Kým Hlavné mesto čelí finančným problémom a musí odkladať viaceré rozvojové projekty, Bratislavský samosprávny kraj pokračuje v ich príprave. Vďačí za to relatívne slušnému rozpočtu, ktorý umožňuje realizáciu viacerých zásadných investícií. Po úspešnom roku 2024 by sa mal v podobnom duchu niesť aj rok 2025.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) má za sebou úspešné obdobie. Rok 2024 sa niesol v znamení dokončenia a otvorenia viacerých významných projektov, ktoré boli v príprave dlhé roky. Išlo pritom o realizácie v Bratislave, ale aj v jej okolí, v mestách a obciach v jej zázemí, ktoré čelili mnohým problémom. K najväčším patrili nedostatočné kapacity školských zariadení, ale aj zlý stav infraštruktúry alebo chátranie viacerých pamiatok.
BSK v priebehu tohto roka tak v spolupráci so samosprávami definitívne ukončilo modernizácie a rozšírenia väčšieho množstva škôl. V metropole sa s pomocou kraja zrekonštruovali školy vo väčšom množstve mestských častí – v Starom Meste, Ružinove, Novom Meste, Rači, Vajnoroch, Devínskej Novej Vsi alebo v Rusovciach. Okrem toho bolo otvorené obnovené divadlo Aréna či Bratislavské bábkové divadlo, v Čunove zas bolo sprístupnené ekocentrum v zrekonštruovanom kaštieli.
Pozornosť kraja sa dnes presúva na nové výzvy. Krajskí poslanci na svojom poslednom minuloročnom zasadnutí schválili rozpočet na rok 2025. Ten počíta so sumou 320.544.295 eur a ide o vyrovnaný rozpočet. Kapitálové výdaje, teda výdaje určené na investičné projekty, dosahujú výšku 73.962.958 eur.
Kraj má napriek zložitej hospodárskej a ekonomickej situácii, danej najmä infláciou a konsolidáciou, ambíciu pokračovať v rozvojových projektoch. „Rozpočet sme pripravili konzervatívne, ale zároveň rozvojovo,“ hovorí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. „Jeho znenie reflektuje prijatie konsolidačného balíčka vlády aj stav verejných financií na Slovensku.“
Droba konštatuje, že ani tieto okolnosti by nemali brániť zvyšovaniu kvality života obyvateľov BSK. „Pripravujeme realizáciu investičných projektov v oblasti sociálnej starostlivosti, vzdelávania, zdravotníctva, kultúry, cestovného ruchu a zlepšovania kvality cestnej siete,“ približuje. Sústrediť sa bude najmä na projekty, ktoré možno financovať zo zdrojov EÚ, zámery, ktoré znížia energetickú náročnosť budov, vzdelávacie projekty a skvalitňovanie infraštruktúry.
Najväčšie kapitálové výdavky, 34,4 miliónov eur, budú smerovať do kapitoly Plánovanie a kontrola, čo zahŕňa masívne investície do zlepšenia energetickej náročnosti objektov a eurofondové projekty. Na druhom mieste sú Komunikácie (26,3 milióna), na treťom Interné služby (12,9 milióna), pod čo patria najmä rekonštrukcie budov vo vlastníctve BSK.
Medzi najvýznamnejšie projekty, ktoré sa budú realizovať v roku 2025, tak patrí najmä energetická obnova viacerých stredných škôl v Bratislave. Kraj zmieňuje predovšetkým Gymnázium Ladislava Novomestského, Gymnázium Ivana Horvátha, Gymnázium Alberta Einsteina, Spojenú školu na Tokajíckej ulici, Strednú priemyselnú školu stavebnú a geodetickú a Strednú odbornú školu polygrafickú.
Dôležitou súčasťou investícií má byť aj revitalizácia verejných priestranstiev. V tomto prípade ide o komplexnú obnovu parku v Malinove v rámci projektu Green Cities a revitalizáciu parku v Stupave cez iniciatívu ParksFit4Future.
Rozvoj stredoškolských kampusov bude zahŕňať prípravu a začiatok výstavby Kampusu zdravia a športu v Petržalke, ktorý je aktuálnou vlajkovou loďou BSK, a Kampusu bioenergetiky, ktoré poskytnú moderné vzdelávacie zázemie pre študentov. Významné financie budú smerovať aj na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, vrátane mostov v okresoch Malacky, Senec a Pezinok.
V oblasti rekonštrukcie zariadení vo vlastníctve kraja plánuje BSK projekty ako obnova internátu v Bernolákove, modernizáciu učební na Strednej zdravotníckej škole Strečnianska, rekonštrukciu budovy základnej školy a gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským na Dunajskej ulici v Bratislave, sanáciu kaštieľa v Stupave po povodni a rekonštrukciu elokovaného pracoviska Polikliniky Karlova Ves na Donnerovej ulici v Bratislave.
Na niektorých z najvýznamnejších projektov, najmä nových kampusoch, realizácii Obchvatu obcí Malokarpatska či výstavbe cyklotrás, sa bude pracovať aj do budúceho roka. Kapitálové výdaje by tak mali do budúcna ešte stúpnuť. V každom prípade, stavebná aktivita BSK bude pomerne intenzívna.
BSK tak robí citeľné a významné kroky v prospech zvýšenia kvality života. Sumár všetkých dokončených projektov za tento rok je pôsobivý – kraj zmieňuje najmä spomínané divadlo Aréna, ekocentrum v Čunove či obnovenú synagógu v Senci. „Pozornosť sme sústredili aj na opravy mostov. Na poli sociálnych vecí meníme životy deinštitucionalizáciou a otvárame zariadenia rodinného typu. A nezabudli sme ani na životné prostredie – prinášame ekologické iniciatívy a inovácie,“ dodáva J. Droba.
Aktivity kraja dopĺňajú iniciatívy Hlavného mesta či mestských častí, ktoré sú však o čosi chudobnejšie. Daná situácia vyplýva najmä z nedostatočného financovania, ale pravdepodobne do istej miery aj z manažérskych nedostatkov. Na druhej strane, kraj funguje očividne pomerne efektívne.
Postupne sa tak prekonáva investičný dlh, ktorému čelili krajské cesty, kultúrne zariadenia, stredné školy, zdravotnícke a sociálne zariadenia. Zázemie Bratislavy aj zariadenia v meste aspoň v niektorých ohľadoch začínajú dokazovať, že sú súčasťou metropoly členského štátu Európskej únie. Prirodzene, do veľkej miery to je zásluha práve zdrojov z EÚ. Ide ale zároveň o výsledok dobrej práce Bratislavského samosprávneho kraja.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre