Author photoAdrian Gubčo 12.07.2024 15:02

Menej vinohradov, no s kultivovanou náhradou. Odhalené sú výsledky súťaže Na Rinzloch, Rača dostane nové bývanie a vybavenosť

Svahy pokryté vinohradmi patrili k tradičnému obrazu aj kultúrnej tradícii Rače. Mnohé vinice sú však dnes opustené a chátrajú. Na ich mieste preto investori pripravujú nové obytné súbory, ktorých úroveň bola donedávna priemerná. V posledných rokoch sa ale predstavujú aj prepracovanejšie koncepcie s kvalitnou architektúrou.

Zdroj: What Architects / Archinfo

Zdroj: What Architects / Archinfo

Račianska lokalita Rinzle patrila k miestam, kde sa tradične rozkladali vinohrady. Úzko nadväzovala na historickú časť niekdajšieho mestečka, ktorého hospodárstvo bolo založené práve na spracovaní hrozna. Nezastavaná zostali do veľkej miery až do začiatku až do 21. storočia, keď začali popri Kadnárovej ulici pribúdať prvé rezidenčné komplexy. V tom istom čase bola časť viníc opustená.

Dnes sa v lokalite nachádzajú len spustnuté plochy so zvyškami pôvodných riadkov, kde bol nasadený vinič. Územný plán Bratislavy tu však umožňuje rozvoj bývania a občianskej vybavenosti, čo je z pohľadu developerov mimoriadne lákavé. Napokon, zákazníci oceňujú dotyk s prírodou Malých Karpát, vybavenosť v Rači, dostupnosť vďaka električkovej trati a, paradoxne, vinohradnícky charakter okolia.

Z tohto dôvodu sa rozhodla spoločnosť HMS Services, a.s., spojená s viacerými projektami v Bratislave i Žiline, pre vybudovanie polyfunkčného súboru, ktorý by vhodne dotvoril územie, prepojil zóny nízko- a strednopodlažnej zástavby so zeleňou a intaktne zachovanými vinohradmi a lokalitu zhodnotil. Chce tak nadviazať na zrealizované aj pripravované projekty a byť do istej miery bodkou za developmentom v oblasti.

Galéria

  • Zdroj: What Architects / Archinfo
  • Zdroj: What Architects / Archinfo
  • Zdroj: What Architects / Archinfo
  • Zdroj: What Architects / Archinfo
  • Zdroj: What Architects / Archinfo
  • Zdroj: What Architects / Archinfo
  • Axonometria. Zdroj: What Architects / Archinfo

Za týmto účelom firma pristúpila k vyhláseniu vyzvanej architektonickej súťaže, do ktorej prizvala päť skúsených slovenských ateliérov. Od architektov žiadala vypracovanie konceptu, ktorý dotvorí mestskú štruktúru, prepojí pešie trasy, bude vysoko ekologický, vytlačí automobilovú dopravu z povrchu v maximálnej možnej miere, napojí sa na cyklotrasy, bude na dobrej architektonickej úrovni a energetický úsporný.

Spomedzi kancelárií MDA – Michal Diviš Architekti, Morocz_Tacovsky, Ô, Pantograph a What Architects sa presadila posledná menovaná. Podľa poroty ich návrh najlepšie nadviazal na charakter územia a poskytol vyhlasovateľovi príležitosť pre realizovanie unikátneho projektu s vysokou pridanou hodnotou.

Ako sa píše v hodnotení, „tektonické vrstvenie objemov, ktoré návrh poňal od formy urbanistického riešenia až po usporiadanie jednotlivých bytov, inšpiratívne pracuje s prostredím hroznových strapcov a paletou krajiny“. V praxi to znamená, že architekti rozdelili objekty do troch úrovní s ohľadom na vrstevnice, pričom s nadmorskou výškou postupne klesá výška zástavby. V blízkosti bytoviek dosahuje 5-7 podlaží, v blízkosti rodinných domov len dve.

Jednotlivé budovy sú navyše komponované okolo centrálneho vertikálneho jadra, čo im dodáva charakter strapcov hrozna. Urbanistická štruktúra je vo všeobecnosti rozvoľnená a riešená tak, aby umožňovala vznik bohatej zelene a verejných priestorov medzi domami. Park vnútri projektu má nadväzovať na zelené plochy vnútri susedných plánovaných zámerov, vďaka čomu vznikne jeden celistvý zelený koridor.

Naplánovaných tu je rámcovo 130 bytov, z toho 11 jednoizbových, 53 dvojizbových, 46 trojizbových, 13 štvorizbových a 7 päťizbových. Keďže projekt sa má stavať v rámci dvoch etáp, v prvej má vzniknúť 88 bytov v hornej časti areálu, neskôr zvyšné byty a občianska vybavenosť v spodnej. Pre služby a obchody má byť vyčlenených približne tisíc metrov štvorcových, ďalšiu vybavenosť bude tvoriť garni hotel. Parkovacích miest má byť 166, z toho 135 podzemných. Predbežné odhadované náklady sú asi 18,5 milióna eur.

Porota upozornila aj na niekoľko rizík tohto dizajnu. Komunikácie pre automobily môžu podľa nej pôsobiť ako určitá bariéra, na diskusiu je aj riešenie bytov. „Ako potenciálne otázne môžu byť rohové dispozície bytov, ktoré si môžu vzájomne pozerať do okien. Taktiež bude nutné s ohľadom na množstvo objemov a fasád dbať na efektívne nastavenie ekonomiky celého konceptu,“ vysvetľuje. Taktiež upozorňuje na potrebu adekvátnej pozornosti, venovanej krajinárskemu riešeniu.

V konečnom dôsledku sú to ale riešiteľné otázky, ktoré nijako neodporujú faktu, že ide o najlepší návrh. Developer získal víziu, ktorá môže z jeho projektu urobiť skutočne kvalitné bývanie. Architekti ho označujú ako spojenie prírody a mesta. Nejde o priveľmi odvážne tvrdenie.

 

Súčasťou aráelu projektu je biokoridor, ktorý zostane chránený a zelený. Zdroj: What Architects / Archinfo

 

V tomto momente je ešte predčasné hovoriť o termínoch výstavby. Aj ten najlepší návrh môže byť vystavený kritike lokálnej verejnosti, ktorá preferuje zachovanie tradičného rázu prostredia – hoci sa tu už hrozno nepestuje. Významný môže byť aj postoj mestskej časti. V prípade iných lokálnych zámerov sa prísne pozerala napríklad na dopravné napojenie či dosah na miestnu vybavenosť (škôlky a školy) a žiadala vyvolané investície.

Územie čaká v nasledujúcich rokoch skutočne premena. Smerom k existujúcej zástavbe pri ulici Úžiny sa pripravuje výstavba polyfunkčného súboru Rinzle Rača od rovnomennej firmy. Investor oslovil kvalitnú kanceláriu Superatelier, ktorá pripravila vcelku príťažlivý koncept s ľudskou mierkou a veľkým podielom zelene. Napriek ťažkostiam a odporu, povoľovanie postupuje.

Juhozápadne od zámeru sa zas pripravuje obytný súbor Hroznový Sad, ktorý je spojený s developerom VI Group. Ide pravdepodobne len o úvod k masívnejšiemu rozvoju, keďže spoločnosť vlastní rozsiahlejšie pozemky. Prvá etapa, za ktorou po architektonickej stránke stojí Morocz_Tacovsky, už získava prvé povolenia.

V horizonte niekoľkých rokov sa tak tieto plochy, relatívne nedávno slúžiace ako vinohrady, definitívne premenia na mestskú zástavbu. Investorom dáva voľné ruky Územný plán, ako aj fakt, že výroba tu neprebieha už roky. Nespokojnosť verejnosti je pochopiteľná, za daných okolností však bola obnova tradičnej funkcie nereálna. Ku cti aspoň niektorým developerom slúži, že oslovujú renomované kancelárie.

Ochranu vinohradov tak treba zabezpečiť inak – vo forme územnoplánovacej regulácie. Hlavné mesto oznámilo už na začiatku roka 2022, že chce dosiahnuť ich zachovanie. Preto začalo pripravovať Urbanistickú štúdiu viníc. Doteraz je však zverejnené len zadanie štúdie, stav samotného materiálu známy nie je. Po jeho prerokovaní a schválení bude potrebné ešte zmeniť Územný plán, aby sa lepšia ochrana viníc stala záväznou.

Nemožno tak vylúčiť, že bude v najbližších rokoch ešte niekoľko zámerov ohlásených. V závislosti na ich rozsahu a úrovni sa ukáže, či pôjde o ďalšiu deštrukciu krajinotvorne aj kultúrne významného prvku Bratislavy, alebo o projekty, ktoré zvýšia kvalitu prostredia. Pokiaľ by sa ale mal zopakovať napríklad scenár z okolia Tupého ulice, bola by to nenapraviteľná chyba.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube