V Bratislave pribúdajú rekonštrukcie kultúrnych inštitúcií. Modernizácie priestorov často nie sú iba o pozdvihnutí fyzického stavu budov či interiérov, ale aj o zlepšení funkčnosti, zvýšení úrovne technického vybavenia či skvalitnení predpokladov pre umeleckú činnosť. Len nedávno bolo v tomto duchu znovu otvorené Bratislavské bábkové divadlo na Dunajskej a pred otvorením je Divadlo Aréna. Obnovených priestorov sa dočká aj ďalší kultúrny stánok.
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) na Laurinskej ulici v Starom Meste sídli v budove bývalej Slovenskej národnej banky. Stavba vznikla v rokoch 1943–1947, pričom projekt bol výsledkom verejnej súťaže na objekt banky a komorného divadla. V súťaži uspeli architekti Eugen Kramár a Štefan Lukačovič. V roku 1944 bola dokončená hrubá stavba, ale výstavba pokračovala iba v bankovej časti.
V roku 1948 bola budova pridelená Slovenskému národnému divadlu (SND) a začalo sa s vybavovaním budovy divadelnou technikou. Pôvodnú výzdobu hľadiska, foyerov a opony navrhol výtvarník František Gajdoš. Mozaikové okná vo foyeri sú dielom významného slovenského maliara Janka Alexyho. Výstavba bola dokončená roku 1955 a ešte ten istý rok sa činohra SND presťahovala na Laurinskú do nového divadla.
V roku 2007 divadlo Ministerstvo kultúry SR predalo mestu Bratislava, ktoré sa zaviazalo, že bude naďalej slúžiť pre kultúrne účely. Budovu malo od roku 2010 v prenájme Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré zabezpečovalo aj prevádzku divadla. V máji 2022 schválili mestskí poslanci založenie neziskovej organizácie mesta - Divadla Pavla Országha Hviezdoslava.
Mestská divadelná scéna tak funguje ako samostatná organizácia. Slávnostné otvorenie DPOH sa uskutočnilo v januári minulého roka. Budova DPOH je historickou budovou s unikátnou divadelnou technológiou. Je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Napriek tomu nie je v ideálnom stave, čo si vyžaduje obnovu.
Mesto aktuálne získalo stavebné povolenie na rekonštrukciu DPOH. Pôjde o rekonštrukciu stavby s navrhovanými stavebnými úpravami v objekte od prvého podzemného podlažia (PP) až po siedme nadzemné podlažie (NP) vrátane strechy. Modernizácia divadla bude zahŕňať širokú škálu stavebných a technických úprav. Projekt spracovali renomovaní autori z kancelárie Atrium Architekti.
Práce budú zahŕňať zateplenie striech a strešných terás, ako aj stropov. Budú demontované vnútorné steny a obklady, pričom sa doplnia zábradlia na strešných terasách. Interiérové dvere sa opravia, zrušia sa dverné otvory a vytvoria sa nové. Sociálne zariadenia budú kompletne obnovené a interiér objektu dostane nový akustický obklad. Vymenia sa nášľapné vrstvy podláh a obklady stien, odstránia sa staré podhľady a obklady zábradlia balkóna, ako aj oplechovanie atiky.
Interiérové obklady budú vymenené spolu s kreslami a žalúziami, odstránia sa podhľady. Sociálne zariadenia v celom objekte budú mať nové povrchové úpravy nášľapnej plochy a vymenia sa zariaďovacie predmety. Výstavný priestor v suteréne bude obnovený a stavebné úpravy sa uskutočnia v interiéri objektu vrátane nového akustického obkladu zvukovej réžie, baletéria a zasadačky. V celom objekte sa uskutočnia vysprávky a stavebné úpravy, čo zahŕňa kompletnú obnovu inžinierskych sietí.
Inštalované budú nové nášľapné vrstvy podláh a vzduchotechnika bude vymenená, vrátane všetkých VZT jednotiek a ventilátorov. Elektroinštalácia bude zahŕňať výmenu svetelných a zásuvkových rozvodov, NN rozvodov v objekte, výmenu bleskozvodov, svietidiel a doplnenie nových technológií.
Divadelná technika sa zmodernizuje výmenou svietidiel v hľadisku, scénického osvetlenia javiska a inštaláciou asistenčnej technológie pre osoby so sluchovým postihnutím. Počíta sa aj s novým kamerovým systémom. Zdravotechnika bude zahŕňať výmenu rozvodov vody a splaškovej kanalizácie v objekte, ako aj výmenu všetkých zariaďovacích predmetov. Napokon, bude inštalovaný nový systém elektrickej a požiarnej signalizácie, ako aj nový systém hlasovej signalizácie požiaru.
V Bratislave teda pribudne ďalšie obnovené divadlo, čo je, obzvlášť v tomto období, výborná správa. Na svoju domácu scénu na Dunajskej ulici sa po dlhých rokoch vrátilo Bratislavské bábkové divadlo. Pre zlý stav a statické problémy sa muselo vysťahovať v roku 2014, avšak Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý je jeho zriaďovateľom, začal rekonštrukciu v roku 2021.
Cieľom rekonštrukcie bola záchrana historickej budovy aj vytvorenie nového priestoru, ktorý umožní divadlu fungovať podľa nevyhnutného súčasného štandardu. Novým prvkom je napríklad zelená strecha nad divadelnou sálou, workshopový priestor či cukráreň. Divadlo má taktiež lepšie zázemie pre hercov, šatne, skúšobný priestor, kancelárie pre zamestnancov, kvalitnú projekčnú, zvukovú, svetelnú a divadelnú techniku a technológie. Oficiálne otvorenie zrekonštruovaných priestorov sa uskutočnilo koncom septembra. Celková výška investície predstavuje 5,4 milióna eur.
Už budúci mesiac by malo prísť aj k otvoreniu Divadla Aréna, ktoré prešlo zásadnou modernizáciou všetkých priestorov aj technologického vybavenia. Obnova vzácnej budovy zahŕňala búracie práce, nové základy, novú oceľovú konštrukciu veže, reštaurátorské práce, betonárske práce na prístavkoch, novú strechu a okná.
Za najvýraznejší prídavok považuje divadlo vežu, kde sú zmodernizované technológie pre javisko vrátane súčasných svetelných a zvukových technológií. Veľkým zlepšením je aj variabilné hľadisko. Komplexnú obnovu spustil BSK vo februári 2022, pričom do projektu investoval približne 12 miliónov eur.
Rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla aj Divadla Aréna sú dôkazom toho, že aj vzácne a historické stavby môžu spĺňať súčasné potreby a zachovať si svoj charakter. Rozvoj divadelnej tvorby potrebuje aj nové moderné priestory, ktoré môžu byť motivujúce aj pre divákov a prilákať ich vo väčšom počte.
V najhoršom stave tak zostáva paradoxne najvýznamnejšia scéna v podobe historickej budovy Slovenského národného divadla. Jedna z najobdivovanejších pamiatok mesta je v mimoriadne zlom stave, ktorý si vyžiadal ukončenie prevádzky budovy už v roku 2021. V súčasnosti sa predpokladá, že komplexná obnova objektu by si vyžiadala náklady vo výške 51 miliónov eur. Poslednou rekonštrukciou prešlo divadlo v 70-tych rokoch 20. storočia.
Bratislava tak nie je v situácii, že by boli všetky divadlá vo výbornej kondícii. Taktiež tu chýbajú úplne nové projekty, čo odráža nižšiu podporu kultúry oproti blízkym veľkomestám. Napriek tomu sa nedá ani povedať, že by bol stav úplne zúfalý. Platí to najmä vďaka samosprávam, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšovaní úrovne existujúcich inštitúcií.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac