Stavebný rozvoj Bratislavy priniesol v posledných rokoch premenu mnohých lokalít, nie vždy však len k lepšiemu. Príkladom je urbanizácia časti vrchu Vtáčnik, nachádzajúceho sa nad železničným depom v Novom Meste. Tento proces a jeho dôsledky zachytáva rovnomenný film Vtáčnik, ktorého režisérka a hlavná protagonistka Eva Križková dnes vidí lokalitu ako memento do budúcna.
Vŕšky nad Bratislavou boli tradične pokryté vinohradmi. V 19. storočí sa však v duchu nového buržoázneho životného štýlu a romantických úvah o úniku z mesta do prírody začali objavovať prvé príklady výstavby v dovtedy zelenom prostredí. Pod Slavínom sa tak postupne vyformovala vilová štvrť, kde žila mestská elita. V medzivojnovom období sa domy začali stavať aj pod Kolibou, socialistický režim však tieto aktivity dramaticky spomalil.
V porevolučnom období sa ale situácia dramaticky zmenila. Tlak na výstavbu viedol k zmenám v územnoplánovacej regulácii a k odomknutiu vtedy už opustených a neproduktívnych vinohradov v prospech investorov. Najviac sa to prejavilo v druhej dekáde tohto storočia. V priebehu niekoľko málo rokov – azda medzi rokmi 2015 a 2022 – došlo k dramatickej prestavbe spodných partií Vtáčnika.
Išlo len o veľmi voľne regulovanú výstavbu, preto sa tu stretlo niekoľko negatív, typických pre takto divoko vybudované lokality: chýba tu dostatočná dopravná infraštruktúra, absentujú verejné priestory, neexistujú tu takmer žiadne služby a občianska vybavenosť a došlo aj k citeľnej deštrukcii zelene. Pôvodní obyvatelia, ktorí tu predtým roky žili v zelenom, poloprírodnom prostredí, sa zrazu ocitli v meste – no nie veľmi premyslenom a kvalitnom.
Príbeh týchto ľudí zobrazuje dokumentárny film Vtáčnik, za ktorým stojí filmárka Eva Krížková. Ide pre ňu o veľmi osobný projekt – sama je starousadlíčkou, ktorá žije v lokalite od svojho detstva. Vo svojej filmografickej výpovedi sa pozerá na viacero aspektov premeny územia a zobrazuje mozaiku jeho obyvateľov či užívateľov vrátane nových rezidentov, investorov či politikov.
Tím ľudí okolo filmu sa netají tým, že proces urbanizácie územia považuje za nešťastný a do budúcna chce byť súčasťou zmeny. Tá by mala priniesť taký rozvoj lokalít, ktorý bude citlivý ku komunitám i životnému prostrediu a zároveň ukáže, že existujú developeri, ktorí si prírodu i kvalitný urbanizmus a architektúru vážia. Vtáčnik tak možno vnímať ako úvod širšieho procesu, čo napokon potvrdzuje aj samotná Eva Križková, hosťka najnovšej Metropoly.
Metropola je diskusný seriál, ktorý vám YIM.BA prináša v spolupráci s portálom Startitup. V pravidelných rozhovoroch sa budeme rozprávať s developermi, architektmi, politikmi, ľuďmi z neziskového sektora a ďalšími expertmi, ktorí majú čo povedať k otázkam, ktoré trápia vývoj nielen Bratislavy. Od súkromných projektov po veľké strategické vízie, od architektúry po dopravné témy - aj o tom je vznik metropoly. Seriálom vás bude sprevádzať Adrian Gubčo, autor portálu YIM.BA - Yes In My Bratislava.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre