Author photoMartina Gregová 23.11.2024 18:30

Urbanistický klenot Európy. Objavte londýnsku štvrť, ktorá vyrástla na pozostatkoch priemyselnej oblasti

Jeden z najambicióznejších projektov mestskej regenerácie v Európe premenil zanedbanú priemyselnú oblasť na modernú mestskú časť plnú života. Na mieste, kde kedysi dominovali železnice a sklady, dnes nájdeme dynamický mix kancelárií, bytov, kultúrnych inštitúcií a verejných priestorov. Táto štvrť sa stala domovom významných svetových spoločností a centrom kreatívneho priemyslu. King's Cross je zároveň príkladom udržateľného urbanizmu, ktorý spája historické dedičstvo s inovatívnym prístupom k plánovaniu a architektúre.

Autor: John Sturrock

Autor: John Sturrock

Londýnska štvrť King's Cross bola v minulosti dôležitým priemyselným a železničným uzlom. Na jej území sa dodnes nachádzajú dve významné železničné stanice – King's Cross a St. Pancras. V období po druhej svetovej vojne zaznamenala táto dovtedy rušná priemyselná oblasť čiastočný úpadok. V 80. rokoch minulého storočia bola dokonca známa prostitúciou a vysokým výskytom drog.

Prvý pokus o jej komplexnú prestavbu vypracovala spoločnosť Foster + Partners ešte začiatkom 90. rokov. K jeho realizácii však nedošlo kvôli recesii. Na prelome storočí začali na projekte Masterplan King's Cross pracovať známe architektonické spoločnosti Allies and Morrison a Porphyrios Associates.

Dnes, po viac ako 20 rokoch, patrí projekt medzi najväčšie realizácie mestskej regenerácie, ktoré boli v Európe za posledné desaťročia postavené. Riešené územie zaberá rozlohu 24 hektárov. V súčasnosti je to zároveň najväčší projekt, ktorý sa v roku 2024 dostal do užšieho výberu v rámci prestížneho ocenenia RIBA. Projektový tím, ktorý stojí za jeho návrhom, si už v úvode stanovil jasný cieľ – vybudovať štvrť na princípoch ľudského mesta.

Galéria

  • Zdroj: Allies and Morrison
  • Autor: John Sturrock
  • Autor: John SturrockAutor: John Sturrock
  • Autor: John Sturrock
  • Autor: John Sturrock
  • Autor: John Sturrock
  • Autor: John Sturrock
  • Autor: John Sturrock
  • Autor: John Sturrock

Dôraz preto kládli na vytvorenie miesta s jedinečným geniom loci, plného rozmanitých architektonických a urbanistických princípov, podporujúceho pocit spolupatričnosti a komunitného správania. Nové budovy, rovnako ako aj verejné priestory, tu navrhli špičkoví architekti, čo sa bezpochyby pozitívne podpísalo na celkovom dojme z daného mestského priestoru.

„Projekt prestavby si nevyhnutne vyžadoval dlhodobý pohľad, takže jednou z kľúčových výziev bolo vypracovať taký plán, ktorý by mohol uspokojiť požiadavky na dlhodobé plánovanie a zároveň poskytnúť flexibilitu potrebnú na to, aby sa lokalita mohla vyvíjať počas dlhého obdobia implementácie, čo by pravdepodobne zahŕňalo niektoré obdobia recesie,“ povedali pred niekoľkými rokmi architekti zo spoločnosti Allies and Morrison.

V rámci masterplanu bola riešená lokalita rozdelená Regentovým kanálom. Južná strana je definovaná geometriou dvoch železničných staníc, Pancrasovým námestím a novým verejným priestorom, v okolí ktorého sa dnes nachádzajú prevažne kancelárske objekty. Severná strana je vyplnená prevažne zrekonštruovanými budovami, ktoré sú doplnené o nové objekty s rôznorodým využitím.

Projekt King’s Cross v Londýne je ukážkovým príkladom toho, ako možno transformovať bývalú priemyselnú oblasť na kvalitný verejný priestor prístupný pre každého. V rámci masterplanu bolo v lokalite postavených 50 úplne nových budov od 30 rôznych architektonických štúdií. V bývalej priemyselnej oblasti sa nachádzalo aj niekoľko historicky hodnotných stavieb. Tie boli v rámci masterplanu ponechané a zrekonštruované. Dnes slúžia novým účelom. Okrem toho v lokalite vzniklo 10 nových verejných priestorov vrátane piatich plnohodnotných londýnskych námestí.

Po úplnom dokončení projekt do Londýna prinesie 280-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, 47-tisíc metrov štvorcových maloobchodných prevádzok či gastroprevádzok a takmer 2-tisíc nových bytových jednotiek. V masterpláne nechýba ani nová univerzita, viaceré vzdelávacie objekty, hotely či kultúrne objekty.

„Zarovnanie ulíc je zamerané na prirodzené vtiahnutie novej zástavby do štruktúry okolitého mesta, s rozhraniami a susedstvami navrhnutými tak, aby boli príťažlivé a efektívne rozmazávali okraje riešeného územia,“ konštatujú architekti z Allies and Morrison. Zároveň dodávajú, že „King's Cross je svojím spôsobom typický pre mnohé hlavné plány, pretože berie časť mesta, ktorá bola pôvodne použitá na niečo úplne iné – v tomto prípade železnice – a vracia ju späť do úplne nového využitia.“

Už dnes, po niekoľkých rokoch postupne výstavby, patrí zrevitalizovaná lokalita medzi najobľúbenejšie štvrte v Londýne. Okrem kvalitných verejných priestorov sa môže pochváliť tiež faktom, že sa tu svoje sídlo rozhodlo umiestniť viacero významných spoločností ako Google, Universal Music, Facebook či Louis Vuitton.

Vo viacerých aspektoch tak ide o ukážkový príklad toho, ako sa možno vysporiadať s postindustriálnym dedičstvom v meste, ktoré je nútené rásť skôr vo svojom vnútri ako na svojich mestských okrajoch. „Tieto oblasti, ktoré sú často dobre umiestnené, sú pripravené na podnietenie nového kompaktného, a teda udržateľnejšieho rozvoja,“ uzatvárajú opis projektu jeho autori.

 

(Allies and Morrison, Architizer, dezeen, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube