Vďaka nedávno dokončenému Skateparku Janka Kráľa pod Mostom SNP získala Bratislava športovisko medzinárodnej úrovne. Zaostať nechcela ani východoslovenská metropola. V Košiciach bola už pred časom ukončená prvá etapa projektu Skatepark KVP, ktorého súčasťou sú prekážky, navrhnuté olympionikom Richardom Turym. Urbánnym športom na Slovensku očividne svitá na lepšie časy.
Skatepark KVP. Autor: Diana Semanová / TASR
Zatiaľ čo mosty sú neoddeliteľnou súčasťou dopravnej infraštruktúry mnohých slovenských aj svetových miest, na priestory pod nimi sa pri plánovaní poväčšine zabúda. Práve tie však disponujú veľkým potenciálom. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam - najmä krytiu voči vplyvom dažďa či urbánnemu charakteru - môžu do miest priniesť špecifický druh verejného priestoru, ktorého tvorba zároveň pôjde ruka v ruke so zvyšovaním bezpečnosti.
Roky nevyužívaný bol aj priestor pod mostom na Moskovskej ulici v Košiciach. „Toto miesto má obrovský potenciál na to, aby tam vzniklo kvalitné, inovatívne a funkčné zázemie pre moderné street športy,“ upresnila mestská časť Košice - Sídlisko KVP v čase ohlásenia projektu Skatepark KVP. S veľkým nadšením sa tento zámer stretol najmä z dôvodu, že vo východoslovenskej metropole žiaden verejný priestor tohto druhu nevznikol už od roku 2008. Za najbližším naozaj kvalitným a profesionálnym street športoviskom musia nadšenci cestovať až do Popradu.
„Dovolíme si povedať, že vzhľadom na absenciu daného typu športoviska ide o skatepark nadmestského významu. Bude využívaný na rekreačné trénovanie alebo organizovanie športových súťaží v skateboardingu, bude však príležitostne využívaný aj komunitou, ktorá sa venuje jazdeniu na kolobežke, korčuliach a bicykloch,“ približuje projektový zámer. Na svoje si vo výsledku majú prísť aj priaznivci exteriérového fitnessu.
Počiatky projektu siahajú do roku 2021, keď sa začala kresliť architektonická štúdia. Jej tvorbe podľa mestskej časti Košice - Sídlisko KVP predchádzali konzultácie, obhliadky priestoru a zber podkladov od miestnych dotknutých orgánov a správcov inžinierskych sietí. K novej podobe skateparku sa vyjadrili aj viacerí odborníci v oblasti skateboardingu. Krátko nato projektová dokumentácia prešla schvaľovacím procesom a pristúpilo sa k hľadaniu finančných prostriedkov na realizáciu projektu.
Košický samosprávny kraj napokon na jeho prvú etapu vyhradil sumu 190-tisíc eur, ďalších 110-tisíc eur zafinancovala mestská časť. Jej súčasťou bolo vybudovanie betónových spevnených plôch pre skateboardistov vrátane tzv. bazéna a niekoľkých prekážok. Podľa Miloša Hájnika, architekta projektu, dizajn skateparku zohľadňuje najnovšie trendy a moderné prístupy k navrhovaniu takéhoto priestoru po vzore iných podobných zámerov zo zahraničia. O dokončení prvej etapy skateparku mestská časť informovala v auguste minulého roka.
Na návrhu prekážok sa podieľal aj najlepší slovenský skateboardista a olympionik Richard Tury. V projekte sa myslelo aj na ekologické riešenia. S ohľadom na životné prostredie boli navrhnuté všetky spevnené plochy a vodopriepustné povrchy. V ďalších dvoch etapách by mala v lokalite pribudnúť aj dažďová záhrada.
Krátko po dokončení prvej etapy miestna samospráva spustila výstavbu ďalších dvoch etáp. Pod mostom na Moskovskej triede tak pribudla aj EPDM plocha s workoutovými prvkami, zázemie pre športovcov, sociálne zariadenia, osvetlenie, kamerový systém alebo tribúna. Peniaze na ďalešie etapy zámeru sa mestskej časti podarilo získať z Fondu na podporu športu. Ide o sumu vo výške 312-tisíc eur. Výstavba druhej a tretej etapy trvala zhruba tri mesiace.
Novootvorený skatepark na Moskovskej triede v Košiciach ani zďaleka nie je prvým projektom, ktorý naznačuje, že podpore týchto druhov športu svitá na Slovensku na lepšie časy. Koncom minulého roka vyhlásilo mesto Trnava výsledky krajinársko-architektonickej súťaže návrhov, ktorá niesla názov Depo Park Trnava. Jej cieľom bola premena bývalého železničného depa a opravárenských hál na urbánny park pre alternatívne mestské športy a kultúru.
„Mesto Trnava vidí depo a jeho haly ako vhodný priestor pre urbánne športy, ktoré stále hľadajú svoje miesto vo fyzickom priestore mesta aj v jeho spoločenskej a kultúrnej identite. Spojenie miestnej skate komunity a zaradenie skateboardingu medzi olympijské disciplíny dáva predpoklad na vybudovanie živého skateparku s medzinárodnými parametrami, aký v širšom, nielen slovenskom, kontexte stále chýba,” uviedlo mesto v súťažných podkladoch.
Moderným skateparkom, dokonca takým, ktorý oživuje dovtedy nepovšimnuté mestské plochy, už niekoľko približne rok disponuje aj Bratislava. Priestor pre urbánne športy medzinárodnej kvality vznikol pod Mostom SNP na pravom brehu Dunaja, teda na petržalskej časti. Okrem skateboardistov slúži aj cyklistom, inlineistom či kolobežkárom.
Súčasťou športovej zóny pod Mostom SNP je aj opravené Cvičko, teda workoutové ihrisko, dotvárajúce charakter neďalekej cyklotrasy a aktívne využívanej promenády na dunajskej hrádzi. Dobrou správou zároveň je, že Skateparkom Janka Kráľa sa rozvoj tohto typu infraštruktúry v Bratislave nekončí. Skatepark aktuálne pribúda pri Kuchajde, v susedstve projektu Eurovea by zas mal v dohľadnej dobe vzniknúť Activity park, ktorého súčasťou bude aj priestor pre skateboarding. O vzniku podobného priestoru sa hovorí aj v spojitosti so zámerom Southbank.
(MČ Košice KVP, regióny.sk, Košiceonline, Dnes24, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac