V súčasnosti existuje len málo ľudí, ktorý by mali na európsky urbanizmus väčší vplyv ako Jan Gehl. Legendárny dánsky architekt a urbanista sa výrazne podpísal na premene Kodane na jedno z najobdivovanejších miest sveta. Teraz sa posilní aj jeho väzba s Bratislavou. S developerom Corwin totiž uzavrel zmluvu, vďaka ktorej prispeje k vyššej kvalite jeho projektov a teoreticky aj k zlepšeniu bratislavského plánovania.
Dánska metropola Kodaň trpela v povojnovom období podobnými problémami ako mnohé iné svetové mestá. Miera automobilizácie sa zvyšovala a spolu s ňou aj tlak na existujúcu infraštruktúru a mestské prostredie. Za vtedy moderné a pokrokové riešenie sa považovalo budovanie či rozširovanie ciest či diaľnic a výstavba nových obytných štvrtí, vybudovaných na modernistických princípoch – teda monofunkčné, rozvoľnené bývanie v zeleni a so širokými komunikáciami.
V 60-tych rokoch sa však začínali ozývať hlasy, podľa ktorých nešlo o správny prístup. Vplyvná kniha americkej novinárky Jane Jacobs Život a smrť amerických veľkomiest upozornila, že búraním klasických štvrtí a preferenciou automobilov sa rozpadajú tradičné sociálne väzby a mestský život upadá. V tom istom čase navštívil mladý absolvent kodanskej architektúry Jan Gehl talianske mestá, kde ho ohromila vitalita pouličného života.
Skúsenosti z Talianska spoločne s poznatkami z ľudskej psychológie, za ktoré vďačil svojej manželke, sa stali základom pre nový prístup, ktorý následne Gehl razil počas nasledujúcich desaťročí. Kvalita mesta spočíva v intenzite hodnotných sociálnych väzieb, kontaktov a interakcií. Úlohou urbanistov a architektov je vytvárať možnosti a priestor pre tieto vzťahy a nedevalvovať ľudí do polohy ekonomických jednotiek, ako to často robili modernisti.
V nasledujúcich rokoch Gehl a jeho žiaci zrealizovali niekoľko projektov a napísali viacero kníh, ktoré sa stali medzinárodnou inšpiráciou. V centre Kodane bola tradičná nákupná ulica Strøget premenená na pešiu zónu. Napriek obavám kritikov išlo o fenomenálny úspech, čo sa okamžite odrazilo na výnosoch obchodníkov a na podobných realizáciách v Kodani i inde. Poznatky a skúsenosti Gehl zhrnul v publikáciách Život medzi budovami a Mestá pre ľudí.
Gehlove myšlienky našli odozvu aj v Bratislave. Už v roku 2019 začala s kanceláriou Gehl Architects spolupracovať developerská spoločnosť Corwin. Investor pripravuje rozsiahlu prestavbu areálu niekdajšieho podniku Palma-Tumys na Račianskej. Vybudovať tu chce novú mestskú mikroštvrť Palma, v ktorej chce klásť dôraz na základné princípy kodanského urbanizmu – ľudskú mierku domov (teda s výškami okolo šesť podlaží), verejné priestory pre peších a cyklistov alebo utlmenú premávku.
Gehl Architects tu vystupovali v polohe konzultantov a spolutvorcov urbanistického konceptu. „Aj vďaka tomu z nej vyrastie lokálne centrum s námestiami, zeleňou, nízkopodlažnými obytnými blokmi a mnohými funkciami potrebnými nielen na prácu a bývanie, ale aj trávenie voľného času a tvorbu komunity,“ približuje Marián Hlavačka, CEO Corwin.
Zásadnou bariérou k výstavbe Palmy je aktuálne znenie Územného plánu, ktoré tu žiada rozvoj priemyselnej výroby. Investor aj miestna verejnosť (na základe prieskumu verejnej mienky) to považuje za nevhodné, preto Corwin požiadal o zmenu regulácie. Hlavné mesto naznačuje, že by k nej mohlo dôjsť v polovici tohto roka.
Otvorí sa tak cesta ku vzniku štvrte, napodobujúcej kodanské princípy, rovnako ako odporučenia od žiakov legendárneho urbanistu. Tým sa však spolupráca slovenského developera s Janom Gehlom nekončí.
Ako oznámil Corwin, priamo s Gehlom uzavrel exkluzívnu zmluvu. Ako jedinému slovenskému developerovi mu bude poskytovať konzultácie a poradenstvo pri realizácii existujúcich aj plánovaní nových projektov. Cieľom investora je totiž držať sa kvalitných princípov pri všetkých zámeroch. Gehl bude taktiež realizovať workshopy pre urbanistov, architektov a projektových manažérov. Nemalo by však ísť len o zamestnancov alebo spolupracovníkov developera.
Ako totiž Corwin upozorňuje, chce, aby z tohto exkluzívneho partnerstva dokázali profitovať aj mestá, v ktorých pôsobí – teda aktuálne Bratislava, Ľubľana a Praha. S Prahou Gehl Architects spolupracovalo do istej miery už v minulosti, teraz ale môže české hlavné mesto kooperáciu ďalej rozvinúť.
Najviac by ale mohla benefitovať práve slovenská metropola, kde sú odborné aj legislatívne predpoklady pre napodobenie Kodane zložité – rozličné normy, napríklad svetlotechnické, sú aj dnes odrazom modernistického plánovania. „Je pre nás kľúčové, aby vedomosti Jana Gehla nezostali iba v našich projektoch, ale aby z nich mohla profitovať celá metropola,“ tvrdí Hlavačka. „Aj preto konzultácie a stretnutia s ním plánujeme sprostredkovať i verejnému sektoru.“
Developerovi sa podarilo Gehlovu návštevu zorganizovať už v roku 2022, keď sa stretla s nadšeným prijatím u odbornej obce. Inak to nie je ani v súčasnosti. „Teší ma, že tak ako počas jeho prvej návštevy v roku 2022, aj dnes je o jeho názory a postrehy zo strany architektov, investorov a samospráv veľký záujem,“ konštatuje Hlavačka.
Okrem Gehla bude Corwin spolupracovať aj s jedným z jeho dlhodobých spolupracovníkov, renomovaným architektom Davidom Simom. Bývalý kreatívny riaditeľ v Gehl Architects urobil z tejto kancelárie globálnu značku. Princípy tvorby miest pre ľudí rozpracoval do najmenších detailov, pričom ich zhrnul vo svojej knihe Soft City, ktorej český preklad zabezpečil práve slovenský investor. Dnes pracuje pod hlavičkou vlastného štúdia Softer na návrhoch Palmy a ďalších projektov Corwinu v Bratislave, Ľubľane aj Prahe.
Developer tak má prístup k tomu najlepšiemu z európskeho urbanizmu – a to aj v čase, keď už Gehl ani v kancelárii s jeho menom s ohľadom na pokročilý vek nepôsobí. Namiesto toho sa venuje len vybraným projektom, v ktorých vidí potenciál. „Veľmi nás teší, že sa tieto dve extrémne žiadané mená svetového urbanizmu rozhodli spojiť práve s Corwinom a že ich expertízu môžeme priniesť do všetkých miest, kde pôsobíme,“ uzavrel Marián Hlavačka.
Exkluzívna spolupráca s Janom Gehlom a Davidom Simom je výbornou správou nielen pre Corwin. Fakt, že slávny architekt na ňu pristúpil, vypovedá veľmi priaznivo o slovenskom developerovi, ktorý ho musel presvedčiť svojim prístupom aj projektami. Corwin pripomína, že Gehla navštívil priamo v Kodani, kde od neho získal ďalšie rady k pripravovaným zámerom. Rovnako s ním natočil dokument o urbanizme, ktorý sumarizuje jeho prístup. Zverejnený má byť v dohľadnej dobe.
Výhodou gehlovských princípov je, že sú do veľkej miery aplikovateľné takmer na celom svete. Jeho poznatky vychádzajú z psychológie aj fyziognómie človeka. Sám Gehl pripomína, že homo sapiens je rovnaký úplne všade. Zároveň upozorňuje, že mnoho z vecí, ktoré sa podarili v Kodani, sa vydarili aj v New Yorku a inde. Za daných okolností nie je dôvod pochybovať o tom, že by sa nedali aplikovať aj v Bratislave.
Napriek tomu to nebude jednoduché. Replikovať blokový urbanizmus európskych miest je takmer nemožné, pokiaľ nedôjde k legislatívnym zmenám. Potrebné zmeny sú predmetom intenzívnych diskusií na odbornej úrovni. O to dôležitejšie je, že konzultácie od nespochybniteľnej autority budú k dispozícii verejnému sektoru, ktorý by si ich inak nemohol dovoliť.
Jan Gehl je meno, ktoré poznajú mestskí plánovači na celom svete. Jeho služby využili spoločnosti i samosprávy v Európe, USA aj v Číne. Bratislave sa tak otvára jedinečná možnosť využiť poznatky človeka, ktorého napríklad portál Planetizen označil za druhého najvplyvnejšieho urbanistu za posledné storočie (prvou bola zmienená Jane Jacobs). Do istej miery tak ide o dejinnú príležitosť posunúť slovenské hlavné mesto zásadne dopredu.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Corwin.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre