Author photoLaura Ilečková 12.03.2025 17:15

Keď sa sklad zmení na bývanie snov. Industriálna stavba sa premenila na bytovku, vznikol tak výnimočný loft

Historická priemyselná budova neďaleko centra Bratislavy, kedysi slúžiaca ako sklad, dnes dýcha novým životom vďaka vzniku unikátnych loftových bytov. Architekti zo štúdia What Architects premenili jeden zo surových industriálnych priestorov na harmonický domov. Spojili v ňom pôvodnú oceľovo-betónovú konštrukciu so súčasnými prvkami a premysleným využitím priestoru.

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Na mieste Metodovej ulice v Bratislave sa v roku 1850 usadil český obchodník s ošípanými Gottfried Ludwig. Postupne tu vybudoval mlyn, v ktorom produkoval múku a otruby. V roku 1934 bol v rámci rozvoja areálu vybudovaný objekt tzv. Skladu C podľa návrhov architektov Cyrila Urbana a Juraja Tvarožka. O 84 rokov na to sa začala prestavba na Bytový dom Ludwig. V rámci neho vznikol aj unikátny loft z pera kancelárie What Architects

What Architects patrí medzi popredné bratislavské ateliéry, realizujúce pestrú paletu projektov - od interiérov až po veľké urbanistické schémy. V roku 2018 získali cenu CE ZA AR v kategórii Interiér za ich Prízemný byt. Vysoko sa umiestnili aj v medzinárodných súťažiach za roky 2020, 2022, 2023 či 2024, a to najmä v spolupráci s renomovanými ateliérmi, ako napríklad BB+GG Barcelona, Labanc Studio Barcelona alebo 3zu0 Landschafts architektur Wien. Dokazujú tým vysokú úroveň svojej tvorby aj nadnárodný dosah.

Loft v Bytovom dome Ludwig je členitý priestor s pôvodnou oceľovo-betónovou konštrukciou skladovej budovy, ktorá nie je zakrytá alebo maskovaná. Pozostáva z dvoch úrovní bývania. Prízemie je dennou úžitkovou plochou, kde je umiestnená obývačka a jedáleň. Medzistropné podlažie, vytvorené pomocou jednoduchej mezanínovej konštrukcie, patrí spálni a pracovni. Pod oceľovú konštrukciu bola zároveň situovaná kúpeľňa, kuchyňa a šatník ako srdce bývania.

Galéria

  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Dojem z priestoru dennej zóny loftu sa vytvára hneď pri pohľade na priznaný pôvodný strop s masívnymi drevenými trámami, ktoré dodávajú priestoru až mierne vidiecky dojem. Interiér je bohato presvetlený, v čom hrá hlavnú rolu sústava veľkých okien s kontrastným rámom spolu s vysokými skladovými stropmi a s bielymi stenami s pôvodnou drsnou textúrou. Získavajú tým surový, ale pútavý vzhľad.

Dôležitým bodom je knižnica, ktorá vytvára nielen fokálny bod, ale zároveň zvyšuje úžitkovosť priestoru. Biely záves, rozdeľujúci zázemie bytu a dennú časť, je opäť praktický a modifikovateľný element, čím sa priestor prispôsobí potrebám obyvateľov. Neprehliadnuteľným prvkom spodnej časti priestoru je zároveň betónový stĺp so zošikmeným nosníkom, ktorý vytvára vizuálnu dominantu priestoru.

Mimoriadne významným prvkom sú závesné svietidlá, ktoré spolu s okrúhlym jedálenským stolom prepájajú chladnejší industriálny štýl s útulným komfortom, daným použitím prírodných materiálov. Pôvodný drevený trámový strop na medziposchodí spolu so sieťovinou a pokračujúcou farebnou paletou stien, svietidiel a postele je až newyorskou záležitosťou. 

Priestor na druhom podlaží sa vyznačuje zaujímavým riešením. Tvorený je sieťou, napnutou v otvorenej galérii. Interiéru tým dodáva hravosť a originalitu a pôsobí mimoriadne vzdušne. What Architects tak bytu dodali pocit priestrannosti na zdanlivo zmenšenom priestore.

Interiér sa drží naturálnych farieb a výber materiálov odráža industriálnu minulosť objektu. Dojem vizuálnej kontinuity priestoru architekti docielili farebným a materiálovým prepojením, prevzatým z ostatných častí loftu. 

Loft v Bytovom dome Ludwig nie je len obytný priestor, ale aj odkaz na minulosť objektu. Veľa čerpá z identity miesta a využíva ju pre vznik osobitého miesta pre život. What Architects vytvorili z bytu v historickej skladovej budove nadčasový domov, ktorý si ctí svoje industriálne dedičstvo, no zároveň ponúka súčasný komfort. Vďaka citlivému prístupu k rekonštrukcii sa podarilo spojiť surovú estetiku s útulným minimalizmom, čím tento projekt inšpiruje k udržateľnému prístupu k architektúre.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube