Vila Biela patrí k rezidenčným projektom, za ktorými stojí finančná skupina Proxenta. Komorná stavba v blízkosti Prezidentského paláca vznikla aj v nadväznosti na projekt Kesselbauer. Elegantný bytový dom je dnes prakticky dokončený a čaká na posledné rozhodnutie.
Vyplnenie mestských prieluk nie je jednoduché, pretože nové objekty musia nadväzovať na existujúcu zástavbu a zohľadniť jej mierku a štýl. V posledných rokoch sa výstavba na takýchti miestach zintenzívnila, čo je dôležité pre vytvorenie kompaktnejšieho mesta. Vila Biela a Kesselbauer od Proxenty sú projekty, ktoré pomerne úspešne vyplnili prieluky v centre Bratislavy.
Vila Biela bola postavená na Banskobystrickej ulici v dotyku s Prezidentským palácom a záhradou. V minulosti nešlo o exkluzívnu lokalitu, tvorila ju jednoduchá a nízka zástavba s priemernou architektonickou kvalitou. Posledné roky sa ale situácia mení, k čomu prispela aj Proxenta.
Výstavba Vily Biela sa rozbehla v lete 2022. Komorný a elegantný dom má dve podzemné a šesť nadzemných podlaží. Na prvom a druhom podzemnom podlaží sa nachádza podzemná garáž s celkovo 34 parkovacími miestami. Prvé nadzemné podlažie obsahuje nebytové priestory – klubovňu, bar a posilňovňu s wellness.
Na druhom podlaží sú štyri bytové jednotky a jeden nebytový priestor pre krátkodobý pobyt. Tretie a štvrté podlažie majú po tri byty, piate a šieste obsahujú tri bytové jednotky – mezonety. Proxenta dlhšie nedisponovala webovou stránkou, aktuálne však byty ponúka takýmto spôsobom. Mezonety však medzi prezentovanými rezidenciami chýbajú. Ceny zverejnené nie sú, čo je v prípade luxusných projektov pomerne bežné.
Každý byt disponuje veľkorysými francúzskymi oknami, väčšina rezidencií má aj balkón alebo terasu. Klienti si môžu vybrať holobyt alebo byt s nadštandardným interiérom. Fasáda je prevetrávaná, čo je považované za najvyšší štandard. Pohľadová vrstva využíva panely odolné voči počasiu a UV žiareniu.
Ako sa uvádza na oficiálnej stránke projektu, vnútorné priečky sú murované s akustickým útlmom medzi bytmi. Všetky byty disponujú podlahovým kúrením a stropným chladením. Niektoré byty sa môžu pýšiť dvojkrídlovými vstupnými dverami, ktoré majú asociovať staré meštianske byty.
Ako tvrdí developer, projekt poskytne obyvateľom úroveň komfortu, ktorá je v našich končinách raritou. K dispozícii je zmieňované wellness a fitness centrum, privátna záhrada či kaviareň, ktorá má zabezpečovať aj raňajky priamo do bytu. Okrem toho budú k dispozícii aj ďalšie nadštandardné služby vrátane vlastnej recepcie.
Vila Biela nadväzuje na susedné nedávno dokončené projekty Metropolitan Star a Kesselbauer, s ktorým zdieľa dvor. Štandard v kombinácii s lokalitou predurčujú Vilu Bielu k tomu, aby išlo o jeden z exkluzívnejších projektov v Bratislave. Investor sa rozhodol pre elegantné fasádne riešenie s paravánmi a francúzskymi balkónmi. Architektúra je dielom kancelárie Endorfine. Stavba je už prakticky dokončená a aktuálne prebieha kolaudačné konanie.
Investor je v tejto časti mesta mimoriadne aktívny. Ešte dávnejšie vybudoval od Jozefskej projekt Weinhauer, ktorý spája bývanie s retailom v parteri. Z druhej strany bloku od Námestia 1. mája zas Proxenta zrealizovala rozsiahly development Kesselbauer, s ktorým centrum mesta získalo byty, prevádzky, verejný priestor a umelecké dielo.
Proxenta sa rozhodla vybudovať prevažne rezidenčný projekt, tvorený dvomi sekciami – vyššia z nich má osem podlaží a prezentuje sa súčasnou architektúrou. Druhá je nižšia, má šesť podlaží a smerom do Námestia 1. mája disponuje historizujúcou fasádou vrátane rekonštrukcie pôvodného výrazu Kesselbauerovej pekárne. Smerom do dvora však už ide o súčasný dom, ktorý sa od druhej sekcie neodlišuje. Prízemie je tvorené priestormi pre obchodné prevádzky. Kesselbauer bol oficiálne skolaudovaný minulý rok.
Dokončením oboch projektov Proxenta významne zmenila podobu mestského bloku v centre Bratislavy. Vyplnením dier v zástavbe sa lokalita pozdvihla a dobre nadviazala na niektoré z pozitívnych tendencií v rámci súčasného vývoja Bratislavy. Ku kompaktnejšiemu mestu prispeje Proxenta aj na Šancovej ulici, kde má vzniknúť projekt Schanz s bytmi, kanceláriami a retailom.
Jeho realizáciou vznikne chránený vnútroblok a vzácna obytná kolónia Zehnhaus, tvorená charakteristickými tehlovými domami, sa čiastočne odhluční od zaťaženej komunikácie. Architektonické riešenie spracovala v tomto prípade kancelária Expoline. Schanz sa ale na dlhšiu dobu zasekol v územnom konaní. Developer už očakáva posledné vyjadrenia. Ak pôjde všetko dobre, v druhej polovici roka 2025 by mohlo byť vydané stavebné povolenie.
K výrazným prielukám, ktoré čakajú na vyplnenie a majú známu budúcu podobu, patrí pozemok na Záhradníckej, kde pripravuje projekt Cresco Real Estate, a aj na Mýtnej 37, kde sa realizuje firma Edvin Properties. Vyplniť sa má aj prádzny pozemok priamo vedľa Vily Biela, kde má pribudnúť nadštandardné bývanie s galériou. Napriek tomu Bratislave chýba viac významných a etablovaných developerov, ktorí by sa sústredili práve na tento typ projektov, keďže ide o relatívne malé a náročné zadania.
Je to najvhodnejší spôsob zahusťovania mesta, navyše tým mnohé lokality získavajú ucelenejší a atraktívnejší ráz. Šanca, že by sa v blízkej dobe takéto priestory využívali intenzívnejšie, je limitovaná zastaranou stavebnou legislatívou, predovšetkým normami na preslnenie a parkovanie. Ide o problém, ktorý sa netýka len Bratislavy. Na celom Slovensku sú mnohé centrá miest narušené prielukami. Ich vyplnenie by zásadné zlepšilo ich stav, výraz, efektivitu aj obraz.
Fotografie z 2.12.2024. Pozrite si výstavbu Vily Biela vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac