Pôsobil bezútešne a upadával. Jeden z najcentrálnejších verejných priestorov v bratislavskom Starom Meste však po úpravách získava punc moderného verejného priestoru 21. storočia. Revitalizácia Komenského námestia má ukončenú prvú etapu.
Niekdajšie Pállfyho námestie, nachádzajúce sa v historickom jadre Bratislavy, už nebude slúžiť na parkovanie, ako tomu bolo ešte v minulej dekáde. Rovnako je minulosťou provizórne riešenie, ktoré na námestí zrealizovalo Hlavné mesto pred pár rokmi. Neslávne slávne betónové plochy pre autá a dočasné potemkinove dediny tak nahradí kultivovaný verejný priestor, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže ešte v roku 2020.
Víťazom tzv. francúzskej súťaže sa stal návrh kancelárie Totalstudio, ktorá rozdelila centrálnu plochu námestia na dve časti - priestranstvo nad podzemnými priestormi SND a časť mimo. Vizuálne majú byť oba priestory prepojené oceľovou konštrukciou, na ktorej bude umiestnené osvetlenie či závesné atrakcie. Na pergole bude rásť aj popínavá zeleň, ktorá však musí byť umiestnená na severovýchodnej strane námestia, ktoré je jediným vhodným miestom na výsadbu. Podzemné priestory divadla totiž rozsiahlejšiu zeleň zasadiť neumožňujú.
Aj napriek tomu, že víťazný návrh bol vyhlásený ešte v roku 2020, priestor zíval prázdnotou a chradol aj v roku 2021 a čiastočne počas roka 2022. Na jeho zlý stav upozorňovali médiá a žiadne badateľné zmeny sa v priestore nediali. Meškanie spôsobila nutnosť mesta vyrovnať majetkové vzťahy so Slovenským národným divadlom, ktoré vlastnilo na Komenského námestí časť pozemkov.
Práce sa konečne spustili až na prelome júla a augusta tohto roka. Aktuálne je lokalita výrazne živšia, pôsobí atraktívnejšie a stáva sa z nej plnohodnotný verejný priestor. Kedysi betónová plocha, pomaľovaná výraznými farbami, tak konečne odišla na smetisko dejín, odkiaľ ju už našťastie nikto nevyhrabe. Nahradila ju elegantná žulová dlažba, umiestnená v centrálnej časti Komenského námestia, výsadba stromov, zelene, pribudol nový mobiliár v podobe pražských lavičiek a lepšie vynikli pôvodné kvetináče. Obnova je charakteristická aj vysokou úrovňou detailov, ktoré zvyšujú dôležitosť a funkčnosť celej rekonštrukcie.
Zanedbaný priestor medzi zadnou časťou Slovenského národného divadla a Gorkého 4 tak smeruje k modernejšej podobe. V celom území dobre pôsobí aj novozrekonštruovaná bývalá budova Prešporskej priemyselnej a obchodnej komory. Táto výstavná obnova budovy palácovitého charakteru spoločne s inými stavbami - Zemskou bankou alebo Palácom Motešických - a aktuálnou revitalizáciou verejného priestoru spolupretvára námestie na jednu z najmestskejšie pôsobiacich lokalít v Bratislave. Žiaľ, celkové dokončenie Komenského námestia tak skoro očakávané nie je.
Rekonštrukcia námestia neprebehne naraz, čo je vynútené zásahmi zo strany Slovenského národného divadla. Ako v minulosti priblížil Magistrát, pôvodný návrh obnovy Komenského námestia bude realizovaný v redukovanej miere pre rozsiahlu rekonštrukciu podzemných priestorov, ale aj historickej budovy SND. Tá by sa mala udiať v nasledujúcich rokoch.
Aby sa teda nové námestie nemuselo znovu prerábať, rekonštrukcia nebude definitívna a prebehne až po dokončení prác historickej budovy divadla. Na konečnú podobu Komenského námestia si teda verejnosť bude musieť počkať. Čakanie môže byť dlhé, predpokladaný termín dokončenia revitalizácie divadla (a námestia) nebude skôr ako v roku 2028.
Nad zlepšením stavu tohto územia sa uvažovalo už pred dvadsiatimi rokmi. Celá lokalita mala získať vyššiu úroveň a priľahlá Gorkého ulica sa mala stať pešou zónou. Revitalizácia sa v tom čase ale neudiala a priestor mal aj naďalej imidž nevýraznej štvrte v duchu všednej postsocialistickej úpravy. Možnosť prišla aj v roku 2015, vtedy bolo na námestí konečne zrušené parkovanie, čo dalo kompetentným možnosť vrátiť Komenskému námestiu jeho pôvodnú funkciu. Do roku 1972 tu totiž bol parčík. Táto príležitosť však zostala rovnako nevyužitá.
Nádej priniesol až rok 2018, kedy bola predstavená nová vízia revitalizácie od Hlavnej architektky. V príznačnom štvorcovom priestore bola naplánovaná roštová konštrukcia s ostrovčekmi zelene. Projekt sa rozvinul pomerne sľubne, terasa mala byť prenosná a modulárna a z námestia sa mal konečne stať plnohodnotný pobytový priestor pre ľudí. Po roku 2018 sa však aj táto nádej rozplynula.
Vznikli tak potemkinove dediny – jednoduché, dočasné úpravy, ktoré ale neriešili celkový problém schátraného priestoru a po úpadku údržby sa stali hanebnou kamuflážou. Mesto sa však pri tomto riešení inšpirovalo zahraničím. Podobné realizácie sa dejú napríklad v New Yorku, kde sú plochy, využívané v prospech automobilovej dopravy, pretvárané na územia pre ľudí za pomoci dočasných zásahov.
Transformácia tohto územia mala byť rýchla a kvalitná. Druhé menované aktuálnemu projektu nemožno uprieť. Vysoká úroveň detailov, výber žulovej dlažby, osadenie trávnika, stromov a nového mobiliáru možno prinavrátia Komenskému námestiu zašlú slávu. No vízia rýchlosti rekonštrukcie je v súčasnosti pasé. Aj napriek relatívnej nenáročnosti finálneho návrhu, obnova tohto územia nebude rýchla. Naťahovať sa začala už od vyhlásenia víťaza, pokračovala prieťahmi medzi vlastníkmi pozemkov a trvalo takmer dva roky, kým sa práce začali. Klinec do rakvy rýchlosti napredovania projektu však zasadilo Slovenské národné divadlo, ktoré sa len pomaly blíži k dlhodobo potrebnej rekonštrukcii.
Mestu nemožno uprieť jednu vec. Aj napriek tomu, že obnova Komenského námestia nie je kompletná, vizuálna stránka je nepopierateľne lepšia. Spolu s inými lokálnymi úpravami sa táto lokalita stáva pre Bratislavčanov skutočne funkčnejším, bezpečnejším a kvalitnejším miestom. Finálneho stvárnenia Komenského námestia sa však dočkáme až ku koncu tohto desaťročia. Polovičatá rekonštrukcia tak bude ľudí mrzieť ešte veľmi dlho.
Fotografie z 9.10.2022. Pozrite si premeny námestia vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac