Trhovisko na Žilinskej ulici je jedným z posledných tradičných trhovísk, nachádzajúcich sa v centre mesta. Jeho unikátna atmosféra je pre miestnu komunitu aj ostatných návštevníkov cenná a svojim spôsobom nenahraditeľná. Nad budúcnosťou trhoviska však už dlhšiu dobu visí otáznik, najmä v súvislosti s možnou výstavbou polyfunkčného domu.
Trhovisko na Žilinskej má pre mnohých návštevníkov aj trhovníkov svoje čaro. Priestor je však zanedbaný a neposkytuje dôstojné podmienky predávajúcim ani kupujúcim. Navyše plochy, na ktorých sa trhovisko nachádza, nevlastní samospráva, ale súkromné spoločnosti. Nad trhoviskom sa začalo zmrákať najmä po predstavení projektu Polyfunkčný dom Žilinská – Kýčerského.
V minulosti sa Mestská časť (MČ) Staré Mesto snažila vyvinúť maximálnu snahu o to, aby územie ostalo čo najdlhšie viac-menej v súčasnej forme. Samospráva prostredníctvom svojej obchodnej spoločnosti ešte koncom roka 2016 podpísala s vlastníkom jedného z pozemkov zmluvu na jeho prenájom na štyri roky s možnosťou jej predĺženia na ďalšie štyri. Technické služby Starého Mesta majú trhovisko prenajaté od 1. januára 2017, neskôr sa podarilo predĺžiť nájom na ďalších desať rokov.
Súčasné trhovisko je na mieste, na ktorom sa historicky nachádzala zástavba. Časom zanikla a na jej mieste sa zriadilo provizórne trhovisko. Zámer výstavby polyfunkčného objektu, prípadne iného projektu, je tak pravdepodobne stále aktuálny. Uvedomuje si to aj Staré Mesto, ktoré má plán, ako zachrániť a pozdvihnúť kultové trhovisko.
Je to takmer rok, odkedy starosta Starého Mesta Matej Vagač zverejnil status, v ktorom priblížil projekt Nová Žilinská. Pôvodné trhovisko sa nemalo hneď rušiť ani presúvať, zároveň ale má byť MČ pripravená na potenciálnu výstavbu, teda poskytnutie náhradného priestoru pre trhovníkov. Myslí sa tým dvor, vzdialený niekoľko metrov od súčasného trhoviska, ktorý využívajú Technické služby Starého Mesta (TSSM). Na tomto mieste by malo vzniknúť nielen nové trhovisko, ale tiež ale aj priestor pre kultúrne podujatia a komunitné aktivity.
Podľa Vagača by mala realizácii predchádzať architektonická súťaž. „V súčasnosti nemajú trhovníci k dispozícii ani jeden vodovodný kohútik medzi stánkami a vodu z kvetov, z umývania vylievajú na cestu. Rovnako majú problém s vykladaním tovaru a množstvo dodávok stojí cez víkend popri ceste. Zároveň by sme chceli, aby bola Nová Žilinská aj zdrojom príjmov pre Staré Mesto - je tu možnosť prenájmu napríklad pre rôzne street food festivaly a stánky mimo obľúbených predajných dní trhovníkov,“ uvádza sa v statuse.
Samospráva má záujem zlepšiť podmienky pre trhovníkov aj na súčasnom mieste. „Podmienky pre trhovníkov a návštevníkov chceme zlepšiť bez ohľadu na vznik Novej Žilinskej. Pomyselným malým “výkopom” bude výtvarná súťaž na prekrytie zadnej strany trhoviska, ktorú čoskoro mestská časť vyhlási,“ uviedla hovorkyňa starostu Starého Mesta Veronika Gubková. Mestská časť by tak mala nadviazať spoluprácu s umelcami, ktorí pripravili multigeneračnú výstavu a akciu ROZPTYL v Dobrom dome na Karpatskej 24. Drobné zmeny plánuje MČ aj v súvislosti s upokojením dopravy na Kyčerského počas najintenzívnejších časov predaja. Dopravné oddelenie podľa Gubkovej práve pracuje na návrhu riešenia.
Úprava náhradných priestorov v susednom dvore však ešte musí nejakú dobu počkať. „Vznik Novej Žilinskej výrazne závisí od už naštartovanej transformácie TSSM, ktoré v priestoroch momentálne sídli. Mestská časť bude v tomto mesiaci vyhlasovať ďalšie výberové konanie na pozíciu CEO a CFO Technických služieb Starého Mesta, a.s.“
Kedy bude MČ schopná poskytnúť tento priestor na účely trhoviska za predpokladu vyhlásenia architektonickej súťaže, tak zatiaľ nie je zrejmé. Mnohé by sa malo vyjasniť v investičných plánoch, na ktorých MČ pracuje, s ohľadom na rozpočtovú situáciu MČ aj s nástupom nového CEO a CFO Technických služieb. Napriek tomu nechce samospráva nechávať nič na náhodu.
„Určite nebudeme s Novou Žilinskou čakať až do vypršania zmluvy, nakoľko nepôjde iba o tzv. “presun trhoviska”, ale o vznik úplne nového miesta s rozmanitejšou náplňou. Tomu však predchádza už rozbehnutá transformácia Technických služieb Starého Mesta, prípadné sťahovanie a reorganizácia vnútorných priestorov ich budovy,“ vysvetľuje Gubková.
Samospráva si veľmi dobre si uvedomuje, že staré trhovisko na Žilinskej má svoju atmosféru a nezameniteľný genius loci, ktoré sa dnes podieľa na identite štvrte. „A aj napriek tomu, že stojí na súkromnom pozemku a zánik nad ním visel už niekoľkokrát, každý víkend priťahuje lokál-znalých návštevníkov na nákup zeleniny, ovocia aj čerstvých kvetov. Preto k nemu budeme pristupovať citlivo a v intenzívnom kontakte s predajcami, návštevníkmi aj domácimi,“ uzatvára Gubková.
Trhovisku na Žilinskej hrozil zánik už pred niekoľkými rokmi. Majitelia pozemku na mieste trhoviska pripravovali projekt Polyfunkčného domu Žilinská – Kýčerského, ktorý mal maximalizovať využitie pozemkov. Vzniknúť mal šesťpodlažný dom, ktorý by obsahoval 36 bytov a 119 parkovacích miest. Vo zvýšenom parteri rátal so zachovaním trhoviska, ktoré by dostalo nové prestrešenie a zázemie pre trhovníkov aj zákazníkov. Autorom mal byť jeden z popredných slovenských architektov Iľja Skoček.
Tento zámer bol však po odpore nielen miestnych obyvateľov, ale aj aktivistov okolo združenia Local Act, odmietnutý. Za zastavením projektu však boli zrejme aj iné faktory. Hlavnou výhradou verejnosti bola obava zo zániku identity priestoru aj vytlačenia časti trhovníkov s obavami, že by údajne museli platiť vyššie nájomné. Okrem toho by sa počas doby výstavby nového projektu mohla narušiť komunita trhovníkov a atmosféra priestoru, ktorá by sa už nemusela obnoviť.
Aj keď „hrozba“ výstavby na čas pominula, s veľkou pravdepodobnosťou skôr alebo neskôr príde k zastavaniu pozemku. Trhovisko tu vzniklo skôr prirodzene, historicky sa na dotknutých parcelách nachádzala zástavba, ktorá však v období socializmu zanikla. Na mieste odstránených budov boli zriadené trhové stánky a niekoľko prevádzok, ktoré sa od tých čias takmer nezmenili. Výnimkou je snáď len investícia do prestrešenia trhoviska z roku 2018.
Súčasný stav priestranstva nie je dôstojný, navyše pozemok je možné využiť efektívnejšie. MČ si tieto fakty uvedomuje. Vytvorenie priestoru pre trhovisko aj kultúrne podujatia iba o niekoľko metrov ďalej sa javí ako ideálne riešenie. Trhovníci aj návštevníci budú fungovať v lepších podmienkach so zachovaním charakteru prostredia, kým dvor TSSM sa s ohľadom na lokalitu využije efektívnejšie. Navyše by sa definitívnym presunom trhoviska mohol otvoriť priestor pre plánovanú výstavbu (s modernizovaným trhoviskom v parteri). V konečnom dôsledku by mohli byť spokojné všetky strany – trhovníci, návštevníci aj developer.
Tradičné trhoviská patria ku koloritu mesta, čo dokazuje aj najobľúbenejšie bratislavské trhovisko na Miletičovej ulici v Ružinove. Ani v tomto prípade sa ale nedá hovoriť o komforte pre predajcov a nakupujúcich, ani o reprezentatívnom vzhľade. Hlavným problémom trhoviska je dlhodobo nedostatočný technický stav a hygienické podmienky.
Práve zanedbanosť viedla k tomu, že sa začalo uvažovať o komplexnej revitalizácii, ktorej bude predchádzať architektonická súťaž. Na mieste už prebehla občianska participácia, ktorá má pomôcť lepšie nastaviť podmienky súťaže. Metropolitný inštitút Bratislavy plánuje jej vyhlásenie v roku 2024. Bratislavské trhoviská by tak mohli prejsť výraznejšími zmenami, aby sa stali príjemnejším miestom so zachovaním svojho tradičného čara.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac