Author photoSimona Schreinerová 13.02.2025 09:50

Veľké očakávania aj obrovské komplikácie. Rekonštrukcie univerzitných internátov napredujú, študentom prinášajú problémy s ubytovaním

O katastrofálnom stave internátov bratislavských univerzít sa diskutuje už roky. Počas uplynulého roka sa však rozbehlo viacero rekonštrukcií študentských ubytovacích zariadení. Aj keď ide o vítaný a dlhoočakávaný jav, prináša so sebou aj komplikácie.

Zdroj: Univerzita Komenského, www.zdronu.sk

Zdroj: Univerzita Komenského, www.zdronu.sk

Veľké rekonštrukcie priniesli aj veľké problémy s ubytovaním

Minuloročné leto prinieslo pre študentov, najmä budúcich, dobré správy. Slovenská technická univerzita (STU), Ekonomická univerzita v Bratislave (EUBA) a Univerzita Komenského (UK) spustili projekty rekonštrukcií svojich budov, internáty nevynímajúc. Sťažnosti študentov na katastrofálny stav ubytovacích zariadení tak boli konečne vypočuté.  

Najočakávanejšia bola rekonštrukcia najväčšieho internátu na Slovensku v Mlynskej doline - Internátu Ľudovíta Štúra. Univerzita Komenského začala s rekonštrukciou výškového bloku A už v rokoch 2021 a 2022. Druhá etapa kompletnej rekonštrukcie budovy (zateplenie strechy a fasády, výmena okien a balkónových dverí, ELI rozvodov a vybudovanie prístupovej lávky) by mala byť realizovaná v rokoch 2024 až 2026. Oficiálna stránka internátov Mlyny uvádza, že náklady na rekonštrukciu 4.662.816 eur sú pokryté vlastnými aj externými zdrojmi.

Na dodávateľa prác na rekonštrukciu výškového bloku B vyhlásila univerzita 24. júla minulého roka súťaž zákaziek. Komplexná rekonštrukcia zahŕňa výmenu rozvodov, rekonštrukciu sociálnych jadier, zateplenie strechy a fasády. Náklady na rekonštrukciu tejto časti majú dosiahnuť 12.487.023,73 eur a aj v tomto prípade majú byť použité vlastné zdroje a dotácia z rezortu školstva. Kým neskončí rekonštrukcia, ubytovacie kapacity nie sú k dispozícii.

Galéria

  • Plánovaná podoba rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra. Zdroj: Univerzita Komenského
  • Plánovaná podoba rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra. Zdroj: Univerzita Komenského
  • Plánovaná podoba rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra. Zdroj: Univerzita Komenského
  • Plánovaná podoba rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra. Zdroj: Univerzita Komenského
  • Plánovaná podoba rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra. Zdroj: Univerzita Komenského

V praxi to znamenalo, že množstvo študentov zostalo už v tomto akademickom roku bez ubytovania. Bývanie v študentských domovoch je pochopiteľne výrazne lacnejšie ako komerčný prenájom bytov. Navyše ide aj o polohu internátov, z ktorých majú študenti svoje univerzity zvyčajne dobre dostupné. Stovkám študentom tak nezastalo nič iné, len sa porozhliadnuť po iných možnostiach.

Prenájom bytu je však násobne drahší ako internátna izba, obzvlášť v blízkosti centr,a kde sa nachádza viacero univerzít. Ako uvádza SME, mnoho študentov si našlo bývanie v robotníckych ubytovniach alebo nebytových priestoroch (ateliéroch), pretože iné bývanie si z brigády dovoliť nemôžu. Niektorí študenti si mali nájsť bývanie aj v kancelárskych priestoroch.

Komplikovanú situáciu si uvedomovali aj univerzity. Podľa STVR sa asociácia realitných kancelárií v spolupráci s vysokými školami snažila uľahčiť študentom hľadanie bývania prostredníctvom portálu DOMIRE. Podmienkou malo byť, aby bola cena za lôžko porovnateľná s cenami na internátoch. Nezanedbateľná časť prenajímateľov nechce svoje byty poskytovať študentom, pretože sa obávajú poškodenia. Súčasťou internetového portálu preto bolo aj poistenie.

 

Plánovaná podoba rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra. Zdroj: Univerzita Komenského

 

Internáty obnovujú aj ďalšie univerzity

STU začala v lete minulého roka s komplexnou rekonštrukciou blokov B1 a B5 v študentskom domove Mladosť. Ako v tom čase uviedol hovorca STU Juraj Rybanský, celková hodnota rekonštrukcie je 3.130.676 eur a univerzita ju hradí z vlastných zdrojov. Predbežný termín dokončenia prác odhadoval na apríl až máj tohto roka.

Rekonštrukcie internátov patriacich STU však prebiehajú už niekoľko rokov. Niektoré z nich prešli obnovou už dávnejšie. Patrí k nim Študentský domov Jura Hronca, známy ako Bernolák či Mladá garda na Račianskej ulici.

Čiastočnú obnovu má za sebou internát na Dobrovičovej ulici v centre mesta, ktorá bude pokračovať zásahmi zameranými na zníženie energetických nákladov objektu (dokončenie rekonštrukcie izieb a zateplenia fasády). S rovnakým cieľom sa bude rekonštruovať aj Študentský domova Nikosa Belojanisa (zateplenie fasády, výmena radiátorov a osvetlenia).

 

Študentský domov Dobrovičova. Zdroj: Google StreetView

 

Významnú modernizáciu svojej infraštruktúry rozbehla aj EUBA. Ide o rekonštrukciu viacerých kľúčových objektov vrátane internátov. Od jari minulého roka sa realizuje obnova Študentského domova Starohájska 4 a univerzite sa podarilo získať finančné prostriedky aj na rekonštrukciu Študentského domova a jedálne Dolnozemská. Komplexnej obnove sa nevyhol ani Študentský domov Vlčie hrdlo. Internáty prechádzajú kompletnou obnovou, ktorá zahŕňa modernizáciu izieb, spoločných priestorov a zlepšenie energetickej efektívnosti budov. 

Keďže zdroje na obnovu viacerých objektov pochádzajú z Plánu obnovy a odolnosti, práce musia byť ukončené do prvého polroku 2026. Starohájska by mala byť dokončená v decembri 2025 a Študentský domov a jedáleň Dolnozemská v júni 2026. Internát vo Vlčom Hrdle by mal byť obnovený do augusta 2025.

Rekonštrukcie univerzitných internátov v Bratislave sú dlhoočakávaným krokom k zlepšeniu životných podmienok študentov. Napriek pozitívnym aspektom modernizácie však obnovy spôsobujú mnohým študentom nemalé problémy s ubytovaním. Nedostatočná kapacita internátov viedla k tomu, že mnohí museli siahnuť po alternatívnych možnostiach bývania, často za výrazne vyššie ceny.

Je však nevyhnutné začať vyrovnávať investičný dlh v tejto oblasti. Ak sa podarí splniť stanovené ciele, môžu mať študenti už o niekoľko rokov k dispozícii ubytovanie, ktoré zodpovedá moderným štandardom. Pre atraktivitu štúdia v Bratislave to je nevyhnutná podmienka. Napokon, slovenská metropola nezriedka stráca v boji o talentovaných študentov oproti českým univerzitám. Do veľkej miery to súvisí aj so zlým stavom mnohých budov v správe našich škôl. 

 

Ilustračný záber: www.zdronu.sk

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube