Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.
Táto časť mesta je zatiaľ pomerne neobjavenou lokalitou, kde prežívajú relikty výrobných areálov alebo komerčných objektov nevalnej kvality. S klesajúcou dostupnosťou bývania v častiach mesta bližšie k centru a míňajúcimi sa pozemkami je však pravdepodobné, že sa z Polianok stane investične oveľa zaujímavejšia zóna. Impluzom môže byť aj pripravovaná centrála spoločnosti ESET, ktorá bude napríklad od Čerešní vzdialená len niekoľko minút na bicykli.
Čerešne Living sú jednou z prvých výraznejších investícií a svojou úrovňou nastavujú vysokú latku ďalšiemu rozvoju. Polyfunkčný súbor s bytmi, retailom v parteri od ulice Polianky a plánovanou materskou školou vytvoril v danom priestore ostrovček dobrej architektúry v kombinácii s komunitným prostredím To bolo možné vďaka schéme, tvorenej dvoma radmi domov, medzi ktorými vzniká chránené nádvorie. Ďalšia etapa má tento koncept rozvinúť.
V druhej etape projektu vzniknú v troch radoch pozostávajúcich zo šestice objektov ďalšie tri nádvoria, každé s odlišným charakterom a využitím. Medzi dostavanými budovami v prvej etape a prvou časťou druhej vznikne svah na sánkovanie, na druhom dvore bude multifunkčné detské ihrisko a na treťom vodná lagúna. Po obvode projektu by okrem toho mal vzniknúť nový chodník, developerom nazývaný „pešia promenáda“, do ktorého bude orientovaná občianska vybavenosť a vzniknú tu atrakcie v podobe lezeckej steny alebo okruhu pre kočíkovanie.
Čo sa týka jednotlivých objektov, najbližšie k existujúcej časti Čerešní bude trojica sedem- až deväťpodlažných domov, prepojená komunikačnými jadrami, ktoré sú navrhnuté tak, aby tu dochádzalo k medziľudskej interakcii, ďalej dvojica domov, jeden s ôsmimi a druhý so šiestimi podlažiami, kde vzniknú strešné terasy pre obyvateľov s možnosťami grilovania, a nakoniec výšková dominata projektu, veža so sedemnástimi podlažiami.
Po 178 bytoch z prvej etapy by mali Čerešne Living narásť o ďalších 217 nových bytov, v predaji je zatiaľ len časť z nich. ITB Development plánuje rezidencie predávať po balíkoch, pričom ďalšie byty budú dávané do ponuky postupne podľa záujmu. Priemerná cena je okolo 2,5-tisíc eur za meter štvorcový.
Developer tvrdí, že štandardom bude druhá etapa projektu pripomínať prémiové bratislavské developmenty, čoho dôkazom majú byť drevené parkety alebo prestížny dodávateľ obkladov a sanity. Okrem toho sa do ponuky dostáva viacero menej tradičných typov bytov, napríklad mezonety s predzáhradkami alebo rozsiahle, päťizbové rezidencie. To je v súlade s ideou spoločnosti vytvoriť tu „koncové“ rodinné bývanie.
Z minulosti si však ITB nesie drobnú škvrnu v podobe určitého meškania dokončenia prvej fázy, tentokrát však developer pripomína, že generálnym zhotoviteľom je stavebná firma ise, ktorá je známa vysokým štandardom vyhotovenia aj stavaním načas. Táto firma budovala napríklad aj vlajkovú loď developera Gansberg, kde nebolo zaznamenané žiadne meškanie.
Dokončenie druhej etapy projektu sa tak predpokladá v priebehu roka 2022.
ITB Development ani tu neostalo nič dlžné svojej povesti a vytvára živé a pestré susedstvo so špecifickou architektúrou, za ktorou stojí s ITB spojená kancelária Architekti Šebo Lichý. Všetky jednotlivé domy sa odlišujú, hoci majú aj spoločné znaky. Cieľom je asociovať mestskú štruktúru, aj keď sa projekt nachádza v oblasti, ktorá sa na mestskú mení len postupne.
Dôraz na rozvoj komunitných vzťahov je však niečo, v čom patrí tento projekt v celobratislavskom kontexte k výnimočným. Developer rozvoj komunity neodbil tradičným typovým detským ihriskom alebo výbehom pre psy, ale skutočne širokou ponukou rozličných prvkov, ktoré vytvárajú predpoklady pre aktívny život vonku pre všetky vekové skupiny.
Že budú tieto benefity na dobrej úrovni, potvrdzuje už prvá fáza, ktorá patrí k príkladným rezidenčným projektom a v Bratislave v poslednom období aj k najlepším na poli stredného štandardu. Ide o development v pravom slovazmysle.
Kvalitné projekty majú potenciál prispieť nielen k lepšiemu životu svojich obyvateľov a klientov, ale aj k rozvoju blízkeho okolia tým, že ho zatraktívnia. Čerešne Living nepochybne zmenia identitu aj imidž Polianok, ktorým predpovedám postupnú premenu na prechodné územie medzi kompaktným mestom a sídliskovou zástavbou. Výhodou bude už existujúca občianska vybavenosť, ale aj dobrá dostupnosť k významným dopravným uzlom či diaľnici.
Prostredie sa výrazne skvalitní, ak sa podarí zrevitalizovať areál Športového klubu polície, na ktorý sa nedávno organizovala architektonická súťaž. Jej výsledky sú sľubné a naznačujú, že celý areál poskytne lepšie možnosti pre športovanie a aktívne trávenie voľného času.
Okrem toho, blízko k realizácii má aj pre celú Dúbravku zásadný projekt rozšírenia Harmincovej ulice. V minulosti bol problém s vlastníctvom pozemkov, keďže Hlavné mesto nemalo k dispozícii všetky pozemky, ktoré potrebovalo zabrať. To sa však darí riešiť, keďže výkup a následné odovzdanie pozemkov bol daný ako vyvolaná investícia práve spoločnosti ITB Development. Magistrát avizuje, že už je blízko k tomu, aby mal vo svojich rukách celé potrebné územie.
Nakoniec, čoskoro by mal pribudnúť dlhý celistvý úsek cyklotrasy pozdĺž ulice Polianky, čo je ďalšia z vyvolaných investícií k Čerešniam. Ten sa napojí na už zrealizovaný úsek, ktorý popri administratívnom komplexe Westend zrealizoval developer JTRE, cyklisti sa tak dostanú z Dúbravky až k Železnej studienke aj k uzlu Patrónka.
Zdá sa tak, že developer si veľmi prezieravo vybral strategicky výhodné miesto pre základ budúcej príťažlivej mestskej štvrte. Tá sa teraz postupne stáva realitou.
Pozrite si fotografie z priebehu výstavby Čerešní Living vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre