Nábrežie Dunaja je z pohľadu výstavby atraktívna a lukratívna lokalita. Zámery developerov sa pravidelne stretávajú s kritikou verejnosti, najmä v časti promenády pri Nábreží arm. gen. L. Svobodu (NAGLS). Ide o lokalitu, kde sa pôvodne nachádzal Park kultúry a oddychu (PKO). Teraz tu má vzniknúť významný polyfunkčný development, ktorého časť získala zásadné rozhodnutie.
Prestavba nábrežia medzi NAGLS a nábrežnou hranou Dunaja je téma, o ktorej sa živo diskutuje už dlhé roky. Prvé koncepcie, týkajúce sa transformácie územia, sa objavili už na začiatku tohto tisícročia. Zásadným projektom sa však stal až River Park od spoločnosti J&T Real Estate. Na mieste, kde stála nevyužívaná budova Útvaru hlavného architekta a minigolfové ihrisko, vyrástli byty, administratíva a hotel. Projekt bol dokončený v roku 2010.
V tomto čase sa začalo intenzívnejšie hovoriť aj o novom PKO. Areál toho pôvodného síce bol aktívne využívaný, ale nebol vhodný pre organizovanie väčších podujatí. Vtedajšie vedenie mesta uvažovalo o vzniku nového PKO v inej lokalite. Na nábreží sa mal uvoľniť priestor pre výstavbu. Tento postoj vyvolával rôzne, prevažne negatívne emócie a spory. Neskoršie vedenie mesta sa pokúšalo zabrániť zániku PKO a zvráteniu predaja pozemkov pod budovami. Neúspešne.
V roku 2015 rozhodlo Mestské zastupiteľstvo o odpredaji budov spoločnosti Henbury Development (dnes WOAL), v ktorej majú účasť developeri J&T Real Estate a Cresco Real Estate. Firma napokon ohlásila, že miesto po PKO zaberie pokračovanie River Parku. Objekty boli zbúrané v roku 2016. WOAL mal v pláne vybudovať polyfunkčnú zástavbu, v centre ktorej malo vzniknúť námestie s planetáriom a mediatékou.
Podrobnejšie informácie o plánoch developera sa dostali na verejnosť v roku 2017, kedy boli projekty CPR-A, CPR-B a CPR-C predložené na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Rozdelenie developmentu na dve samostatné časti malo jednoduchý dôvod. CPR-A ležiace v západnej časti si prevzalo Cresco Real Estate, CPR-B (planetárium) a CPR-C má v réžii JTRE.
Už samotné posudzovanie vplyvov na životné prostredie trvalo roky. Právoplatné rozhodnutie získali oba projekty až v roku 2020. V tom čase bol termín výstavby v nedohľadne napriek tomu, že developeri pristúpili k ďalším krokom, teda k územnému konaniu. Proces sa však zastavil na žiadosti o výrube stromov, čo bolo predmetom sporov s aktivistami. Výrubové povolenie napokon podpísal starosta mestskej časti Staré Mesto Matej Vagač - ten istý človek, ktorý ešte z pozície aktivistu proti developmentu bojoval.
Aktuálne tak došlo k zásadnému posunu pre development CPR-A, ktorý získal rozhodnutie o umiestnení stavby. Projekt má oficiálny názov Polyfunkčný komplex CPR-A, hoci marketingovo by sa mal volať The Waterside Bratislava.
Časť CPR-A počíta so vznikom štvorice lichobežníkových objektov s maximálne deviatimi podlažiami (najvyššie tri budú ustupovať), kolmých na promenádu. Prepojené budú štvor- až päťpodlažným traktom, rovnobežným s nábrežnou komunikáciou. Medzi objektmi vzniknú parkovo upravené átriá. Autorom architektúry je kancelária Bogle Architects. Cresco Real Estate plánuje vo svojej časti vybudovať 95 bytov, 161 apartmánov a 663 parkovacích miest.
Vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby naplnilo očakávania Cresco Real Estate z júna tohto roka, keď firma získala vyššie zmienené povolenie na výrub. „Áno, získanie právoplatného výrubového povolenia nás približuje k realizácii. Verím, že v horizonte 6 mesiacov by sme mohli získať územné rozhodnutie,“ dúfal vtedy Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate.
Územné rozhodnutie dokonca prišlo o niečo skôr. Developer môže pristúpiť k žiadosti o stavebné povolenie. „Následné stavebné povolenie by pri bežných lehotách mohlo prísť o 2 roky a odhadujeme, že samotná výstavba bude trvať 2,5 roka,“ vyjadril sa ešte v júni Krnáč.
Zásadný projekt, meniaci podobu nábrežia Dunaja, sa tak priblížil k výstavbe. Pozemok je na realizáciu už pripravený - časť areálu PKO so športovou halou, ktorá sa tu nachádzala, bola zasanovaná už v predstihu. Po novom tu vzniknú nadštandardné domy, kde sa majú podľa informácií YIM.BA nachádzať niektoré z najluxusnejších (a asi aj najdrahších) bytov v celej Bratislave.
JTRE rozvíja časť CPR-C a CPR-B, teda polyfunkčný komplex bližšie k prvej časti River Parku. Ako CPR-B sa označovalo planetárium. Časť od JTRE bude svojou štruktúrou a riešením nadväzovať skôr na susedný River Park. Smerom k nábrežiu vzniknú rezidenčné bloky, k ceste zas kancelárske. Oddelené budú vnútorným nádvorím. Architektúru spracúva kancelária GFI.
V parteri jednotlivých domov budú retailové prevádzky, budova orientovaná do námestia zas mala obsahovať mediatéku. Kľúčovým verejným priestorom bude námestie medzi CPR-A a CPR-C, do ktorého mala byť vložená „Dunajská kvapka“, teda planetárium. Podoba tohto priestoru sa však bude meniť.
Planetárium napokon na nábreží nebude, pretože Hlavné mesto sa rozhodlo odstúpiť od zmluvy s investorom. Zmluva medzi Magistrátom a investorom z roku 2015 mala byť podľa primátora Bratislavy Matúša Valla nevýhodná. Argumentoval aj tým, že samotná myšlienka planetárií už v súčasnosti nemá zmysel, najmä s ohľadom na technologický pokrok a vzostup virtuálnej reality. V kontexte zlej finančnej situácie Bratislavy považuje za zmysluplnejšie, aby sa finančné prostriedky presmerovali na iné projekty.
Proti tomuto rozhodnutiu najostrejšie vystúpila organizácia Slovenské planetáriá, ktorá bola priamou súčasťou prípravy projektu zariadenia na dunajskom nábreží. Matúš Vallo síce svojho času deklaroval ochotu stretnúť sa so zástupcami Slovenských planetárií, osud objektu v pokračovaní River Parku je už ale spečatený. Bratislavské mestské zastupiteľstvo totiž v júni schválilo úpravu dohody s developerom, týkajúcej sa záväzkov za pozemky pod bývalým PKO. Developer mal pôvodne ako kompenzáciu 30 rokov prevádzkovať ním vybudované planetárium a mediatéku. Po úprave dohody by ale mala mať kompenzácia finančnú podobu vo výške 8.180.000 eur.
Okrem toho by mal developer vybudovať verejne prístupné parkové námestie na mieste planetária pod hrozbou pokuty 2 milióny eur, a darovať projektovú dokumentáciu pre projekty Živé námestie a Plató Staromestská v hodnote 2 milióny eur pod hrozbou pokuty 2,6 milióna eur. Časť z finančných prostriedkov má ísť aj na realizáciu týchto projektov a projekt nového PKO.
Pokračovanie River Parku je taktiež označované za mimoriadne kontroverzné. Významný verejný komplex nahradia súkromné objekty bez akejkoľvek náhrady, riešenie verejných priestorov v podstate ignoruje riešenie cyklistickej dopravy a architektonické riešenie nepatrí medzi tie najinovatívnejšie - dokonca ani nebolo výsledkom architektonickej súťaže.
Urbanizácia tohto priestoru je určite správna. Pri takýchto vzácnych pozemkoch, ktorých je v Bratislave už úplné minimum, by však bol vhodný úplne iný postup, ktorý by nevytváral toľko odporu. Mierne odlišný by mal byť aj výstup. Pokiaľ zanikne jedna hodnota, nahradená by mala byť inou, ideálne ešte väčšou. Dá sa diskutovať o tom, či je to aj tento prípad.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac