Author photoAdrian Gubčo 04.08.2021 14:06

Nová Vajnorská je vo výstavbe a odhaľuje ďalšie vizualizácie

Stredne veľký projekt Nová Vajnorská púta už dlhodobo pozornosť. Spočiatku zaujal svojim spojením s kontroverzným a dnes už odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom, dnes je však príťažlivý svojim konceptom, architektúrou a lokalitou. Development je aktuálne vo výstavbe, pričom developeri projekt už prakticky úplne vypredali.

Zdroj: Compass Architekti

Zdroj: Compass Architekti

Projekt sa pripravoval dlhšiu dobu, pričom bol spočiatku predmetov kritiky. Lokálna verejnosť sa nestotožnila s prvotnými koncepciami, podľa ktorých mal na pozemku na nároží Vajnorskej a Ulice Odbojárov vyrásť takmer až výškový objekt. Mestská časť Bratislava – Nové Mesto s developerom KLM Group preto postupne dospela k úpravám zámeru. Vo výsledku mal vzniknúť polyfunkčný dom, rešpektujúci mierku aj charakter zástavby a v princípe dobre dotvárajúci lokálne prostredie. V tomto zmysle sa rozbehol aj povoľovací proces.

V roku 2018 nastal prvý viditeľný pokrok, keď bol na pozemku zasanovaný pôvodný objekt a vyhĺbená bola stavebná jama. Vtedy však práce ustali. Až ku koncu roka 2019 prišla ďalšia novinka: majiteľom projektu sa stala dvojica developerov OXIO a BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia. Vo vedení prvej menovanej firmy pritom figuruje Ján Benetin, brat známeho architekta Juraja Benetina. To vyvolalo očakávania, že projekt bude redizajnovaný úspešnou kanceláriou Compass, ktorá má v portfóliu viaceré kvalitné realizácie.

Tieto očakávania sa na začiatku tohto roka potvrdili. Projekt bol rebrandovaný na Novú Vajnorskú a prvé rámcové vizualizácie naznačili, že na pozemku vznikne príjemný mestský dom, citlivo dotvárajúci lokalitu a vytvárajúci dobré prostredie pre bývanie. Postupné odhaľovanie ďalších informácií zároveň ukázalo, že projekt bude mať dobrý bytový štandard, v parteri vznikne namiesto parkovania retail, kým parkovacie kapacity sa presunuli do podzemia. Na nádvorí vznikne kultivovaný vnútroblok pre rezidentov.

Predstavenie Novej Vajnorskej vyvolalo obrovský záujem potenciálnych klientov – taký obrovský, že byty a apartmány boli dávno zarezervované ešte pred samotnou výstavbou. „O byty je veľký záujem,“ potvrdzuje Ján Benetin. „Je nám to nesmierne ľúto, ale vzhľadom na to, že sa jedná o pomerne malý projekt, nebudeme dopyt po ňom vedieť v plnej miere uspokojiť.“ Vzniknúť by tu malo 90 bytov a 20 apartmánov, teda celkovo stodesať jednotiek.

Developeri tak nebudú teraz Novú Vajnorskú ani intenzívnejšie promovať – očividne na to nie je dôvod. „Do „typického" predaja sa preto projekt pravdepodobne vôbec nedostane,“ konštatuje Benetin. Slová o mimoriadnej snahe kupujúcich o získanie bytu v projekte nie sú určite nadhodnotené, keďže množstvo správ s dopytmi som obdržal aj ja sám. Dobrou správou je, že developer teraz môže bez obáv postupovať vo výstavbe. K dispozícii už má právoplatné rozhodnutie o zmene stavby pred dokončením.

V tejto chvíli sa pracuje na výstavbe podzemných podlaží. „Aktuálne prebiehajú práce na realizácii 3.PP. Je predpoklad že v októbri sa dostaneme k prácam na nadzemných podlažiach,“ popisuje priebeh prác Ján Benetin. Presný harmonogram však k dispozícii nie je – developer odkazuje na súčasný vývoj na trhu so stavebnými materiálmi. Predpokladaným termínom dokončenia však aj naďalej ostáva začiatok roka 2023.

O približne rok a pol tak Vajnorská získa polyfunkčný dom s vyše stovkou bytov a apartmánov, doplnený o niekoľko obchodných priestorov a zeleň vo vnútrobloku. Budova rešpektuje okolitú zástavbu, prináša sem vhodný kontrast medzi súčasnou a socialisticko-realistickou architektúrou v okolí a dotvára mestský charakter územia. Príbeh „Bašternákovej jamy“ tak dopadne happyendom: ulica aj celé mesto budú bohatšie o príkladnú realizáciu, ktorá by mohla byť vo všeobecnosti inšpiráciou.  

 

 

Vznik príťažlivého domu na Vajnorskej je ďalšou pozitívnou správou pre túto ulicu, ktorá sa v úseku medzi Trnavským mýtom a Bajkalskou, ale výhľadovo aj ďalej, mení na atraktívnu mestskú triedu. V poslednej dobe sa v jej okolí zrealizovalo viacero projektov, ktoré ju posúvajú na vyššiu úroveň: rekonštrukciou zastaraného administratívneho objektu vznikla Vajnorská 21, ktorá vďaka pekným prevádzkam v parteri oživuje ulicu, na Budyšínskej vznikol dobrý development Budyšínska Rezidencia, a o čosi ďalej bol vybudovaný Park JAMA, ktorý pozdvihol celú lokalitu. A hoci s otáznou architektúrou, určitú kultiváciu priniesol nakoniec aj Národný futbalový štadión.

V budúcnosti by však mohli prísť kľúčové zmeny v podobe masívnej revitalizácie verejného priestoru. V rámci modernizácie Vajnorskej radiály sa nielen skvalitní trať a rozšíria zastávky, ale aj zlepší úroveň pešieho a cyklistického pohybu. Hlavné mesto okrem toho štartuje v lokalite s implementáciou parkovacej politiky, čo by mohlo znamenať, že chodníky v území budú skutočne pre chodcov. To je v kontexte Bratislavy zásadný pokrok.

Nová Vajnorská teda prichádza v dôležitom období, kedy sa ulica a jej charakter výrazne zmení. Z rušného a málo príťažlivého dopravného koridoru môže vzniknúť príjemný priestor, kde sa dá zastaviť, posedieť či prechádzať. Ešte donedávna by to bolo celkom čudné. Čoskoro to však bude niečo úplne normálne, čím sa zároveň nastaví určitý štandard aj pre iné mestské triedy, ktoré trpia podobnými problémami.

Klienti v projekte môžu byť veľmi spokojní, lebo získali bývanie v jednej z najlepších súčasných lokalít v meste – s dostatkom vybavenosti, vynikajúcou dopravnou dostupnosťou, (čoskoro) dobrým verejným priestorom a množstvom zelene. Ak sa vybuduje aj Nový Istropolis v prezentovanej podobe, hodnota nehnuteľností sa ešte zvýši. Miestni budú mať v pešej dostupnosti školy, športoviská, obchody, reštaurácie a aj kultúru.

Otázkou ostáva jedine to, prečo podobných projektov a podobných novších lokalít nie je v Bratislave viac. Nová Vajnorská je vynikajúcim príkladom benefitov kompaktného a dobre navrhnutého mesta krátkych vzdialeností. Bývanie v hustej zástavbe nemusí znamenať, že obyvatelia nemajú kontakt so zeleňou, ani absenciu intimity. Nie každý dom musí byť od seba oddelený desiatkami metrov voľného priestoru, nie všetky okná musia byť vždy obrátené smerom k priamemu slnku a prekážať nemusí ani bývanie nad električkovou traťou. Ako sa ukazuje, mnoho ľudí to vidí podobne.

Škoda, že medzi nich nepatria aj tvorcovia zákonov a noriem, ktoré definujú základné pravidlá tvorby miest a obytného prostredia. Na škodu Bratislavy a jej obyvateľov tak budú projekty ako Nová Vajnorská skôr výnimočným javom – a to asi ešte veľmi dlhú dobu.

 

Fotografie z 29.7.2021. Pozrite si výstavbu Novej Vajnorskej vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube