Developer Penta Real Estate sa netají veľkými ambíciami v prípade pripravovaného nového developmentu v bratislavskom downtowne. Na pozemkoch, ktoré prebral v priebehu minulého roku od HB Reavis, chce vybudovať nielen svoju centrálu, ale aj výnimočný polyfunkčný súbor s bývaním, kanceláriami a retailom. Stvárni ho špičkové európske architektonické pracovisko.
Slovenská spoločnosť HB Reavis sa od svojich začiatkov v 90-tych rokoch minulého storočia postupne prepracovala medzi významných hráčov na európskom trhu s kancelárskymi nehnuteľnosťami. Vo viacerých metropolách – v Prahe, Budapešti, Varšave, Berlíne či Londýne – vybudovala významné projekty, ktoré sa výrazne podpisujú na tvári miest (čo platí najmä o Varšave, kde postavila najvyšší mrakodrap v EÚ). Začiatky však má v Bratislave, kde donedávna vlastnila rozsiahle plochy.
Na začiatku minulého roka však HB Reavis potvrdil stiahnutie sa zo slovenského trhu. Zostáva správcom viacerých nehnuteľností, nové zámery však realizovať už nebude. Súčasťou zmeny vo fungovaní bol odpredaj viacerých lukratívnych parciel, z ktorých najzaujímavejšie sa nachádzajú medzi Mlynskými nivami, Košickou, Chalupkovou a areálom Sky Parku. Ide o významnú časť nového centra Bratislavy, nazývaného downtown.
Jedným z majiteľov sa stala Penta Real Estate. Známy developer získal plochy medzi Mlynskými nivami, Košickou a Chalupkovou. Do istej miery prebral časť pôvodne plánovaného zámeru od HB Reavis, nazývaného Mlynské Nivy Košická. Ten predpokladal vznik obrovského kancelárskeho kampusu s vnútornými námestím vo vyústení Bottovej a výškovej dominanty. Penta sa rozhodla zrealizovať kancelársku budovu pri Mlynských nivách, na zvyšok však vyhlásila architektonickú súťaž.
Už od začiatku bolo zrejmé, že pôjde o mimoriadne prestížnu kompetíciu. Súťaž síce nie je overená Slovenskou komorou architektov, inak však spĺňa vysoké kritériá – je dvojkolová a so sedemčlennou porotou, v ktorej väčšinu tvoria špičkoví nezávislí odborníci. Exponovanosť zvýšili ešte mená prizvaných ateliérov. Z prvého kola totiž mali postúpiť tri kancelárie, ktoré si v druhom zmerajú sily s troma tímami: Jakub Cigler Architekti, BIG – Bjarke Ingels Group a MVRDV.
Vo všetkých prípadoch ide o mimoriadne renomované značky. V kombinácii s rozsahom a významom v rámci Bratislavy tak súťaž neprekvapivo pritiahla až 83 kancelárií. Nešlo pritom o žiadne neznáme pracoviská. Porota vyberala medzi návrhmi od výkvetu európskej architektonickej scény.
Ako aktuálne ohlásil investor, do druhého kola boli vybraté návrhy od trojice kancelárií: KCAP, Stefano Boeri Architetti a Baumschlager Eberle + Studio Perspektiv. Vo všetkých prípadoch ide o ateliéry, o ktorých kvalite a výnimočnosti nemožno pochybovať.
KCAP je už v Bratislave pomerne známe. Holandská kancelária sa považuje za expertov na architektúru aj urbanizmus, čo sa odráža na veľkom počte komplexných urbanistických projektov. K najznámejším patria Red Apple v Rotterdame, Europaallee v Zürichu alebo nábrežie v HafenCity v Hamburgu. V Bratislave stvárni kancelária podobu Nového Istropolisu od developera Immocap. Okrem toho súťažila aj o podobu Southbanku od Penty, kde obsadila druhé miesto.
Stefano Boeri Architetti pod vedením talianskeho architekta Stefana Boeriho sa spája predovšetkým s inovatívnym prepájaním zelene s architektúrou. Najznámejšou realizáciou v tomto smere je Bosco Verticale v Miláne, ikonický projekt výškovej budovy s integrovanou zeleňou na fasádach, balkónoch a terasách. V Bratislave nie je celkom neznáma – kancelária sa objavila v súťaži na druhú etapu Eurovey.
Baumschlager Eberle je jednou z popredných rakúskych kancelárií. Na konte má oceňované realizácie všetkých typológií. V Bratislave sa s ňou v minulosti hovorilo v súvislosti s Vydricou. Návrh pripravila v partnerstve s českým Studio Perspektiv, ktoré zrealizovalo coworkingový priestor BASE v Jurkovičovej teplárni a pracuje na dvoch etapách projektu Bory Bývanie od Penta Real Estate.
Proti sebe budú mať tieto tímy náročnú konkurenciu. Jakub Cigler Architekti patrí k najaktívnejším českým kanceláriám s významnými projektami. Veľmi exponovaná je aktuálna rekonštrukcia Václavského námestia v Prahe, s českou odnožou Penty pracovala na jej pražskom sídle Florentinum alebo komplexom Waltrovka. V Bratislave sa kancelária spolupodieľala na druhej etape Digital Parku, koncepte Nového Lida a je aj architektom novej centrály Penty.
BIG – Bjarke Ingels Group je asi najslávnejšia súčasná architektonická kancelária sveta. Dánsky architekt Bjarke Ingels je vo svete architektúry hviezdou, pričom má na konte viaceré z najprestížnejších zákazok na planéte. Navrhoval centrálu Google v San Franciscu alebo Londýne, v domovskej Kodani zas zrealizoval ikonickú spaľovňu Copenhill, park Superkilen alebo bytovku The Mountain. V Bratislave navrhuje centrálu ESETu.
Šiesty tím, MVRDV, je ďalším holandským účastníkom. Dnes ide taktiež o jednu z najuznávanejších globálnych kancelárií. K najslávnejším dielam patrí tržnica v Rotterdame, knižnica Tianjin Binhai, rekonštrukcia pyramídy v Tirane alebo múzeum Ragnarock v Roskilde. V Bratislave sa už zúčastnila viacerých súťaží, bola napríklad vo finále súťaže na centrálu ESETu. Navrhovať mala aj vilu Miroslava Trnku, tento zámer je však už neaktuálny.
Popri postupujúcich súťažiach sú zaujímavé aj mená na štvrtom až desiatom mieste. Na piatom mieste sa napríklad umiestnil jeden z najväčších svetových ateliérov Gensler, ktorý spolupracoval s lokálnym Indeksom, na šiestom William Matthews Associates + Sadovsky & Architects, ktorý ukazuje, že je schopný konkurovať aj európskej špičke, na siedmom rovnako silný Chybík + Krištof, na ôsmom francúzska kancelária Coldefy & Associés Architectes Urbanistes, ktorá súťažila na Southbank a na Rakytu od Lucronu. Zaujímavé je deviate miesto, na ktorom sa umiestnila inovatívna čínska kancelária MAD Architects.
Nie je tak vôbec prehnané očakávať, že Bratislava môže dostať projekt svetovej úrovne. Prítomnosť takýchto tímov dokazuje rastúci status slovenskej metropoly. Ešte relatívne nedávno by bola účasť takýchto kancelárií len zbožným prianím niekoľkých nadšencov.
Developer plánuje vyhodnotiť súťaž do konca marca, keď aj ohlási víťaza. Architektov ešte predtým čaká dopracovanie návrhov a prezentácie priamo v Bratislave. Predstavenie budúcej podoby územia však príde v dobe, keď sa bude konkretizovať aj podoba okolia.
Netreba totiž zabudnúť, že okrem Penty kupovalo od HB Reavisu pozemky aj Alto Real Estate, developerská spoločnosť, ktorá vznikla odchodom jedného z partnerov Penta Jozefa Oravkina. Nový developer má taktiež veľké ambície, preto hľadá riešenie pre svoje plochy medzi Chalupkovou a Sky Parkom prostredníctvom medzinárodnej súťaže tiež.
Taktiež ide o dvojkolovú súťaž, hoci s mierne odlišným formátom – väčšina porotcov je závislých na vyhlasovateľovi. Aj tu mali byť vyzvané kancelárie, developer však neuviedol, ktoré. V každom prípade, už čoskoro budú súťažiaci odovzdávať svoje návrhy a prezentovať ich pred porotou. Vyhlásenie výsledkov sa predpokladá na konci februára.
Podmienky súťaže nasvedčujú, že developer má záujem o veľké medzinárodné kancelárie, ktoré by nadviazali na Sky Park od Zaha Hadid Architects. Nedá sa vylúčiť, že viacerí z účastníkov v súťaži Penty sa zúčastnili aj tejto kompetície. S najväčšou pravdepodobnosťou sa črtá mimoriadne zaujímavá situácia, keď sa odhalí ďalší návrh od známeho mena. Downtown v podstate naraz získa výrazné súčasné architektonické diela.
Ak sa podarí nové návrhy zrealizovať, nové centrum Bratislavy bude možno výkladnou skriňou súčasnej komerčnej architektúry. V ideálnom prípade vzniknú zapamätateľné diela, doplnené o mimoriadne kvalitný verejný priestor, udržateľné riešenia a služby pre verejnosť. Developeri teraz majú skvelú príležitosť posunúť nielen túto časť mesta, ale celú metropolu na vyššiu úroveň.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre