozemkoch v blízkosti projektov Vinohradis, Grand Koliba či plánovanej Rezidencie Horizont.

Galéria

  • Zdroj: Sympatia Group
  • Zdroj: Sympatia Group
  • Zdroj: Sympatia Group

Návrh desiatich samostatne stojacich rodinných domov osadených do svahovitého terénu získal súhlasné záväzné stanovisko mesta. Investorom je súkromná osoba, podľa všetkého však za developmentom stojí spoločnosť Sympatia Group. Domy budú umiestnené na pozemkoch v troch sektoroch, pričom v každom sa bude nachádzať rovnaký typ stavby. Definovaný bude rovnakým osadením vo vzťahu k Frankovskej ulici. Rezidencie budú mať rovnaký počet podlaží, rovnakú zastavanú aj podlažnú plochu a rovnakú dispozíciu.

V prvom a druhom sektore sú navrhnuté tri domy, v treťom vzniknú štyri rezidencie. Každý dom bude mať jedno podzemné, dve nadzemné a jedno ustúpené podlažie. Rodinné domy budú mať charakter mestskej vily s množstvom zelene a veľkorysým dispozičným usporiadaním.

V každom dome bude k dispozícii obývacia izba spojená s jedálňou a kuchyňou, šesť ďalších izieb, tri kúpeľne a samostatné WC, miestnosť pre fitness, priestory pre technické zabezpečenie domu a výťah. Objekty sa budú odovzdávať kompletne zariadené. Je zrejmé, že pôjde o jeden z najluxusnejších rezidenčných projektov nielen v tejto časti mesta, ale aj v celej Bratislave. 

Dopravne sa rodinné domy napoja na Frankovskú ulicu cez existujúcu komunikáciu, ktorá má byť predmetom úpravy. Statická doprava bude riešená formou vonkajších parkovacích státí. Ku každému domu budú prislúchať dve parkovacie miesta, investor počíta aj s dvoma navyše pre návštevy. Celkovo by malo vzniknúť 22 parkovacích miest.

 

Mestské Vily Vtáčnik. Zdroj: Sympatia Group

 

V kontexte masívnej výstavby v Podhorskom páse sú plánované rodinné domy iba kvapkou v mori. Na pretras však napriek tomu zrejme opäť príde otázka riešenia problematickej dopravy v tejto lokalite. Aj malé projekty totiž prehlbujú už aj tak akútny problém s dopravou.

Najdynamickejšiu transformáciu územie zažilo po roku 2016, kedy tu začal rásť jeden projekt za druhým - druhá etapa Belaria Koliba, Park pod Kolibou, Nová Koliba, Roličky, Eleven, Little Koliba, BellaVita Residence či spomínané Rezidencia Horizont a Grand Koliba. Lokalita sa zahusťuje dodnes a mnohé problémy nielen pretrvávajú, ale budú sa aj zhoršovať.

 

Grand Koliba. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Medzi horúce témy patrí Tupého ulica, ktorá trápi obyvateľov Podhorského pásu roky. V roku 2021 vyústila nespokojnosť do petície za bezpečnú Tupého ulicu. V rovnakom čase sa intenzívnejšie skloňovala výstavba projektov ZigZag či Rezidencie Horizont, čo nespokojnosť obyvateľov ešte vygradovalo. S dopravou a stavebným ruchom to totiž mali v tom období už aj tak dosť náročné.

V októbri 2022 prešla Tupého ulica určitými zmenami zameranými na výstavbu nového chodníka v dĺžke zhruba 200 metrov (od Ulice Pod Vtáčnikom po most nad železnicou na Kyjevskej), osadenie nového osvetlenia či rekonštrukciu vozovky výmenou povrchu časti cesty.

Časť vozovky tiež prešla rozšírením na 5,5 metra, spevnili sa jej krajnice alebo sa vytvorili drenážne zelené pásy po oboch stranách nového chodníka na odvádzanie dažďovej vody. Okrem úprav na Tupého ulici bol nedávno vymenený povrch komunikácie na Kyjevskej ulici, kde sa oddelil aj skromnejší priestor pre peších. Úpravy boli síce pozitívnym krokom, ale bohužiaľ išlo skôr o drobné zásahy, ktoré nepriniesli komplexné riešenie pre túto oblasť.

 

Úpravy Tupého z roku 2022. Autor: Nino Belovič

 

Lokalite by pomohlo nové prepojenie komunikácie medzi Svätovavrineckou a Frankovskou ulicou, čo je však iba v rovine teoretických úvah. Dobudovanie tejto cesty nebolo podmienkou na vydanie stavebného povolenia pre nové stavby, ktoré tu vznikli. Pre rozvoj lokality a zvýšenie bezpečnosti je to veľká škoda. Riešenie Tupého ulice však nebude rýchle ani jednoduché.

Najväčšie projekty na Kolibe už boli dokončené, avšak stavebný ruch zrejme ešte neutíchne. Jednotlivé developmenty priniesli najmä nové bývanie, upravené privátne priestranstvá pre rezidentov, výsadbu zelene a v minimálnej miere zriadenie vybavenosti. Napriek tomu v území naďalej chýba adekvátna občianska vybavenosť, verejné priestory, ale aj dopravná infraštruktúra.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube