Projekt Polyfunkčného domu Šancová, ktorý vyplní dlhodobo nevyužitý pozemok so zvyškami niekdajších potravín na severnej strane Šancovej ulice, sa priblížil k realite. Zámer developera ACS 2, s.r.o., napojeného na skupinu Arca Capital, získal súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta.
V rámci projektu bolo navrhované vybudovanie budovy v tvare písmena L s výškou ôsmich nadzemných podlaží, pričom hlavná hmota je zarovno so Šancovou ulicou. Projekt sa posudzoval variantne, preferovaný variant obsahuje 64 bytov, takmer dvetisíc metrov štvorcových kancelárií a 1,1-tisíc metrov štvorcových retailu. V garáži a na povrchu vznikne 218 parkovacích miest.
S týmto variantom sa stotožňuje aj Hlavné mesto, ktoré v stanovisku žiada predovšetkým realizáciu náhradnej výsadby, odhlučnenie vnútrobloku, ktorý bude parkovo upravený, zachovanie chodníka pozdĺž Šancovej ulice (v projekte bol chodník vedený len do podlubia objektu) v šírke dva metre, či zriadenie verejných parkovacích miest pred objektom. V princípe však mesto nemá výraznejšie pripomienky.
Projekt sa stal predmetom odporu časti miestnych obyvateľov, ktorí mu vytýkali nesúlad s Územným plánom Hlavného mesta SR Bratislava. Samotné mesto však konštatuje súlad, pričom tvrdí, že navrhovaná intenzita využitia územia je stále pod limitom toho, čo je prípustné. Loptička je tak teraz na strane mestskej časti Staré Mesto, ktorá musí rozhodnúť o udelení územného rozhodnutia.
Každopádne však platí, že projekt, tak ako je navrhnutý, je v princípe dobrý. Hmotovo je adekvátny a do územia prináša vhodné funkcie, pričom benefitom je jeho polyfunkčnosť. Charakterovo vychádza zo štýlu okolitej zástavby, pričom dotvára blokovú štruktúru územia.
Hoci je v tejto chvíli ešte celkom predčasné hodnotiť architektúru, z prvých zverejnených vizuálov sa zdá, že návrh od štúdia Expoline rešpektuje okolie, najmä vo využití tehličkovej fasády, podobne ako to je na vedľa stojacej Kolónii Zehnhaus na Palárikovej ulici. Dá sa predpokladať, že so zverejnením finálnych materiálov sa úroveň návrhu ešte zvýši.
Verejnosti sa tak vysoko pravdepodobne nepodarí dosiahnuť žiadne výraznejšie zmeny, keďže pre ne ani nie je dôvod. Odpor je zrejme vyvolaný návykom na súčasný stav územia a nepochopením územnoplánovej formulácie „stabilizované územie“, ktorá môže vyvolávať asociáciu, že sa v lokalite už nebude stavať. Oba postoje sú však chybné.
Šancovú ulicu tak čaká ďalšia výstavba. Developer plánoval projekt rozostavať už v prvej polovici roka 2019, to je však nereálne. Vzhľadom na rýchlosť povoľovaní možno očakávať spustenie výstavby až ku koncu roka 2019, s dokončením tak treba počítať v druhej polovici roka 2021.
Bratislava sa týmto projektom zbaví ďalšieho „šrámu“, ktorý zbytočne hyzdil jednu z najmestskejšie pôsobiacich ulíc v meste, kde však ešte ostáva nahradiť viacero budov na južnej strane ulice.
Veľkou úlohou bude aj jej ukľudnenie a zlepšenie stavu verejného priestoru, čo však predpokladá výstavbu iných dopravných projektov – predovšetkým tzv. Severnej tangenty, o ktorej sa hovorí už približne päťdesiat rokov.
Zaujímavú víziu pretvorenia Šancovej si môžete pozrieť tu.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre