Mestečko Šumperk sa pýši novou podobou svojho ikonického hotela. Jeho rekonštrukcia trvala takmer tri roky. Zachovaný bol pôvodný funkcionalistický ráz budovy, ktorý doplnili moderné prvky a odvážne farebné kombinácie. Interiéry od dizajnérky Lucie Koldovej vytvorili neopakovateľnú atmosféru, pre ktorú sa hotel rozhodne oplatí navštíviť.
Budovu bývalého Grand Hotela v českom meste Šumperk navrhol v 30. rokoch 20. storočia uznávaný architekt Bohumír Čermák. Pôvodne sa na prízemí objektu nachádzala predajňa olomouckej firmy ASO, o podlažie vyššie bola situovaná kaviareň a zvyšná časť objektu bola vyčlenená pre hotelové izby.
Už v čase svojho vzniku vyvolala budova medzi miestnymi obyvateľmi rozruch. Dôvodom bola jej funkčná náplň a pre danú lokalitu atypická architektúra. Budovy Bohumíra Čermáka sa totiž vyznačovali značnou monumentalitou, praktickými riešeniami a materiálmi či architektonickými prvkami typickými pre funkcionalizmus.
Nedávna rekonštrukcia tohto architektonického skvostu bola spustená v roku 2020 a trvala takmer tri roky. Nová podoba hotela priniesla od mestečka svieži nádych a funkcionalistická stavba sa vďaka nej opäť môže pochváliť kvalitou, akú si rozhodne zaslúži. Hotel dnes disponuje 35 izbami, saunovým svetom, konferenčnými miestnosťami a špičkovou reštauráciou. Autorkou novej podoby vnútorných priestorov je Lucie Koldová.
„Bola to skvelá príležitosť ukázať, ako v priestore fungujú lampy, nábytok alebo riešenia šité na mieru. Stále sme riešili nové veci v úplne nových súvislostiach, čo bolo veľmi inšpiratívne, a mohla som sa pokúsiť zakomponovať svoje návrhy do väčších celkov,“ tvrdí dizajnérka, ktorá sa popri interiérových návrhoch venuje tiež návrhu svietidiel a nábytkových prvkov. Jej diela sú v priestoroch vynoveného Hotela Perk bohato zastúpené.
Na prvom podlaží objektu sa nachádza dizajnová reštaurácia a kaviareň, ktorá je prístupná všetkým, aj tým, ktorí nie sú v hoteli ubytovaní. Tento zámer bol podčiarknutý aj úplne odlišnou paletou materiálov. Priestory na prízemí objektu boli navrhnuté v tmavších tónoch a v ležérnom duchu. Funkčne je táto časť hotela rozdelená na kaviareň, centrálny priestor s podávaním jedál a zadné, o čosi intímnejšie, krídlo.
„Vybavenie jednotlivých zón sa líši typom sedenia, farby zostávajú tlmené vo všetkých častiach a elegantné, s dvoma akcentmi v podobe veľkých jedálenských stolov. V materiáli dominuje kov, drevo a príjemné laná zjemňujúce tvrdý charakter betónu a zároveň pomáhajúce rozdeliť priestor,“ približuje dizajnérka. Priestoru reštaurácie ďalej dominuje dlhý pult, ktorý sa láme na polovicu a kopíruje zaoblený tvar modernistickej fasády. Za zmienku stoja tiež výrazné svietidlá navrhnuté na mieru.
O podlažie vyššie je situovaná lobby a recepcia hotela. Tá sa od priestorov na najnižšom podlaží odlišuje predovšetkým zvolenou paletou materiálov. Z tohto hľadiska sa hlavné hotelové lobby nesie v svetlých tónoch povrchových úprav a vybraných kusov nábytku. Kontrast k neutrálnej farebnosti tvoria detaily z brúsenej ocele. Vďaka rozsiahlemu preskleniu disponuje toto podlažie množstvom denného svetla a výhľadmi do okolia. V interiéri sa nachádzajú tiež diela od Michala Ozibka, rodáka zo Šumperku.
Samotné hotelové izby sú zariadené v duchu minimalizmu, s dôrazom na kvalitné produkty a výrazné svietidlá. Farebne sa navzájom odlišujú vzhľadom na veľkosť dispozície a ich geografickú orientáciu. „Hotel má celkovo tridsaťpäť izieb vrátane dvoch väčších apartmánov, rozdelených do štyroch hravých, ale elegantných typologických kategórií definovaných betónovými stenami v nugátovej hnedej, tehlovo oranžovej, popolavo zelenej a modro-šedej farbe. Vo všetkých izbách je však pohodlie hostí na prvom mieste,“ dodáva dizajnérka.
Na najvyššom podlaží hotela je, okrem ďalších izieb, po novom umiestnené tiež hotelové wellness. „Strešnej nadstavbe dominuje drevo a intímna atmosféra zariadení určených na relaxáciu, ktorú podporuje ambientný charakter svetelných objektov rozmiestnených po celom saunovom svete. Dekoratívne osvetlenie sauny vyzerá netradične a výnimočne zároveň,“ uzatvára opis projektu jeho autorka. Celkovú atmosféru tejto časti hotela navyše dotvára krásny výhľad na mesto.
Novú podobu Hotela Perk v meste Šumperk možno rozhodne zaradiť na zoznam tých objektov, ktoré sa od konkurencie odlišujú nielen ponúkanými službami, ale aj kvalitným a nezvyčajným dizajnom. Veľkorysá rekonštrukcia pritom rešpektuje pôvodný architektonický výraz budovy a jej vnútorné priestory dopĺňa o súčasné dizajnové prvky a netradičné farebné kombinácie. Výnimočnosť projektu potvrdzuje aj jeho víťazstvo v rámci prestížneho česko-slovenského ocenenia Interiér roka 2023 v kategórii Verejný interiér I.
(Interiér roka, archiweb, Lucie Koldová, Olomoucky denník, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac