Šancová ulica patrí k najmestskejšie pôsobiacim, no zároveň aj k najzanedbanejším uliciam v Bratislave. Rušná trieda, ktorá spája okolie Hlavnej stanice s Račianskym a Trnavským mýtom, je zaťažená dopravou, hlukom i splodinami. Na druhej strane sa tu nachádza pomerne rôznorodá zástavba vrátane hodnotnejších objektov. V najbližšej dobe ju čakajú zmeny.
Významná ulica, ktorá tvorí kľúčovú dopravnú spojnicu medzi západnou a východnou časťou Bratislavy, začala získavať dnešnú podobu v medzivojnovom období. V tom čase sa tu začali realizovať mohutnejšie mestské domy v zmysle novej regulácie, ktorá jej predpisovala väčšiu šírku. Rozvoj pokračoval aj po vojne, pričom vyústil do úplnej asanácie podstatnej časti severnej strany ulice – potrebné totiž bolo rozšíriť cestu.
Dôsledkom tohto kroku bol vznik viacerých prieluk, ktoré sa dodnes nepodarilo celkom zaceliť. Najväčšia z nich sa nachádza približne v priestore medzi Jeleňou a Karpatskou. Dnes je plocha z veľkej časti tvorená parkoviskom, neudržiavanou zeleňou a ruinou bývalých potravín. Už dlhšie je však známe, že ide len o dočasný stav.
Plochy totiž vlastní finančná skupina Proxenta, ktorá tu plánuje vybudovať polyfunkčný dom Schanz. Má ísť o kombináciu bývania, kancelárií a retailu v parteri. Objekt, rovnobežný so Šancovou, bude mať osem podlaží a od ulice bude mierne odstúpený. Na prvom nadzemnom podlaží bude približne 1,8-tisíc metrov štvorcových podlažných plôch pre obchody, o čosi viac štvorcových metrov kancelárií bude na druhom podlaží. Bytov bude 64, pôjde pravdepodobne o bývanie vyššieho štandardu.
Príprava zámeru sa stretla s komplikáciami. Bránil jej najmä odpor lokálnej verejnosti, ktorá sa obáva výrubu zelene v súvislosti s výstavbou podzemných garáží. Za pravdu jej do istej miery dávali aj úrady. Problémy mal pritom už pôvodný investor (Arca Capital) a vyústili do neúmerne dlhého územného konania.
Teraz sa však na pozemku objavilo oplotenie, ktoré na prvý pohľad naznačuje, že v príprave nastal postup. Samotný developer ale upozorňuje, že dôvod umiestnenia plotu je iný. „Oplotenie pozemku sme realizovali najmä z dôvodu zamedzenia prístupu na pozemok osobám s asociálnym konaním, ktoré priestor využívali na prespávanie alebo na odhadzovanie odpadu,“ vysvetľuje Slavomír Frešo, analytik v Proxenta.
Rozhodnutie padlo po viacerých predošlých krokoch. „Situáciu sme sa snažili riešiť rôznymi spôsobmi, vrátane pravidelného čistenia pozemku, ale realizované opatrenia nepriniesli trvalé zlepšenie,“ konštatuje Frešo. „Inštaláciou oplotenia sme si splnili zákonnú povinnosť sa o pozemok riadne starať tak, aby neobťažoval okolie. Veríme, že vďaka oploteniu sa zlepší situácia na pozemku, čo sa prejaví aj zlepšením situácie v bezprostrednom okolí doteraz problémovej lokality.“
Na druhej strane, postup podľa developera nastal aj v prípade povoľovania. „Projekt sa aktuálne nachádza v územnom konaní, kde očakávame vydanie posledných stanovísk,“ tvrdí S. Frešo. Následne sa chce developer posunúť do stavebného konania. „S výstavbou projektu začneme ihneď po získaní právoplatného stavebného povolenia. V tomto momente predpokladáme, že by sa tak mohlo stať koncom roka 2025,“ dopĺňa Frešo.
Proxenta naďalej potvrdzuje, že projekt bude realizovať sama. Odmieta tak špekulácie, že by ho napokon predala. Zámer sa bude realizovať v aktuálne prezentovanej podobe bez výraznejších zmien. Na Šancovej tak teoreticky do roku 2027 alebo 2028 pribudne relatívne príjemný mestský dom, ktorý by mal vhodne dotvoriť miestne prostredie. Za architektúrou stojí kancelária Expoline.
Veľkým nedostatkom Šancovej aj naďalej zostáva kvalita pešieho pohybu. V úseku medzi Žabotovou a Račianskym mýtom sa nachádza len štvorica priechodov pre chodcov, čo vedie mnohých chodcov k pokusom prechádzať cez rušnú cestu. Dochádza tu preto k rizikovým situáciám.
V roku 2023 sa objavila petícia, ktorej cieľom bola humanizácia ulice. Medzi cieľmi petície sa objavili požiadavky na zníženie počtu jazdných pruhov pre autá a ich nahradenie buspruhmi, úpravu priechodov pre chodcov, pridanie dvojice nových, výsadbu zelene a zlepšenie starostlivosti, umiestnenie radarov a sledovanie dodržiavania predpisov a napokon umiestnenie meračov hluku.
Mesto zobralo petíciu na vedomie, viaceré opatrenia však považuje v tomto momente za nereálne. Platí to aj napriek tomu, že sa v krátkom čase – pravdepodobne už tento rok – pripravuje generálna rekonštrukcia vozovky prakticky na celej ulici. Jej výsledkom má byť aplikácia tzv. tichého asfaltu, vďaka čomu sa zníži hluk. Realizácia buspruhov ale na programe dňa nie je.
Jedna požadovaná zmena by však predsa len mala prísť. Na spojnici Šancovej s Beskydskou a Ľadovou ulicou by mohla vzniknúť svetelne riadená križovatka. Aktuálne je v príprave realizačný projekt tejto križovatky. Podmienky pre chodcov sa majú citeľne zlepšiť. Občianske združenie Cyklokoalícia ale pripomína, že z pohľadu cyklistov k žiadnej zmene nepríde.
Šancová sa tak v dohľadnej dobe zmení, pričom by malo ísť najmä o zmeny k lepšiemu. Aby sa z nej však stal príťažlivý mestský bulvár, má naďalej ďaleko. Hlavné mesto podmieňuje výraznejšiu transformáciu verejného priestoru zásadnými investíciami v iných lokalitách, pričom zmieňuje najmä tzv. Severnú tangentu – cestnú spojnicu Pionierskej a Pražskej ponad Hlavnú stanicu. Ide však o natoľko náročný projekt, že v blízkej budúcnosti je absolútne nepredstaviteľný.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre