Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.
Povoľovací proces v tomto prípade trval určitú dobu, keďže developerovi do konaní vstúpila s námietkami verejnosť. O druhej etape sa totiž hovorí už dlhšiu dobu a už dávnejšie sa spustil aj predpredaj prvej časti bytov. S aktuálnym povolením sa však spoločnosti uvoľnili ruky a tá môže začať stavať.
V druhej etape vznikne v celkovo šestici objektov 217 bytov, ktoré budú členené do trojice sekcií, čím vznikne akási riadková zástavba. Vďaka tomu vzniknú medzi týmito riadkami dvory, ktoré budú využité ako komunitné priestory. Na západnom okraji projektu bude zástavba ukončená výškovou dominantou Čerešní, bodovým domom so sedemnástimi nadzemnými podlažiami.
Do predaja sa zatiaľ dostal len balík vyše stovky bytov, predaj bol skôr pozvoľný, keďže developer sa sústredil na dopredaj bytov v prvej časti developmentu. V prípade druhej etapy sľubuje ešte vyšší štandard, pri voľbe nadštandardu by údajne úroveň prevedenia mala pripomínať prémiové bratislavské projekty. Ceny sú zverejnené len pri posledných bytoch prvej fázy, s úrovňou okolo 2,7-tisíc eur na meter štvorcový patria aktuálne viacmenej k priemeru pri bratislavských novostavbách.
Hlavným benefitom v tomto prípade nebude lokalita, ako to platí pri iných projektoch – tá je totiž v súčasnosti ešte len v úvodných fázach svojej transformácie, hoci v budúcnosti môže ísť o zaujímavú časť mesta v dostupnosti prírodnej zelene, ale aj moderných športovísk (viď čerstvo oznámené výsledky súťaže na prestavbu a dostavbu športového areálu polície v Dúbravke, ktorá s Čerešňami Living bezprostredne susedí).
Kľúčovým aspektom, na ktorý sa developer snaží lákať klientelu, je komunitný život v areáli projektu, pre ktorý vytvoril veľkorysé podmienky: kým v prvej etape pribudlo prvé z nádvorí, spoločne s klubovňou alebo škôlkou, v druhej etape má vzniknúť sánkarsky kopec, dráha na kočíkovanie, vodná lagúna, detské ihrisko alebo strešné terasy pre grilovanie. Popred Čerešne Living sa má okrem toho vybudovať cyklotrasa aj „pešia promenáda“. V každom prípade, na projekt takejto veľkosti ide o slušný rozsah vybavenosti pre rezidentov.
Takýmto spôsobom chce ITB Development do projektu nalákať najmä rodiny, pre ktoré pôjde o „konečné bývanie“. Tomuto záujmu koniec-koncov podriadil aj členenie a dispozície jednotlivých bytov. Ako klienti odpovedia, sa čoskoro ukáže.
Výstavba by mala odteraz prebiehať približne dva až dva a pol roka, dokončenie a odovzdávanie bytov klientom tak predpokladám na začiatku roka 2022. V danom čase už bude pravdepodobne zrejmejší aj ďalší rozvoj bezprostredného okolia, okrem športového areálu sa totiž chystajú ďalšie zámery smerom k Harmincovej či k masívu Sitiny. Čerešne Living tak budú srdcom novej modernej časti Bratislavy.
V minulosti som sa opakovane vyjadroval k tomuto projektu pochvalne, hoci som vychádzal len z predstavených materiálov a zámerov. V súčasnosti, kedy je prvá fáza kompletne dokončená a developer mi umožnil opakovane projekt navštíviť, musím svoje pozitívne hodnotenie potvrdiť. Čerešne Living skutočne patria k dobrým bratislavským projektom, výnimočným najmä mierou snahy o tvorbu priateľského prostredia pre rodiny a komunity.
Prvé z dokončených nádvorí je na veľmi dobrej úrovni a obsahuje väčšie množstvo detailov, ktoré dokazujú intenzívny záujem developera o čo najlepší výsledok – či už vo forme zachovania pôvodnej zelene, herných prvkov na mieru prispôsobených projektu, alebo rozličných motívov čerešní poskrývaných v jednotlivých objektoch.
Takáto miera detailu nie je celkom náhodná, keďže ITB Development je jeden z developerov prepojených na architektonickú kanceláriu, v tomto prípade na Architekti Šebo Lichý. Priama účasť architektov v tíme developera vedie k tomu, že to, čo by štandardný investor označil za nedôležité a v rámci racionalizácie vylúčil, sa v Čerešniach Living podarilo zrealizovať.
Pomyselnými čerešničkami na torte sú v tomto ohľade inštalovanie konštrukcie na streche budúcej materskej školy, ktorá je výsledkom študentskej architektonickej súťaže, alebo atypický strešný byt „Skybox“, ktorý sa oproti zvyšku komplexu vymedzuje radikálne odlišnou hmotou a členením, čím však vzniká unikátny priestor vnútri samotného bytu. Ide o niečo, čo by sa v bežnej produkcii takmer určite nevyskytlo.
Nateraz sa zdá, že by druhá časť developmentu mohla taktiež priniesť viacero zaujímavých a invenčných detailov, ktoré Čerešne Living ozvláštnia, zároveň ale môžu slúžiť aj ako príklad pre iné developmenty v meste. Mnohé riešenia totiž môžu pripomínať architektonické „výstrelky“, v skutočnosti ale ide aj o formu testu, na čo klienti pozitívne reagujú a čo sa tak následne môže stať štandardnou súčasťou bratislavských projektov – napríklad klubovne, strešné terasy a podobne.
A práve to je úloha podobných developerov: posúvať hranice v jednotlivých projektoch tak, aby sa tieto stávali vzorom pre celý trh. Prvá fáza Čerešne Living toto zadanie zvládla so cťou. Druhá fáza ju v tom musí nasledovať.
Ak by vás Čerešne Living bližšie zaujímali, developer ponúka možnosť zoznámenia sa s projektom v rámci aktuálnych Dúbravskych hodov, ale aj priamo návštevu projektu počas Dňa otvorených dverí 5.10.2019 medzi 10:00-17:00. Čoskoro odhalím aj videoprezentáciu projektu v rámci YIM.BA návštev bratislavských developmentov. Viac fotografií vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre