Čerešne v Dúbravke od ITB Development sa stávajú čoraz väčšou a významnejšou časťou Bratislavy. Z pôvodne niekoľkých objektov, zoskupených okolo centrálneho nádvoria, sa stávajú ucelenou mestskou štvrťou. Aktuálne napreduje výstavba už tretej etapy, ktorá je v duchu celého projektu charakteristická špecifickou architektúrou. Podčiarkuje ju aj netypická zastávka, ktorá sa realizuje na Harmincovej.
Autor: Nino Belovič / YIM.BA
Čerešne začali vznikať v roku 2016 na nezastavanom a nevyužitom pozemku v susedstve pomerne odľahlej ulice Polianky. Prvá etapa, dnes označená ako Čerešne Jednotka, pozostávala z dvoch radov domov vrátane výškového akcentu, ktorých srdcom bolo nádvorie komunitného charakteru. Tento koncept mal úspech. Developerovi sa podarilo osloviť klientov a postupne vypredať všetky byty. Zároveň mohol rozbehnúť druhú etapu, Čerešne Lake.
Táto do veľkej miery napodobnila riešenie prvej časti, keď boli vybudované ďalšie tri rady domov s trojicou nových nádvorí a výškovou dominantou na západnej časti obytnej zóny. Jednotlivé dvory priniesli odlišné funkcie, či už to bolo detské ihrisko, svah na sánkovanie, zostava na cvičenie či akási lagúna, teda plytký bazén populárny v letných mesiacoch. ITB Development byty predávalo počas pandémie aj najvyššej inflácie, preto sa byty predávali dlhšie.
V tom čase však už developer rozvíjal omnoho väčšiu víziu – víziu ucelenej mestskej štvrte, ktorá má priniesť dramatickú transformáciu donedávna ešte prázdneho územia. Čerešne majú v postupne prerásť na veľkú mestskú štvrť, ktorá bude okrem bývania obsahovať aj vybavenosť a viaceré verejné priestranstvá, otvorené rezidentom aj širšej verejnosti.
Potvrdzuje to aj aktuálne rozostavaná tretia etapa, nazvaná Čerešne Residence. Výstavba trojice nových domov sa rozbehla v poslednom štvrťroku 2023, Dva z domov budú mať desať nadzemných podlaží, tretí 16. Architektúra objektov aktívne pracuje s terasami, ako aj výraznými a expresívnymi balkónmi. Plochy medzi budovami budú parkovo upravené a riešené ako verejné priestory, do ktorých budú orientované prízemné byty.
Rezidencií bude celkovo v tejto etape 255. Developer avizuje, že je tu vyšší podiel väčších bytov, teda trojizbových a štvorizbových, čo je v súlade s jeho koncepciou promovať Čerešne ako bývanie pre rodiny. Ďalšou silnou stránkou má byť pomerne vysoký štandard, ktorého súčasťou sú drevené podlahy, drahšia sanita alebo stropné chladenie a vykurovanie.
Podľa ITB Development ide zatiaľ všetko podľa plánu, či už sa to týka výstavby alebo predaja. „Realizácia Čerešne Residence prebieha podľa plánu. Predpokladaný termín kolaudácie je v druhej polovici roku 2026,“ hovorí Filip Matovič, development manager ITB Development. V tomto momente už jeden z domov dosiahol štádium hrubej stavby, pri ostatných podlažia naďalej pribúdajú.
V prípade bývania sa rezidencie postupne míňajú. „Záujem o bývanie v Čerešne Residence je kontinuálny a počas celého obdobia plníme plán predaja – predané sú v súčasnosti dve tretiny bytov,“ tvrdí manažér. Klienti majú podľa Matoviča záujem najmä o trojizbové byty, čo prisudzuje aj vyššiemu štandardu. „Nakoľko v tejto etape ide byty nadštandardných výmer a vybavenia, klienti si ju primárne vyberajú pre vlastné bývanie,“ naznačuje. Developer sa vo všeobecnosti snažil, aby bol v Čerešniach vyšší podiel kupujúcich, ktorí budú v lokalite reálne bývať. S ohľadom na to nastavil aj rozsah komunitných služieb.
V Čerešne Residence by tak mohlo pribudnúť detské ihrisko, nová herná zostava či priestor pre letné kino. Okrem toho tu bude aj niekoľko obchodných prevádzok, hoci ich náplň ešte nie je známa. „Predaj sme len nedávno spustili a aktuálne rokujeme o ďalšom obsadení,“ upozorňuje F. Matovič. „Naším cieľom je priniesť služby, ktoré doplnia komfort a pohodlie obyvateľov Čerešní. O konkrétnych prevádzkach budeme informovať postupne.“
Za architektonickým riešením tejto etapy, tak ako celých Čerešní, stojí kancelária Architekti Šebo Lichý. S developerom je priamo prepojená. Výraz jednotlivých domov bude – s výnimkou zmieňovaných balkónov – racionálnejší ako v predošlých častiach. Stavebník očividne stavil najmä na vizuál verejných priestranstiev a zelene.
Kým Čerešne Residence sú mienené ako rodinné bývanie, iná je už situácia v prípade štvrtej časti projektu. Smerom k Poliankam sa začne onedlho realizovať etapa Čerešne UP, pôvodne koncipovaná ako hotel. Aktuálne ale ide o dom s apartmánovým bývaním, určeným na predaj. Developer pri zmene vychádzal z dopytu na trhu, ktorý viac praje súčasnému riešeniu ako hotelu pre vedeckých pracovníkov v Mlynskej doline.
V Čerešne UP je naplánovaných 105 apartmánov v sedempodlažnej budove, pričom 61 jednotiek bude jednoizbových, 30 dvojizbových a 14 trojizbových. Budúcich klientov developer láka na niekoľko benefitov. Na prvom mieste zmieňuje zážitkovú strešnú terasu pre všetkých obyvateľov, ktorej súčasťou bude grilovacia zóna, work-out ihrisko, minigolf, zelená chill-out zóna a rovnako aj výhľady na okolie.
Záujemcovia na túto ponuku reagovali viac ako pozitívne, minimálne podľa ITB Development. „Záujem o etapu Čerešne UP nás príjemne prekvapil,“ priznáva Matovič. „Bývanie v Čerešne UP za najvýhodnejšie ceny si tak môžu záujemcovia vybrať už len do 15. apríla, kedy plánujme ukončiť predpredaj. Táto etapa je ako stvorená na investovanie – viac ako 85% jej ponuky predstavujú 1- a 2-izbové apartmány.“
V tomto smere sa tak bude líšiť od zvyšku projektu. Orientácia na investorov, ktorí sa snažia maximalizovať výnos, je zreteľná aj z jednoduchej architektúry budovy s menšími balkónmi či parkovaním, ktoré bude čiastočne umiestnené na prvom nadzemnom podlaží či na teréne. Developer získal plochy v okolí domu presunom komunitných plôch na strechu.
Začiatok stavebných prác na tejto časti projektu je naplánovaný už na tento rok. „Spustenie výstavby etapy Čerešne UP je naplánované na druhý kvartál roku 2025,“ dopĺňa Filip Matovič. V takom prípade bude objekt dokončený v priebehu roka 2027.
Developer tým prestavbu územia neukončí. V príprave zostáva dosiaľ najmohutnejšia etapa celého projektu, nazvaná Čerešne Plaza. Pozostávať má z trojice výškových budov so stovkami bytov a akýmsi centrálnym verejným priestorom – námestím. ITB avizuje, že už čoskoro rozbehne predaj prvých rezidencií.
Čerešne sú pre ITB Development vlajková loď, ktorej sa venuje už desaťročie. Ďalšie roky na nej strávi, keďže je vcelku pravdepodobné, že napokon ani Čerešne Plaza nebudú poslednou etapou. Spoločnosť tak reálne nepostaví len jeden obytný dom alebo súbor, ale skutočnú štvrť s tisíckami obyvateľov. Postupne vytvára prechod medzi sídliskom Dúbravka a vnútornými časťami Bratislavy.
Pre developerov a architektov to je zároveň príležitosť, aby vtlačili svoju trvalú pečať významnému územiu. Zatiaľ sa to v praxi prejavuje výraznou architektúrou prvých etáp, ako aj rozličnými experimentmi, ktoré sa v rámci Čerešní objavili. V prvej etape to je napríklad netradičný objekt na streche obchodnej pasáže, ktorý je výsledkom študentskej súťaže.
Aktuálne vzniká v nadväznosti na projekt ďalšie výnimočné dielo. Pri Harmincovej sa realizuje prístrešok autobusovej zastávky, zrealizovaný technológiou 3D tlače. Materiálovo ide o nový druh betónu a celý projekt je do veľkej miery experimentálny. Na Slovensku by mal byť unikátom, keďže obdobne rozsiahly objekt sa ešte touto technológiou nerealizoval. Za jeho riešením stojí okrem investora a Architektov Šebo Lichý aj česká kancelária Collarch.
Dnes je táto zastávka pred dokončením. „Nová zastávka sa už na Harmincovej ulici nachádza a prebiehajú na nej dokončovacie práce. Predpokladaný termín odovzdania do užívania mestu je na prelome mesiacov marec/apríl,“ naznačuje Matovič. Čerešne tak dostanú nevšednú súčasť, ktorá bude po dokončení Čerešne Plaza predstavovať nástupný bod do celého developmentu.
ITB má k Harmincovej vo všeobecnosti blízky vzťah. Hlavné mesto plánovalo túto ulicu dlhodobo rozšíriť, problémom však boli chýbajúce pozemky. Developer bol poverený úlohou ich vykúpiť, sceliť a odovzdať Magistrátu. Po náročných rokovaniach sa to podarilo, čo konečne uvoľnilo cestu k rozšíreniu. Dnes je Harmincova širšia o nové buspruhy a v dohľadnej dobe by mala vzniknúť cyklotrasa, ktorá sa napojí na úsek, pripravovaný na Poliankach.
Vďaka takýmto zásahom sa posilňuje postavenie Čerešní v rámci mesta. Po dokončení prvej etapy by kritik mohol namietnuť, že ide o bývanie uprostred ničoho. Postupným rozvojom výstavby, skvalitnením okolitej infraštruktúry, ale aj ďalšími predpokladanými projektami od iných investorov sa však táto optika mení. Čerešne sa stávajú dôležitým spojivom v mestskom prostredí a samé ho spoluvytvárajú.
Fotografie zo 7.3.2025. Pozrite si výstavbu Čerešní vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre