zoradiť: podľa dátumu
Do poľskej metropoly sa opäť vráti jedna z neho najznámejších predvojnových pamiatok. Rekonštrukcia Saského paláca je pokračovaním snáh mesta o vytvorenie novej kultúrnej vrstvy Varšavy s cieľom premeniť ju na vyspelé veľkomesto. Nová podoba budovy má oslavovať poľskú históriu aj jeho budúce napredovanie.
Princíp, známy ako raumplan, narúša tradičné vnímanie podlaží, vďaka čomu vzniká jedinečný vnútorný priestor rodinného domu Na rade. Projekt si (aj) za použitie tohto princípu vyslúžil víťazstvo v cene CE ZA AR 2023.
Samota a strata pocitu komunity predstavujú vážny problém, ktorému čelia mestá po celom svete. Spôsoby riešenia sú rozličné, od podpory komunitných centier, cez zapájanie ohrozených skupín obyvateľstva až po spájanie rozličných typov bývania do jedného. Práve posledný prístup sa využíva čoraz častejšie, čo vedie ku vzniku inovatívnych nových projektov. Nové obytné súbory spájajú potreby obyvateľov všetkých generácií.
Kvalitný verejný priestor, slúžiaci širokej komunite, nemusí stáť obrovské peniaze. Príkladom je areál základnej umeleckej školy, ktorý mal byť pôvodne oplotený, napokon sa ale otvoril verejnosti. Vďaka zapojeniu umeleckej invencie sa zároveň stal jedinečným miestom, ktoré je ozdobou školy aj mesta.
Obnova staršieho rodinného domu priniesla jeho majiteľom plnohodnotné moderné bývanie, prispôsobené ich funkčným aj materiálovým požiadavkám. Odhalené pôvodné konštrukcie v dome kontrastujú s novými, čo dodáva bývaniu jedinečné čaro. Vznikol tak príjemný interiér, ktorý je synonymom citlivosti aj pohodlia.
V minulosti sa v nich nachádzali verejné toalety, miestné pohostinstvá či menšie obchodné prevádzky. Dnes sú komplikovanou súčasťou nejedného slovenského mesta. Reč je o menších objektoch alebo priestoroch, ktorá sa vďaka premene pod rukami kvalitných architektov môžu zmeniť na atraktívne miesta, kde ľudia pracujú alebo trávia čas.
Svetové mestá, slovenské nevynímajúc, dnes stoja pred mnohými náročnými výzvami. Niektoré z nich sa im darí riešiť, pri iných však katastrofálne zlyhávajú. To sa ale musí zmeniť. Od ich úspešného zvládnutia v konečnom dôsledku nezávisí len kvalita života, ale aj schopnosť miest a spoločností zvládnuť problémy 21. storočia.
Bratislavské panelové sídliská sú nezriedka rozvoľnené a riedke, pričom sa na nich nachádza mnoho plôch, kde by sa teoreticky dalo stavať. Verejnosť o tom nechce ani počuť, obávajúc sa nárastu dopravy, záberu zelene alebo celkového zhoršenia kvality života. V skutočnosti ale môže nastať presný opak - ak sa nový vstup do územia zrealizuje na vysokej úrovni a citlivo.
Tradičný obraz školy v slovenskom meste je typová budova v areáli, oddelenom od okolia. Škola tak nepôsobí ako dôležité miesto pre lokálnu komunitu, prepájajúce mladú a staršiu generáciu, ale ako malá pevnosť s vlastným životom. Tento prístup je už ale morálne prežitý, čo ukazuje rastúci počet príkladov najmä zo zahraničia. Vzdelávacie zariadenia budúcnosti stoja na úplne iných princípoch.
Nominácie na Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru alebo Mies van der Rohe Award sú prierezom toho najlepšieho, čo za posledné roky vzniklo na poli slovenskej architektúry. Kým väčšina ostatných ocenení sa sústredí len na diela v rámci krajiny, v tomto prípade sa hodnotia realizácie prakticky v celej Európe. Domáca tvorba sa tak môže konfrontovať s aktuálnymi medzinárodnými trendami a demonštrovať svoju úroveň v medzinárodnom kontexte.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac