Author photoMartina Gregová 14.07.2024 20:00

Súčasná architektúra a historické prostredie spolu fungujú. Architektonická súťaž ukázala, ako stavať v pamiatkovej zóne

Vstup súčasnej architektúry do historického prostredia je vždy vnímaný kontroverzne. Týka sa to Bratislavy, ale aj miest v zahraničí. Napriek tomu existujú príklady, že toto spojenie sa dá zvládnuť citlivo a obohatiť lokalitu. Výsledky architektonickej súťaže z Českej Lípy ukazujú, ako sa roky zanedbávané miesto v starom jadre môže zmeniť na okrasu mesta. 

1. miesto. Zdroj: mh architects atelier

1. miesto. Zdroj: mh architects atelier

V máji 2023 vyhlásilo mesto Česká Lípa jednokolovú architektonickú súťaž na návrh mestskej knižnice. Okrem samotnej budovy mali prihlásené autorské kolektívy riešiť aj jej okolie, konkrétne priestory Jeřábkovho námestia v blízkosti baziliky.

Podľa slov starostky mesta Jitky Volfovej by nová knižnica mala premeniť dnes zanedbané miesto v centre pamiatkovej zóny na aktívnu časť mesta. „Knižnica by sa mala stať prirodzeným centrom stretávania našich občanov a mala by byť tiež miestom reprezentatívnym, architektonickým skvostom, ktorý priláka pozornosť širokého a ďalekého okolia," opisuje starostka cieľ súťaže.

Zároveň by podľa mesta mala nová budova mestskej knižnice citlivo zapadnúť do mestskej pamiatkovej zóny a ctiť si historické miesto. Zároveň má ale niesť prvky súčasnej architektúry, vďaka čomu sa stane symbolom súčasnej doby. Okolie objektu mesto navrhovalo riešiť ako menší park plný zelene, ktorý by slúžil hlavne na odpočinok v príjemnom prostredí.

Galéria

  • 1. miesto. Zdroj: mh architects atelier
  • 1. miesto. Zdroj: mh architects atelier
  • 2. miesto. Zdroj: Atlas forem
  • 2. miesto. Zdroj: Atlas forem
  • 3. miesto. Zdroj: Mjölk
  • 3. miesto. Zdroj: Mjölk

V zadaní súťaže zároveň mesto apelovalo na to, že v 21. storočí knižnice už viac nie sú len požičovňou kníh. Nový objekt by mal preto reflektovať aktuálne požiadavky na využívanie takýchto objektov. Návrhy mali obsahovať priestory pre štúdium, trávenie voľného času či také, ktoré budú slúžiť na rôzne kultúrne a spoločenské akcie.

Do súťaže sa zapojilo celkovo 48 autorských kolektívov, a to nielen z Česka, ale aj zo Slovenska, Poľska, Španielska či Veľkej Británie. Podľa odbornej poroty sa súťažné podmienky podarilo najlepšie splniť kolektívu mh architects atelier, na čele ktorého stojí Michaela Horáková. Architektka na návrhu spolupracovala s Ondřejom Brychom, Sophiou Kačenou a Máriom Melekom.

 

1. miesto. Zdroj: mh architects atelier

 

„Veríme, že pokiaľ je knižnica syntézou kultúrnej pamiatky a novej prístavby, užívateľ má mať možnosť vnímať toto rozhranie v maximálnej možnej miere. Navrhujeme knižnicu, ktorá nie je členená na pôvodnú a pristavanú časť, ale funguje ako kontinuálny priestor,” popisujú autori víťazného návrhu na svojom súťažnom paneli. Zároveň pripomínajú, že „architektonický výraz návrhu v takto špecifickom území má vyžarovať nadčasovosť, inštitucionálnu reprezentatívnosť, a zároveň ľudskosť v mierke človeka.”

Podľa mesta medzi najväčšie prednosti víťazného návrhu patrí efektívne riešenie celej budovy, a to jednak z hľadiska ekonomických nákladov, ako aj z hľadiska budúcej prevádzky. Víťazný návrh predstavil budovu, ktorá je moderná a zároveň rešpektuje historické centrum. Okrem toho sa pridŕža aj princípov udržateľnosti. Jej súčasťou je totiž zelená strecha, ktorá umožňuje hospodárenie s dažďovou vodou.

Okrem architektonického riešenia budovy odborná porota vyzdvihla aj primerané a citlivé riešenie verejného priestoru neďalekého námestia. V okolí knižnice totiž podľa návrhu pribudnú miesta na sedenie aj nová zeleň. Z materiálového hľadiska má námestie nadviazať na riešenie okolitých peších ťahov. Podľa predstavených vizualizácií bude v interiéri dominovať drevo, ktoré bude spolu s výraznými prvkami červenej farby dopĺňať zachované časti pôvodnej budovy.

 

2. miesto. Zdroj: Atlas forem

 

Na druhom mieste sa v súťaži umiestnil návrh od štúdia Atlas forem, ktorého členmi sú Michal Bílek, Jakub Dvořák a Jakub Makarov. V tomto prípade autori návrhu pracovali s kompaktnejšou hmotou, ktorá plynule dopĺňa existujúcu zástavbu. Najvýraznejšími prvkami objektu sa stali atypicky riešené polkruhové okná. Počet a proporcie otvorov však odbornú porotu až tak nezaujali. Za negatívne bolo navyše označené aj navrhované parkovisko, ktoré architekti vo svojom návrhu umiestnili na Jeřábkovo námestie.

Návrh, ktorý získal tretiu cenu, pochádza od známeho českého štúdia Mjölk. Jan Vondrák, Jan Mach a Ihor Nesterov na ňom spolupracovali s Danielou Marešovou, Petrom Čekalom, Magdalenou Šťepánkovou a Františkom Fiedlerom. V tomto prípade architektonické riešenie sceľuje všetky stavby súčasným výrazom, s čím súvisí celkové materiálové aj hmotové riešenie objektu. Za príkladné porota označila aj riešenie verejného priestoru v okolí knižnice a na susednom námestí.

Súťaž z českého mesta je ďalším potvrdením toho, že knižnice ako katalyzátory komunitného či kultúrneho života zažívajú vo svete aj v našich končinách obrovský boom. Aj na Slovensku tomu nasvedčuje už nejedná architektonická súťaž. Medzi nimi sú napríklad Krajská knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove, Štátna vedecká knižnica v Košiciach či Krajská knižnica v Žiline.

 

(ČKA, Mesto Česká Lípa, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube