Bývanie v historických budovách ponúka jedinečnú atmosféru, ktorú nemožno nájsť v bežných novostavbách. Dizajn však často musí reagovať aj na mnohé výzvy spojené s týmto typom priestorov. Správne zvolené materiály a premyslené riešenia môžu premeniť historický priestor na funkčný a útulný domov, v ktorom sa minulosť harmonicky prelína so súčasnosťou. Príkladom je projekt Hradobný domček, ktorý navrhlo architektonické štúdio OOOOX.
Autor: Martin Zeman
Bývanie v mestských hradbách sa na prvý pohľad môže zdať ako romantická idyla. Tieto interiéry sa totiž často vyznačujú vysokými klenutými stropmi, masívnymi kamennými múrmi či nepravidelnými pôdorysmi, ktoré dodávajú priestoru osobitosť a autenticitu. K unikátnej atmosfére zvyknú prispievať tiež zachované historické omietky, drevené trámy či oblúkové otvory.
Pri rekonštrukcii takýchto priestorov je však nevyhnutné citlivo balansovať medzi ochranou kultúrneho dedičstva a požiadavkami súčasného bývania. Výzvou môže byť tepelná izolácia hrubých múrov, správne riešenie osvetlenia v hlbších priestoroch či integrácia moderných technológií bez narušenia historického rázu. Oslovenie kvalitného architektonického štúdia je preto jednou z hlavných podmienok úspešnej a kvalitnej rekonštrukcie.
S podobným zadaním má nedávne skúsenosti české architektonické štúdio OOOOX, ktoré vedú Radka a Jakub Valoví. V ich portfóliu nájdeme širokú škálu projektov – od rekonštrukcií domov a bytov, cez zariaďovanie úplne nových interiérov až po celé rezidenčné objekty. Ich tvorba ďaleko presahuje hranice Českej republiky. Prázdninové vily navrhli napríklad na ostrove Lanzarote či v Portugalsku.
Projekt s názvom Hradobný domček HRADBY však aj napriek množstvu úspešných realizácií zakladatelia štúdia považujú za jeden zo svojich najobľúbenejších. „Zaujímavý bol objekt sám o sebe. Hradobný domček, klenuté stropy v prízemí, drevené maľované stropy na hornom podlaží, pôvodná kachľová pec,“ vyzdvihujú hlavné špecifiká priestoru autori rekonštrukcie.
Okrem toho dodávajú, že jednou z najzásadnejších ingrediencií tejto realizácie boli osvietení klienti, ktorí k rekonštrukcii pristupovali veľmi starostlivo a zodpovedne. „Cieľom bolo reštaurovať maximum prvkov a celý priestor starostlivo doplniť moderným interiérom. Výsledkom je priestor s jedinečným geniom loci, ktorý spĺňa všetky súčasné požiadavky na bývanie.“
Na vstupnom podlaží sa nachádza denná miestnosť, samostatná kuchyňa a hosťovská izba. O podlažie vyššie je umiestnená ďalšia obývacia izba, spálne a kúpeľne. Riešený priestor navyše dosponuje menším podkrovím. Jednotlivé podlažia sa od seba už na prvý pohľad jasne odlišujú použitou paletou materiálov.
Pri spodnom podlaží architekti bojovali s vysokou vlhkosťou v interiéri. Riešenie tohto problému našli v osekaní omietok a odhalení pôvodných stien a klenieb, vďaka čomu mohli konštrukcie opäť „dýchať“. Tento krok sa prejavil na atmosfére celého podlažia. Tehlové klenby sa totiž stali jednou z hlavných materiálových dominánt izieb situovaných na spodnom podlaží.
„Klenby boli prvok, ktorý nás zaujal hneď pri prvej návšteve. Bolo to tesne pred omietnutím a to by bola škoda. Ponechanie klenieb dodalo priestoru dramatickosť a zvýraznilo historický odkaz,“ opisujú architekti. Zároveň dodávajú, že klenby boli spevnené pomocou helikálnych výstuží. Potrebné vývody na svetlá boli prevedené z horného podlažia, vďaka čomu sa klenby zachovali vizuálne kompaktné.
Obývacia izba okrem toho zaujme aj moderným krbom, ku ktorému prislúcha oddychový kút a menšia knižnica. Zvyšok miestnosti sa nesie v kombinácii čiernej a šedej farby. Obývaciu izbu od jedálenskej zóny pomyselne oddeľuje na čierno natretý klenbový otvor. Centrálne umiestnenému jedálenskému stolu dominuje výrazné svietidlo.
Samostatne riešená kuchyňa okrem úložných priestorov v podobe vysokých modulov a otvorených políc disponuje tiež dostatkom pracovnej plochy. Architekti sa o to postarali centrálne umiestneným barovým ostrovom z tmavého dreva a nerezovej pracovnej dosky.
Jedinečným detailom je tiež schodiskový priestor. Stupne z tmavého dreva sú tu doplnené o čiastočne odhalené tehlové murivo po stranách a zachovaný drevený strop. K unikátnej atmosfére prispieva aj LED podsvietenie madiel a zvolené závesné svietidlo. Po výstupe na horné podlažie začínajú priestory dýchať omnoho domáckejšou atmosférou. Dôvodov na to je hneď niekoľko. V celom rozsahu tu bol zachovaný existujúci drevený strop, omietky a veľká časť nábytku bola navrhnutá v svetlých tónoch a nechýbajú ani drevené detaily či príjemne pôsobiace béžové textílie.
„Z pôvodných dosiek na podlahe bol odstránený asfaltový náter a dosky boli veľmi starostlivo ručne vykefované a naolejované do šedého tónu,“ dodávajú autori rekonštrukcie. K hlavným podlažiam prislúcha tiež menšie podkrovie, ktoré sa vyznačuje najmä zachovaným pôvodným krovom v bielej farbe. Súčasťou rekonštrukcie hradbových priestorov bola aj implementácia viacerých moderných technológií, ako je podlahové kúrenie či rekuperácia. Vzhľadom na špecifiká daného priestoru bol všetok nábytok na mieru navrhnutý ako kompletne odvetrávaný.
Rekonštrukcia Hradobného domčeka HRADBY v sebe spája rešpekt k histórii a súčasné požiadavky na komfortné bývanie. Zachované klenby, pôvodné drevené stropy a historické omietky vytvárajú neopakovateľnú atmosféru, zatiaľ čo moderné technológie a citlivo zvolený dizajn zabezpečujú funkčnosť a pohodlie. Dôležitou súčasťou projektu bola snaha nechať budovu „dýchať“ – odkryté tehlové múry a minimálne zásahy do historických prvkov podčiarkujú autenticitu priestoru. Vďaka premyslenej kombinácii materiálov, farebnej palety a subtílnych dizajnových prvkov sa podarilo vytvoriť harmonické spojenie minulosti a súčasnosti, ktoré ponúka nielen vizuálny zážitok, ale aj plnohodnotné bývanie.
(OOOOX, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac