Hlavné mesto pripravuje niekoľko významných projektov. Takmer všetky sú konfrontované s predlžovaním pôvodne avizovaných termínov a zvyšovaním predpokladanej ceny za realizáciu. Výnimkou nebude ani rekonštrukcia kúpeľov Grössling. Veľkorysá premena historického kúpeľného areálu sa mala začať už v rokoch 2021, resp. 2022, teraz mesto ohlasuje ďalšie oddialenie.
Rekonštrukcia historických kúpeľov Grössling v centre Bratislavy sa predĺži, mesto očakáva aj navýšenie pôvodnej ceny. Uviedol to hovorca hlavného mesta Peter Bubla, podľa ktorého je aktuálny harmonogram začiatku a ukončenia projektu posunutý oproti poslednému avizovanému o štyri mesiace pre proces povolenia. „Predpokladané ukončenie prác odhadujeme na koniec roka 2026 a otváranie na prvú polovicu roka 2027,“ ozrejmil hovorca.
Pôvodný predpoklad investičných výdavkov na rekonštrukciu historických kúpeľov bol 16 miliónov eur. „Aktuálne počítame so zdražením projektu z dôvodu zvýšenia cien stavebných materiálov, ktoré sú za posledné tri roky na úrovni 35 percent,“ poznamenal hovorca magistrátu s tým, že mesto momentálne pracuje na optimalizácii nákladov na uvedený projekt.
Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) plánujú obnoviť pôvodnú funkciu kúpeľov Grössling, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak priestor verejnosti. „Okrem obnovy kúpeľnej časti plánujeme do oddelenej časti objektu presťahovať časť Mestskej knižnice a vytvoriť tak verejnú inštitúciu, ktorá bude prístupná pre všetkých,“ konštatuje MIB.
Pobočka Mestskej knižnice ponúkne program pre verejnosť a kaviareň, ktorá sa stane otvoreným miestom so zónou pre deti a čitárňou dennej tlače a knižných noviniek. Súčasťou konceptu je aj obnova verejných priestorov a okolia budovy a vytvorenie parku na Medenej ulici.
S prípravnými prácami na obnove kúpeľov začali v apríli 2021. Koncom roka získalo hlavné mesto partnera, ktorý pomôže s financovaním rekonštrukcie. Hlavné mesto a štátny investičný fond Slovak Investment Holding prostredníctvom National Development Fund II. uzatvorili zmluvu, ktorou založili obchodnú spoločnosť pre kúpele a mestskú knižnicu Grössling.
Spoločnosť MKK Grössling bude mať na starosti rekonštrukciu bývalých kúpeľov Grössling na nový komunitný verejný priestor, ktorý bude spájať Mestské kúpele, Mestskú knižnicu, park, kaviareň či priestor pre deti. Táto spoločnosť tiež bude mať v kompetencii ich následnú prevádzku.
Budúca podoba rekonštrukcie kúpeľov je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže. Autorom víťazného návrhu z roku 2020 je ateliér OPPS architettura. Obnova prinesie okrem vnútorných bazénov, kaviarne, knižnice a priestoru pre deti aj vonkajší bazén a sauny priamo v centre mesta. V zóne so sedacími a plaveckým bazénom plánujú obnoviť suchú saunu. „Takýto typ sauny v podobe teplovzdušnej komory sa tu nachádzal aj v roku 1895,“ približuje MIB. Vtedy boli kúpele uvedené do prevádzky.
V blízkosti sedacích bazénov bude umiestnený parný kúpeľ. „To umožní, aby návštevníci absolvovali okruh, keď sa najprv okúpu v bazénoch s 35-, 38- a 40-stupňovou vodou a budú pokračovať do parného kúpeľa so 48-stupňovou parou,“ dodáva MIB. Priestor parného kúpeľa je rovnako ako suchá sauna navrhnutý tak, aby kopíroval pozíciu pôvodného svetlíka.
Vonkajší bazén architekti navrhli podľa konceptu starých rímskych kúpeľov a bazén bude mať otvorenú strechu nad vodnou plochou. „Skleník nad priestorom okolo bazéna prispeje k vytvoreniu uzavretého miesta, ktoré nebude rušené vonkajším svetom, a tiež umožní, aby návštevníci mohli tráviť čas na čerstvom vzduchu aj počas dažďa,“ uzatvára MIB.
Pri predstavení podoby víťazného návrhu mesto naznačovalo, že s rekonštrukciou verejného priestoru na Medenej začne v roku 2021, priama rekonštrukcia kúpeľov bude nasledovať na jar 2022. Knižnica mala byť dokončená v roku 2024, v roku 2025 mali nasledovať celé kúpele. Dnes je zrejmé, že meškanie v skutočnosti nebude v rádoch mesiacov, ale rokov – ale aj to závisí od dostatku prostriedkov.
Ide o podobný scenár, aký sa opakuje v prípade viacerých projektov Hlavného mesta. S omeškaním sa rozbehla realizácia výstavby druhej etapy Nosného systému MHD, teda Petržalskej radiály. Pri štarte výstavby napriek tomu mesto tvrdilo, že sa očakávaný termín dokončenia do konca roka 2023 stíha. Dnes je oficiálne prezentovaný koniec roka 2024, hoci aj voči tomuto termínu sú pochybnosti.
Načas nebude zrealizovaný ani jeden z nosných projektov aktuálneho vedenia mesta – rekonštrukcia Námestia SNP a Kamenného námestia, označovaná ako Živé námestie. Prvé práce sa mali podľa pôvodných úvah začať v rokoch 2021 alebo 2022. Aktuálne sa hovorí o roku 2025.
Aj to je pravdepodobne možné len „vďaka“ tomu, že prípravu projektovej dokumentácie prebral developer WOAL výmenou za zrušenie plánov na výstavbu planetária v lokalite River Park II. Projektovú dokumentáciu chce mať mesto hotovú v priebehu roka 2024. V tomto momente nechce odhadovať náklady na realizáciu, hoci pripúšťa, že pôvodne sa predpokladali na úrovni minimálne 20 miliónov eur. Kde nájde prostriedky na tak drahý (na pomery Bratislavy) projekt, známe nie je.
Paletu meškajúcich zámerov dopĺňajú modernizácie električkových radiál. V realizácii už mala byť modernizácia Ružinovskej radiály, v tomto momente však ešte nemá vydané stavebné povolenie a nemôže sa tak začať ani verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. Namiesto pôvodne odhadovaného novembra 2022 sa tak začiatok realizácie presunul na marec 2024 – a aj to je vysoko nepravdepodobné. K dispozícii by aspoň malo byť financovanie z eurofondov.
Ešte neskôr dôjde na dokončenie modernizácie Vajnorskej radiály. Aktuálne sa síce realizuje čiastočná obnova trate v úseku medzi Kuchajdou a Zlatými pieskami, ide však len o provizórny projekt v obmedzenej miere. Kľúčová časť trate medzi Trnavským mýtom a Kuchajdou sa nezačne modernizovať skôr ako v roku 2025. Prvotné úvahy pritom hovorili o stavebných prácach v rokoch 2023-2026.
Posuny pri jednotlivých projektoch tak v princípe nie sú žiadnym prekvapením. Do istej miery už ide o pravidlo pri jednotlivých zámeroch, pripravovaných verejným sektorom, nejde tak vyslovene len o problém aktuálneho vedenia Magistrátu. Časť problémov ide jednoznačne na vrub zdĺhavým povoľovacím procesom alebo verejným obstarávaniam. Nezanedbateľná časť chýb sa však deje aj na strane investora. V prostredí súkromného sektora by išlo o manažérske zlyhanie, z ktorého by boli nepochybne vyvodené dôsledky.
(SITA, YIM.BA)
Pozrite si prípravné práce na rekonštrukciu kúpeľov Grössling vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre