Na pravom brehu Dunaja, v dotyku so Sadom Janka Kráľa, sa konečne rozbehla výstavba projektu Liget. Developer, za ktorým stoja investori, ktorí vybudovali blízky komplex Relaxx a aktuálne vlastnia aj obchodný dom Atrium, hodlá využiť vynikajúcu lokalitu a vytvoriť tu možno najluxusnejší rezidenčný komplex v Bratislave. Pohľad na detaily konkrétnych riešení nasvedčuje tomu, že nejde o prehnané tvrdenie.
Development na tomto mieste – na Krasovského ulici, v dotyku s parkom na západe a líniou električkovej trate na východe – sa začal plánovať už pred vyše desaťročím. Vtedy ešte išlo o nevzhľadný objekt s názvom Bajo, pred časom však projekt získal aktuálny developer VSD Development. Ten pôvodný návrh kompletne prepracoval.
Zámer získal názov Liget podľa pôvodného historického názvu lokality, a dizajn najprv od architekta Ľubomíra Závodného. Na neho nadviazali DZ Architects a dali mu finálny vzhľad zvonka aj zvnútra. Stavebné povolenie bolo projektu udelené v priebehu leta, aktuálne už prebiehajú zemné práce. Developer v týchto dňoch spúšťa aj oficiálny predaj, hoci predpredaj prebieha už dlhšie. „Leitmotívom“ projektu je heslo „nové dejiny bývania“, podľa investora má ísť o najlepšie bývanie v celej metropole.
Tejto vízii má v projekte zodpovedať úplne všetko, počnúc architektúrou a stavebno-technickým riešením, detailami, štandardom a vybavenosťou končiac. Veža bude mať 18 podlaží (menej ako Bajo, kde sa uvažovalo o 25 podlažiach) s rezidenciami orientovanými predovšetkým na park a centrum mesta. Rezidenti budú mať vynikajúce výhľady, keďže jednotky budú mať celopresklené fasády na plnú výšku podlažia. Práve snaha o zabezpečenie nerušených výhľadov stála za veľkým redizajnom veže, v dôsledku čoho boli pôvodné plné balkóny nahradené subtílnejšími presklenými.
Každopádne, obyvatelia sa nemusia obávať nedostatku súkromia, keďže developer chce využiť v Bratislave v takom rozsahu zatiaľ nevyužitú technológiu fixscreenov – akúsi roletu, ktorá zabezpečí, že do bytu nebude vidno a nebude pri prudkom slnku ani prepúšťať teplo. Kvôli súkromiu budú fasády plné aj smerom k existujúcemu vežiaku na Krasovského. Podoba Ligetu bola s obyvateľmi intenzívne konzultovaná.
Medzi ďalšími výhodami developer zmieňuje svetlú výšku bytov, ktorá bude do desiateho podlažia štandardná s 2,65 metrami, no od jedenásteho budú vysoké stropy s 2,95 metrami. K štandardu patria drevené podlahy, veľkoformátové obklady až po strop, chladené stropy a dodatočné fancoily so samostatnou rekuperáciou, podlahové kúrenie, hliníkové okná a rozličné smart prvky. Všetky byty budú dohotovené do štandardu, aby nebolo bývanie rezidentov spojené s dlhodobým diskomfortom kvôli stavebným prácam. Štandard bude u všetkých rezidencií rovnaký, na výber budú tri základné farebné schémy jednotlivých prvkov.
Napriek tomu sa tu bude nachádzať niekoľko penthousov, ktoré budú predsa len na ešte vyššej úrovni. Umiestnené budú na najvyšších podlažiach, disponovať budú veľkorysými výmerami (každá spálňa bude mať napríklad samostatnú kúpeľňu a walk-in šatník), niekoľko z nich bude obsahovať aj galériu cez dve podlažia. Až na obrovský strešný penthouse budú ponúkané 2- až 4-izbové jednotky, nachádzať sa tu bude 90 rezidencií.
Investor chce špičkový komfort preniesť aj do spoločných priestorov. Na prízemí sa bude nachádzať okrem niekoľkých obchodných prevádzok (vzniknúť tu má vinotéka, sushibar, barbershop či obchod s dámskou kozmetikou) aj vstupné lobby a „domáce bizniscentrum“ – flexibilný multifunkčný priestor, ktorý bude k dispozícii rezidentom pre prácu, stretnutia alebo spoločné aktivity.
Okrem toho tu bude umiestnený aj sklad bicyklov (čo je výhodné s ohľadom na blízkosť k hrádzi), ktorý bude prístupný tak, aby nebol znečistený priestor lobby. Chodby na jednotlivých podlažiach majú mať hotelový štýl s kobercami, nachádzať sa tu budú aj menšie sklady pre obyvateľov (navyše k pivničným kobkám). Parkovanie bude umiestnené v podzemí (kde bude 101 miest) aj na teréne (73 miest, niektoré budú prekryté zeleňou), pre penthousy sa budú ponúkať širšie miesta, určené pre väčšie autá.
Je zrejmé, že danému štandardu budú zodpovedať aj ceny. Developer nešpecifikoval priemernú cenu za meter štvorcový, keďže táto sa výrazne mení s každým podlažím a bytom, najlacnejší však štartuje na úrovni 4,3-tisíc eur za meter štvorcový. Penthousy tak majú ceny v sedemcifernej výške. Ako bolo zmieňované, predpredaj je už spustený, zaujímavý je však zámer investora predaj v istej chvíli pozastaviť. Reštartovať ho chce až v momente, kedy bude projekt v štádiu hrubej stavby, aby si mohli klienti byty prehliadnuť.
Toto štádium by mal projekt dosiahnuť pravdepodobne v prvej polovici roka 2022, celkové dokončenie sa očakáva v lete 2023. Nad Sadom Janka Kráľa vyrastie moderná presklená veža, ktorá sa vysoko pravdepodobne stane etalónom luxusného bývania v Hlavnom meste.
Cieľom developera je vytvoriť z Ligetu akýsi lokálny záchytný bod a známu adresu v rámci celého mesta. Dá sa predpokladať, že s ohľadom na štandard a vybavenie projektu, ktoré z doteraz známych informácií skutočne prekonáva takmer všetky ostatné bratislavské developmenty – vrátane Vydrice či Eurovey – sa mu to podarí. V Bratislave možno len sotva nájsť projekt, kde by dosahovali všetky byty takýto stupeň prepracovanosti. Platí to aj o penthousoch, kde je konkurencia tvrdá.
Developer tvrdí, že medzi klientami má Liget veľký úspech a veľký počet rezidencií je už predaný či rezervovaný. To nasvedčuje nielen tomu, že v Bratislave je trh pre takýto projekt, ale aj faktu, že pri skutočne dobrej úrovni a nastavení dokážu investori vyplniť trhový výklenok. Do budúcna by to mohlo byť podnetom pre zvyšovanie kvality architektúry, keďže slovenská metropola je očividne schopná uživiť aj náročné riešenia.
Dovtedy však bude Liget v úlohe akéhosi pioniera. Je síce pravda, že výzor projektu ešte z pera skúseného architekta Ľubomíra Závodného bol o čosi „ikonickejší“, na druhej strane však upravená verzia Ligetu prináša rezidentom benefit jedného z najlepších výhľadov v Bratislave. Veža bude zároveň pôsobiť ľahším a subtílnejším dojmom, čím bude lepšie nadväzovať aj na Sad Janka Kráľa.
V budúcnosti sa naplno zaradí do nového centra Bratislavy, ktoré by malo v dohľadnej dobe expandovať aj na pravý breh Dunaja. V rámci Nového Lida vznikne veľká multifunkčná štvrť s bývaním, kanceláriami, ako aj rozsiahlou vybavenosťou, veľkorysými verejnými priestranstvami a lepším dopravným napojením. Hovorí sa navyše aj o vybudovaní významnej verejnej stavby, určenej pravdepodobne pre kultúru. Nad obdobnou – ktorá preberie funkcie bývalého PKO – sa uvažuje na Tyršovom nábreží. To spraví z bytov v tejto oblasti ešte atraktívnejší artikel.
Ak teda developer hovorí, že vo svojom projekte ponúka najlepšie bývanie v meste, nejde len o marketingovú kampaň. Štandard, vybavenie, architektúra, umiestnenie, dispozície či výhľady skutočne svedčia o pravdivosti tohto vyhlásenia. Bratislava tak získava pozoruhodný development, ktorý posúva hranice luxusu a čiastočne aj mesta na vyššiu úroveň.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou VSD Development.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre