Architektonické štúdiá zo Slovenska a Česka sa pred časom zúčastnili súťaže, ktorej cieľom bol návrh budúcej podoby školy Cambridge International School na bratislavskej Patrónke. Jedným zo súťažných projektov bola vízia renomovaného štúdia Siebert + Talaš. Hoci nešlo o víťazný koncept, ponúka cenné inšpirácie a prínosné riešenia pre výstavbu vzdelávacích inštitúcií.
Zdroj: Siebert + Talaš
História bratislavskej Patrónky sa spája v prvom rade s továrňou na výrobu nábojov, ktorá bola v lokalite založená v roku 1871 priemyselníkom Jurajom Rothom. Okrem Rothovej továrne sa tu nachádzala aj Kühmayerova továreň, zriadená v areáli 7. vydrického mlyna a v 20. rokoch minulého storočia sa tu zároveň začalo s výstavbou vilových domov. Neskôr pribudla aj škola. Dnes väčšinu pozemkov vlastní Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a veľká časť budov je však v zanedbanom stave.
Už niekoľko rokov BSK rozvíja zámer, ktorého cieľom je zlepšenie aktuálneho stavu lokality. Súčasťou revitalizácie danej oblasti bude podľa slov predsedu BSK nová škola, zrevitalizované športoviská, unikátny verejný priestor aj pamätník holokaustu. „Je pre nás veľmi dôležité, aby do tohto územia prišiel život,“ zdôrazňuje riaditeľka úradu BSK Patrícia Mešťan. „Nejdeme teda len rekonštruovať, opravovať a upravovať budovy, ale celý areál komplexne oživíme. Jednotlivé časti budú prepojené, funkcie budú do seba zapadať,“ dodala.
Jednou z hlavných dominánt rozvojového plánu sa má stať už spomínaná medzinárodná škola s názvom Cambridge International School. Investor Sandberg Capital sa projekt rozhodol zveriť kvalitným architektom. Za týmto účelom oslovil osem architektonických kancelárií v Česku a na Slovensku, z ktorých sa súťaže zúčastnili štyri. Novú podobu medzinárodnej školy napokon navrhne štúdio Perspektiv.
Návrh štúdia Perspektiv čerpá podľa autorov inšpiráciu z bohatých historických a urbanistických súvislostí areálu na Patrónke. Škola bude obsahovať moderné priestory, určené na vyučovanie, športové aktivity aj kultúrne podujatia. Veľkú časť blízkeho územia bude tvoriť multifunkčné ihrisko pre školu aj miestnu komunitu.
Rovnako zaujímavé sú však aj projekty iných štúdií, ktoré sa vyzvanej architektonickej súťaže zúčastnili. Jedným z nich je prezentovaná vízia ateliéru Siebert + Talaš. Na kvalite predloženého návrhu sa podpísal fakt, že architekti už za sebou majú niekoľko návrhov škôl, vrátane zariadení Felix Tematínska a Felix Bory. Podľa ich vlastných slov ale bol návrh pre Cambridge International School výnimočný. „Vyžadoval pochopenie špecifického spôsobu výučby a vzdelávacieho systému, ktorý sa stal kľúčovým východiskom pri tvorbe návrhu,“ uviedli autori projektu.
Na rozdiel od tradičných škôl, kde jednotlivé ročníky využívajú prevažne jednu kmeňovú triedu, v ktorej trávia približne 80% vyučovania, strávia študenti na novej medzinárodnej škole viac ako 90% času presunmi medzi špecializovanými učebňami.
„Pracovali sme preto aj s rozvrhom, ktorý sme premenili na dáta, a pomocou výpočtovej technológie sme definovali pohyb žiakov v priestore. Tento systém nám generoval takzvané voidy, ktoré definovali základnú hmotu. Vďaka nim sme vedeli trasovať pohyby žiakov a dospeli sme k tomu, ako by mal vyzerať priestor, cez ktorý sa pohybujú. Nechceli sme totiž vytvoriť len tmavé chodby bez pridanej funkcie,“ popisuje Ivan Kulifaj, Head of Projects v Siebert + Talaš.
Okrem špecifického spôsobu výučby a vzdelávacieho systému mali na podobu navrhovaného objektu vplyv tiež iné plánované objekty v areáli, ktoré vedia podľa Kulifaja disponovať rôznymi hodnotami – či už architektonickými, alebo vizuálnymi. „Mali sme preto k dispozícii niekoľko vrstiev materiálu, s ktorými sa dalo individuálne pracovať,“ uviedol.
Cieľom celého návrhu bolo podľa štúdia vytvoriť headquarter (akési srdce zóny), ktorý bude slúžiť všetkým študentom – od najmladších až po najstaršie ročníky. Vďaka strategickému prístupu a ambícii prekročiť hranice tradičných konceptov škôl, ako ich poznáme, Siebert + Talaš navrhli adaptabilný kampus, ktorý reflektuje reálne potreby žiakov a poskytuje im možnosť tráviť v priestoroch čas aj mimo vyučovacích hodín alebo počas víkendov.
Predstavené vizualizácie naznačujú kompaktný tvar zamýšľanej budovy, bohaté presklenie doplnené o tieniace prvky aj atypické nárožie budovy s výraznou klenbovou strechou. Vnútorné priestory sa zas vyznačujú vysokou mierou funkčnej a priestorovej flexibility. Ich dostatočné presvetlenie zabezpečuje okrem navrhovanej fasády tiež otvorený vertikálny koncept a riešenie strechy objektu.
Aj napriek tomu, že návrh architektonického štúdia Siebert + Talaš nie je víťazným projektom, podľa ktorého bude budova školy Cambridge International School postavená, otvára diskusiu o nových možnostiach výstavby moderných vzdelávacích priestorov na Slovensku. S novými spôsobmi vzdelávania sa totiž menia aj nároky na priestory a objekty, v ktorých sa realizuje. Skutočne inovatívnych objektov škôl je zatiaľ len úplné minimum.
(Siebert + Talaš, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac