Ide o najväčšiu sférickú budovu na svete a podľa niektorých dokonca najväčší dokonale sférický objekt v pozorovateľnom vesmíre. V Las Vegas sa už onedlho otvorí unikátne kultúrno-spoločenské centrum MSG Sphere. Nejde o jediné mesto, kde sa malo nachádzať. V druhom prípade sa s veľkým nadšením zámer nestretol.
Pred pár týždňami bola v Las Vegas rozsvietená najväčšia sférická budova na svete MSG Sphere, za ktorej návrhom stojí architektonické štúdio Populous. Obrovská LED obrazovka s rozlohou takmer 54-tisíc metrov štvorcových bola spustená v rámci špeciálnej prehliadky pred oficiálnym otvorením budovy, ktoré je plánované na september tohto roka. Obdivuhodnú obrazovku vyvinulo Sphere Studio spolu so spoločnosťou SACO Technologies.
Budova, ktorej najvýraznejšou časťou je práve spomínaná monumentálna kupola, sa má stať novým kultúrno-zábavným centrom mesta. Po jej otvorení sa tu budú konať koncerty či iné kultúrne udalosti. Zároveň bude vďaka svojmu silnému vizuálu aj exteriérovou dominantou lokality. Keďže je na LED obrazovke možné vysvietiť rozličné vizuálne efekty, budova je označovaná ako živá architektúra. „Exosféra je viac ako obrazovka alebo billboard – je to živá architektúra a nepodobá sa ničomu, čo existuje kdekoľvek na svete," povedal Guy Barnett, senior viceprezident spoločnosti MSG.
Kapacita vnútorných priestorov objektu je rovnako obdivuhodná. Priestory pojmú až 20-tisíc divákov, pričom miest na sedenie je 17,6-tisíc, na státie necelých tritisíc. Prvou vystupujúcou kapelou po otvorení objektu by mala byť skupina U2. „Väčšina objektov v USA, v ktorých sa pravidelne konajú hudobné predstavenia, bolo postavených primárne na športové podujatia. Príbeh MSG Sphere je ale úplne iný, čo z neho robí jedinečný svojho druhu," zhodnotil budovu člen skupiny U2.
Práce na výstavbe objektu začali v roku 2018, len niekoľko mesiacov potom, čo boli oznámené. Výstavba bola spojená s mnohými problémami, vrátane nájdenia chyby v konštrukcii kupoly či navýšenia rozpočtu. Počiatočné odhady na výstavbu boli stanovené na sumu 1,2 miliardy dolárov, napokon projekt stál vyše 2,3 miliardy.
V prípade MSG ide o druhý projekt podobného typu, ktorý navrhlo štúdio Populous. Prvým je objekt s rovnakým názvom, ktorý mal byť postavený v Londýne. Proti výstavbe projektu v britskej metropole však bolo podaných už viac ako tisíc oficiálnych sťažností. Väčšina sťažností reagovala na vysoké svetelné a zvukové znečistenie oblasti aj na enormne vysokú cenu projektu. Britský minister miestneho rozvoja Michael Gove sa ho preto rozhodol dočasne pozastaviť.
Napriek tomu má zámer aj podporovateľov. „Uznávame kritiku Sphere za jej rozsah a hmotnosť, jej vplyv na stanicu Stratford aj vplyv reklamy na obyvateľov v okolí. Hovorí sa však, že Sphere vytvorí silný zmysel pre miesto v mierke, ktorá sa nepovažuje za nadmernú, berúc do úvahy stanovenú mierku okolitých budov," tvrdia kompetentní, ktorí sa aj naďalej snažia výstavbu objektu pretlačiť.
Rozdielne názory na výstavbu takmer totožných budov v dvoch rôznych svetových metropolách napovedajú veľa o tom, ako k výstavbe netradičných objektov veľkých mierok mestá pristupujú. Londýn si dlhodobo dáva záležať na kvalite svojej panorámy. Pri schvaľovaní výstavby sa prihliada najmä na zachovanie nerušených priehľadov na kľúčové pamiatky.
Architekti sú tam preto často vyzývaní k tomu, aby s výškami jednotlivých novonavrhovaných budov pracovali vhodným spôsobom a stavby tak dotvárali celkový výraz mesta. Dôkazom je aj výstavba kontroverznej budovy Paddington Square, ktorá mala byť pôvodne vysoká viac ako 200 metrov. Po predstavení pôvodného projektu sa však spustila vlna kritiky, ktorá donútila autorov návrhu znižovať jeho výšku aj objem.
Na druhej strane, Las Vegas, mesto svetiel a zábavy, je ideálnou lokalitou pre výstavbu objektu ako je MSG Sphere. Svojou mierkou, riešením fasády aj primárnou funkciou sem dokonale zapadne. Zatiaľ čo osud budovy v Londýne je zatiaľ otázny, v Las Vegas sú priestory takmer totožnej budovy vypredané už na niekoľko mesiacov dopredu. Rôzne pohľady na rovnakú problematiku nabádajú k zamysleniu sa nad tým, či je vhodné zvoliť rovnaký prístup pri lokalitách s úplne odlišnou urbanistickou tradíciou a hodnotami.
(Dezeen, Populous, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac