Pri vstupe do priestorov úspešných advokátskych kancelárií zvyknú klienti očakávať honosné interiéry plné luxusných materiálov. Tento zaužívaný koncept sa rozhodla zmeniť právnická firma Rowan Legal. Projekt modernizácie jej pražského sídla sa nesie v duchu udržateľnosti, čo sa pretavilo do viacerých nevšedných detailov. Výsledkom je priestor, ktorý spája ekologický prístup, industriálny nádych a funkčnú eleganciu.
Právnická firma Rowan Legal pôsobí v Českej republike už viac ako 30 rokov. V súčasnosti pre spoločnosť pracuje 90 plne kvalifikovaných advokátov, desiatky koncipientov a zamestnanci podporného tímu. Pred časom sa právnická firma rozhodla rozšíriť a zmodernizovať svoje sídlo, ktoré sa nachádza v administratívnej budove v mestskej štvrti Nusle v Prahe. Túto neľahkú úlohu spoločnosť zverila štúdiu HRA, ktoré vedú architektky Barbora Císařová a Kristýna Sirová.
Štúdio HRA sa špecializuje najmä na interiérové návrhy, pričom značnú časť ich portfólia tvoria rezidenčné projekty. „Baví nás interakcia s klientmi, nachádzanie nových priestorových riešení, ale hlavne ich premena na zmysluplné a funkčné priestory, ktoré neobsahujú imitácie, ale pravé materiály,“ opisujú svoj prístup architektky.
Pri projekte Rowan Legal bolo potrebné vyriešiť priestory o celkovej rozlohe približne 400 metrov štvorcových. Okrem šiestich zasadacích miestností prešli rekonštrukciou a modernizáciou aj vstupné priestory s recepciou a zázemie pre zamestnancov. Podľa slov autoriek projektu boli už od prvého stretnutia kľúčovými pojmami udržateľnosť, industriálnosť a netradičnosť.
Téma udržateľnosti je hlavným prvkom, ktorý nové priestory právnickej firmy odlišuje od obdobných interiérov. „Firemné priestory mávajú často kratšiu životnosť ako interiéry rodinných domov a bytov. Použité materiály by na to mali reagovať – nemali by byť zbytočne nákladné, a pokiaľ je to možné, mali by byť recyklované,“ vysvetľujú architektky.
Pri vstupe do priestorov firmy upúta pozornosť klientov kubický recepčný pult vyrobený z recyklovaného betónu. Nad ním sa nachádzajú dve horizontálne závesné svietidlá, ktoré osvetľujú celý priestor. Naľavo od recepčného pultu je umiestnená socha Memorial of Passed Light od známeho českého umelca Krištofa Kinteru, známeho práve svojou tvorbou z recyklovaných materiálov.
Vstupná hala však nie je jediným priestorom, ktorý sa môže pochváliť dizajnovými prvkami z takto získaných materiálov. Okenné parapety a kryty radiátorov boli vyrobené z recyklovaného tetrapaku, rovnaký materiál bol použitý aj na časti nábytku v lobby. Udržateľnosť celého projektu podporilo aj opätovné využitie viacerých pôvodných prvkov, najmä stoličiek a iných funkčných kusov nábytku, čo zdôrazňuje ekologický prístup.
Z hľadiska farebnosti interiér kombinuje sivé odtiene s výraznými akcentmi. Neutrálne farby boli použité na podhľady, úložné priestory, presklené priečky, steny, stoly a dvere. Výrazné farby sa do interiéru dostali prostredníctvom kovových detailov, svietidiel, textílií a obrazov. „Farebnosť je jemná, nenásilná, no zároveň svieža a osviežujúca,“ prizvukujú architektky.
Použité materiály a farebné riešenia zároveň odrážajú hierarchiu a funkčné delenie priestoru. „Jednotlivé zasadacie miestnosti sú pomenované a vizuálne ladené podľa farieb. Vstupné lobby farebne a materiálovo odkazuje na tehlu, z ktorej je postavená protiľahlá fasáda sesterskej budovy,“ vysvetľujú autorky návrhu. Celkovú atmosféru následne dotvárajú obrazy zo zbierky investora. Ide predovšetkým o diela českých autorov, ktorých farebnosť korešponduje s riešením jednotlivých miestností.
Klienti, ktorí vstupujú do priestorov právnickej firmy, podvedome očakávajú prostredie, ktoré odráža serióznosť a prestíž poskytovaných služieb. Interiér by preto mal pôsobiť elegantne, nadčasovo a profesionálne. Investor spolu s architektmi sa však v tomto projekte rozhodli odlíšiť od tradičných riešení prostredníctvom recyklovaných materiálov, čím zdôraznili záväzok k udržateľnosti.
V tomto odvetví je pomerne netradičný aj industriálny nádych interiéru a výrazné farebné detaily v zasadacích miestnostiach. Výsledkom je však aj napriek tomu priestor, ktorý zamestnancom aj klientom poskytuje všetky potrebné funkcie v estetickom a príjemnom pracovnom prostredí. Veľkou pridanou hodnotou je premyslený výber umeleckých diel, ako je socha Krištofa Kinteru, obrazy od českých výtvarníkov, ručne vyrábané svietidlá značky Dechem, farebné sklenené džbány na vodu od sklárstva Květná a drobné detaily, ktoré interiér povyšujú na jedinečný a moderný priestor. Celý návrh ukazuje, ako môže architektúra prepájať funkčnosť, estetiku a ekologické princípy, a zároveň vytvárať atmosféru, ktorá podporuje dôveru aj efektivitu.
(HRA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac