Author photoAdrian Gubčo 18.12.2024 16:16

K Bratislave sa treba správať lepšie. Prezident Pellegrini žiada zlepšenie financovania hlavného mesta

Zo strany vládnych politikov a politických špičiek počuť podporné slová na adresu rozvoja Bratislavy len zriedka. Výnimku ale urobil prezident SR Peter Pellegirini. Ako skonštatoval po dnešnom rokovaní so zástupcami Hlavného mesta a Bratislavského kraja, metropola si zasluhuje prístup, porovnateľný s inými štátmi.

Zdroj: zdronu.sk, Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: zdronu.sk, Bratislava - Hlavné mesto SR

Bratislava by mala mať za výkon funkcie hlavného mesta špeciálny benefit alebo príplatok zo strany centrálnej vlády. Bol by to prejav vďaky za to, že samospráva hlavného mesta plní iné úlohy ako zvyšok Slovenska. K takejto diskusii sa treba vrátiť. Vyhlásil to prezident SR Peter Pellegrini na stredajšom stretnutí s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Jurajom Drobom.

„Bratislava je hlavné mesto nás všetkých. Mali by sme k nemu pristupovať tak, ako si svoje hlavné mesto ctia aj ostatné štáty a národy okolo nás. Bratislava je naše hlavné mesto a mali by sme sa k nemu tak aj správať,“ povedal Pellegrini na brífingu.

Hovoriť podľa neho treba aj o budúcom financovaní samosprávy. V tejto súvislosti avizuje veľký samosprávny samit, ktorý plánuje začiatkom budúceho roka v Prezidentskom paláci. O hľadaní a zefektívnení fungovania samosprávy treba podľa hlavy štátu začať „odspodu“, nie zo strany centrálnej vlády. Ťažká reforma a postupné zefektívnenie musí prísť podľa neho po vzájomnej dohode a synergii.

Dôležitosť vzájomnej synergie samosprávy a štátu vníma aj v téme bezpečnosti. Prihovára sa za to, aby časť represívnej zložky výkonu policajnej činnosti bola presunutá na obce a mestá. Na úrovni Hlavného mesta pozitívne vníma aj tému rozvoja nájomného bývania. Apeluje tiež za spoločné zmierňovanie polarizácie spoločnosti.

Pri BSK oceňuje prezident najmä to, že jeho vedenie sa dokáže pozerať pri plánoch a investíciách aj za horizont niekoľkých rokov, teda nielen od jedných volieb do druhých. Za kľúčové považuje sociálnu oblasť a oblasť vzdelávania, v rámci ktorých oceňuje realizované či plánované aktivity kraja. Ako jeden z príkladov spomína kampusy, teda špeciálne vzdelávacie centrá. Takýto kampus športu a zdravia má vyrásť na konci Petržalky, v súvislosti s ktorým chce o podpore hovoriť aj s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD).

Prezident tiež ocenil opatrenia kraja, ktoré zabezpečili obnovy škôl v rámci Bratislavského kraja z eurofondov. Pozitívne vníma aj investície do obnovy kultúrnych pamiatok či integrovanej dopravy.

Droba ocenil, že Pellegrini je prvým prezidentom, ktorý prejavil záujem o samosprávu už počas prvého roku prezidentského mandátu. Rokovania označil za vecné a konkrétne. Priblížil, že prezidentovi reportoval o najväčších úspechoch kraja v oblasti kultúry, za priority označil oblasť sociálnych služieb a vzdelávania. Hovorí o snahe „pozerať sa do budúcna za horizont desiatok rokov“.

Stretnutie ocenil aj primátor Vallo, podľa ktorého nešlo len o výmenu informácií, ale aj o dialóg. Pozitívne vníma spoločný pohľad na zmenu financovania samosprávy. „Tvorba rozpočtu samospráv býva často ovplyvnená chaotickým prijímaním niektorých zákonov a poslaneckých zmien v parlamente,“ zdôraznil Vallo s tým, že Hlavné mesto tak za ostatné tri roky prišlo o desiatky miliónov eur. Spomenul tiež rokovania o nájomnom bývaní či bezpečnosti, ale aj dôležitosť kultúry.

Pellegrini pripomenul, že samosprávy by mali byť pre centrálnu vládu partnerom. Stoja pred nimi v nasledujúcich rokov veľké výzvy, projekty i problémy, spoločne však vedia Hlavné mesto i Bratislavský kraj posúvať dopredu.

 

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Pellegrini upozornil, že bol prvým a jediným predsedom vlády, ktorý v Bratislave zorganizoval výjazdové rokovanie. V tom čase mesto dostalo od vlády skutočne finančný dar vo výške 15 miliónov eur. Bratislava za to následne obnovila viaceré verejné priestory, športoviská alebo kultúrne pamiatky. K tomuto sa treba podľa prezidenta vrátiť, pričom samostatná položka v rozpočte má byť inšpirovaná podobnými kapitolami, ktoré majú k dispozícii sídla, ktoré sú súčasťou zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Obsahu slov prezidenta nemožno formálne nič vytknúť. Bratislava skutočne nedostáva za plnenie funkcie hlavného mesta prakticky nič navyše. V jej prospech nie sú nastavené daňové príjmy a ich prerozdeľovanie, nemá vlastnú rozpočtovú kapitolu a nemá nič ani z hospodárskeho výkonu zamestnávateľov v meste. Výsledkom je, že ide o chudobné hlavné mesto, na ktorého tvári sa to odráža.

Záujem prezidenta je tak potešiteľný, hoci s ohľadom na charakter tejto funkcie to nemusí znamenať veľa. Dôležité je, aby bol svojim vplyvom schopný presvedčiť aj vládu, ktorá by sa mala skutočne začať zaoberať efektívnejším financovaním samospráv. V posledných rokoch to boli práve samosprávy, ktoré najviac utrpeli rozličnými sociálnymi balíčkami a úspornými opatreniami.

Môže ísť o nadľudskú úlohu. Bratislava generuje nielen vďaka vyššej koncentrácii firiem, ale aj vyššej produktivite práce obrovské príjmy pre štát, ktorý z toho financuje svoj chod a sociálne programy. Na druhej strane je ale politicky v opozícii voči súčasnej vláde. Preto bude existovať len malá motivácia meniť niečo na existujúcom systéme.

Aj napriek celkovo nedostatočnému financovaniu metropola pôsobí bohatším a vyspelejším dojmom ako väčšina miest na Slovensku. Popri súkromných investíciách a aktivitách sa tu modernizujú električkové trate a obnovujú verejné priestory. V konečnom dôsledku tak mesto nepôsobí tak zanedbane, hoci objektívne v zlom stave je.

Väčšina politikov a voličstva si to však neuvedomuje, keďže jej chýba rozhľad, daný skúsenosťou so životom vo vyspelejšom zahraničí. Stačí pritom už pohľad do Česka, nehovoriac o Poľsku či Rakúsku, ktoré financuje svoje samosprávy vo väčšej miere a na tvári miest a obcí to je vidno. Praha i Brno realizujú a pripravujú projekty, o ktorých sa môže Bratislave len snívať.

Iniciatíva prezidenta je tak zaujímavá. Od slov k reálnym zmenám je však veľmi ďaleko. Nanešťastie, Peter Pellegrini navyše nie je ani osobou, ktorá v tomto smere rozdáva karty. O pocitoch kľúčového hráča vo vzťahu k budúcnosti financovania mesta či samospráv nie je známe prakticky nič optimistické.

 

Ilustračný záber: zdronu.sk

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube