Jednou z minuloročných architektonických súťaží bolo preriešenie športového areálu v mestskej časti Dúbravka, patriacemu Športovému centru polície. Z osemnástich účastníkov porota označila za najlepší koncept kancelárie MUUR. Zámer odvtedy nezaspal, práve naopak, postupuje v príprave. Investor už predstavil aktualizované detaily budúceho športového stánku.
Víziu areálu predstavilo Športové centrum polície svojim športovcom v rámci veľkého stretnutia na konci júna, pričom prezentácie sa zúčastnil aj minister vnútra alebo niekoľko poslancov NR SR. Vedenie centra ukázalo, ako si predstavuje transformáciu areálu, z ktorého sa má stať multišportové centrum, určené pre vrcholový šport aj verejnosť.
Prvým krokom v tomto smere bolo vyhlásenie architektonickej súťaže, ktorá bola overená Slovenskou komorou architektov a v porote zasadal aj architekt pôvodného komplexu, Vladimír Bahna. Za najlepší bol označený návrh kancelárie MUUR, ktorá najvhodnejšie splnila predstavy vyhlasovateľa súťaže o novej podobe celého areálu. Porota vyzdvihla rešpekt voči pôvodnému riešeniu, no zároveň veľmi funkčné nové členenie objektov, ekonomickosť riešenia, jednoduchú prevádzkyschopnosť alebo možnosť etapizácie výstavby.
Po vybraní víťaza sa pokračovalo v spodrobnení architektonickej štúdie, pričom Športové centrum polície postupne oslovovalo jednotlivé športové zväzy, s ktorými hľadalo možnosti, ako by mohol areál dosiahnuť najvyššie parametre pre dané športové odvetvia. Na základe nadviazanej spolupráce by mal aktuálne areál podporovať tieto športy a prípravu: box, atletiku, futbal, hádzanú, džudo, športovú streľbu, triatlon, rýchlostnú kanoistiku a slalom na divokej vode. Projekt podporuje aj Slovenský olympijský a športový výbor, spoločne s Hlavným mestom či mestskou časťou.
Ako ďalej iniciátor projektu približuje, po dokončení bude areál slúžiť ako tréningový pre vrcholových športovcov, či lokálne deti a mládež. Využívať by ho mali aj príslušníci Policajného zboru SR.
V rámci projektu sa zrekonštruuje súčasný štadión, kde vzniknú kancelárske kapacity pre Športové centrum polície, odstráni sa časť tribún okolo hlavného futbalového ihriska, kde vznikne priestor pre vybudovanie multifunkčnej haly, určenej pre hádzanú, volejbal, basketbal a i., kým na prízemí by mohla byť úpolová telocvičňa pripravená pre tréningy boxu a džuda. Okrem toho vznikne okolo tréningového futbalového ihriska atletický ovál.
Za unikát považuje Športové centrum polície vytvorenie dvoch vnútorných strelníc a atletického tunela, čo sú na Slovensku dosiaľ neexistujúce veci. Ich vybudovanie by malo zásadne zlepšiť možnosti športovcov pre prípravu.
Investor odhaduje, že realitou by komplex mohol byť približne o štyri roky, dátum dokončenia tak triezvo odhaduje na rok 2024, prípadne 2025. Na druhej strane, architektonický návrh pripúšťa aj možnosť etapizácie, čo by bolo vzhľadom na obmedzený rozpočet logické. Každopádne, príprava rekonštrukcie a dostavby Športového centra polície má pokračovať aj naďalej.
Pokračovanie prípravy realizácie projektu a jeho ďalšie skvalitňovanie je nepochybne dobrou správou nielen z pohľadu Športového centra polície, športovcov a policajtov, ale aj s prihliadnutím na rozvoj lokality. Miestna komunita môže onedlho získať výrazne kvalitnejšie športoviská, čím na južnom okraji Dúbravky vznikne takmer kompletná športová vybavenosť – s prihliadnutím na existenciu zimného štadiónu alebo kúpaliska Rosnička.
Dá sa len predpokladať, že význam športu sa bude v najbližšej dobe zvyšovať, keďže po odznení pandémie koronavírusu COVID-19 bude nepochybne jednou z reakcií snaha o zlepšenie zdravia. Práve športovanie je jedným z najlepších krokov, v Bratislave však bude musieť na tento dpyt reagovať nedostatočná alebo zastaraná športová infraštruktúra. Hoci deficit čiastočne saturujú súkromné fitnescentrá, tieto nedokážu poskytnúť podmienky pre všetky športy a zvlášť pre pohybovú aktivitu mládeže.
Preto sa projekt rekonštrukcie areálu v Dúbravke stáva celomestsky dôležitým, kým lokálne bude mať dosah na atraktivitu bývania. Profitovať z toho budú blízki developeri. Jedným z nich je Penta Real Estate, ktorá nedávno získala pozemok na západnej strane Karloveskej ulice, najviac však zámer pomôže ITB Development, ktorý tu buduje obytný súbor Čerešne Living. Ich druhá fáza, ktorá je dnes rozostavaná, sa športového areálu dotýka z východnej strany. Developer sa touto fázou pravdepodobne nezastaví.
Ukazuje sa tak, že na prvý pohľad aj nesúvisiace investície sú v meste do veľkej miery previazané. Rozvoj vybavenosti a verejných priestorov zvyšuje atraktivitu lokalít, kým nový development vedie k ich obohateniu po komerčnej stránke a v určitých prípadoch aj architektonickej, nehovoriac o príleve nových obyvateľov a návštevníkov, ktorí danú vybavenosť potom „osídľujú“.
Má tak zmysel budovať funkčne bohaté štvrte, prípadne tvoriť podmienky pre to, aby takéto časti mesta vznikali. Výsledkom bude rast zón, vyznačujúcich sa vysokou kvalitou života, dobrých podmienok pre rozvoj podnikania a predpokladov pre rozvoj vybavenosti, ktorá k prežitiu potrebuje aj dostatok lokálnych zákazníkov.
Aktuálne sa zdá, že v južnej časti Dúbravky by mohol vzniknúť práve kus takéhoto lepšieho mesta. Kľúčovú rolu pritom zohrá práve vysoko pozitívny a dôležitý projekt rozvoja Športového centra polície, ktorý je príkladom aj pre iné podobné areály, ktorých ostáva v metropole viac.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre