K dokončeniu sa blíži jeden z najprémiovejších bratislavských projektov – rezidenčný súbor Gansberg v lukratívnej lokalite pod Kolibou. Na projekte od ITB Development sa finišuje s prácami tak na exteriéri, ako aj v interiéri jednotlivých domov.
Gansberg je ponímaný ako vlajková loď spoločnosti, ktorá patrí k najúspešnejším prípadom spojenia architektov a developerov. Nadštandardnému projektu tak bola venovaná mimoriadna starostlivosť, ktorá sa má naplno prejaviť v úrovni architektúry, použitých materiálov aj prevedenia. Či to tak naozaj je, prezradilo ITB v rámci prehliady projektu, ktorá bola súčasťou osláv 15. výročia firmy.
Základným predpokladom pre výstavbu high-endového projektu je dobrá lokalita. V tomto prípade vznikol Gansberg na hornom konci Podkolibskej ulice, kľúčovej komunikácie, ktorá spája žiadanú Kolibu s centrom mesta. Stále však ide o nižšie položený projekt, vďaka čomu nebudú klienti tak zaťažení zápchami. V dotyku s projektom sa nachádza aj zastávka verejnej dopravy.
Napriek nižšej polohe, development stále poskytuje jeden z kľúčových benefitov umiestnenia na kopci – teda výhľady na zvyšok mesta, v prvom rade na východné časti vnútornej Bratislavy. Tými disponuje väčšina bytov, hoci niektoré sú orientované na opačnú stranu, do kopca.
Samotný súbor je rozčlenený na trojicu štvorpodlažných objektov, osadených do terénu tak, aby sa maximalizovali výhľady a presvetlenie. So svahovitým profilom terénu sa aktívne pracuje aj preto, aby bolo možné vytvoriť atraktívne spoločné priestory okolo detského ihriska vnútri areálu. Predstavou developera je umožnenie bývania v zeleni, preto tu boli ponechané aj vysadené viaceré dreviny. Zeleni sú ponechané dve tretiny pozemku.
Nevýhodou polohy je neprítomnosť občianskej vybavenosti v pešej dostupnosti, resp. bez potreby dlhšej chôdze do kopca. Vzhľadom na koncepciu projektu ako pokojnejšej rezidencie mimo husto zastavaného mesta sa však dá predpokladať, že to klienti nevnímajú ako bariéru. Veľká časť z nich bude pravdepodobne aj tak preferovať automobilovú dopravu.
Projekt sa jednoznačne profiluje ako špičkový, o čom svedčí aj marketingová kampaň developera („adresa úspechu“). K pozitívnemu dojmu má prispievať relatívny nižší počet bytov v jednotlivých domoch, aby sa zabránilo pocitu masovosti.
Pôvodné plánovaný celkový počet rezidencií bol 48, počas vývoja projektu sa však toto číslo znížilo, lebo niektorí klienti byty spájali, čo developer umožnil, rovnako ako meniť priečky a dispozície. V ponuke boli dvoj- až štvorizbové byty, ako aj päťizbové strešné penthousy. Voľných by aktuálne malo byť 17 bytov všetkých veľkostných kategórií (okrem penthousov).
Použitý štandard je na vysokej úrovni, byty majú drevené parkety, podlahové kúrenie, sanitu a obklady od kvalitných dodávateľov, hliníkové okná a balkóny s podlahou z exotického dreva. Architekti sa taktiež vysporiadali s predprípravou na klimatizáciu, kedy je jednotky možné umiestniť do pripravených boxov, ktoré vizuálne nenarušujú výzor celého domu.
V rámci prehliadky som mal možnosť navštíviť niekoľko bytov – dvojizbový, trojizbový (vzorový) aj rozsiahle štvorizbové a päťizbové jednotky. Dispozične sú byty zvládnuté dobre, v prípade navštíveného dvojizbového zaujala mimoriadne veľká terasa. Prízemné byty maju k dispozícii veľkorysé predzáhradky. Prevedenie, pokiaľ viem posúdiť, sa zaobišlo bez výraznejších chýb. Na vysokej úrovni sú aj spoločné interiérové priestory, hoci v dôsledku absencie priameho osvetlenia asociovali skôr chodbu v hoteli.
Je zrejmé, že takto nastavený projekt patrí k najdrahším v Bratislave. Developer cenník aktuálne nezverejňuje, faktom však ostáva, že Gansberg predstihuje v metropole len málo developmentov. Na druhej strane, s ohľadom na proklamovanú úroveň to nie je ani nečakané. V cene bytu je pivničná kobka, parkovacie miesto si treba dokúpiť. Vybudovaných bolo 68 parkovacích miest.
Miesto, kde Gansberg vznikol, bolo kedysi využívané ako vinohrad, čo je s ohľadom na bratislavskú tradíciu vinohradníctva možné vnímať ako násilný stavebný vstup. Faktom však je, že v danom prostredí, kedy je v podstate jeden pozemok za druhým menený na stavebnú parcelu, bola pôvodná výroba už neudržateľná.
Ak prijmeme túto realitu, patrí Gansberg v danom prostredí ku kvalitnejším, aj keď vizuálne výraznejším developmentom. Z hľadiska architektúry nesie pečať svojich tvorcov, s ITB Development prepojenej architektonickej kancelárie Architekti Šebo Lichý. Využitie zalamovania fasád či balkónov, špecifickej farebnosti alebo práca s komunitnými priestormi patrí k charakteristikám práce tejto kancelárie a inak tomu nie je ani pri Gansbergu.
Vďaka cieľovej skupine klientov bolo možné tieto princípy na projekte dobre rozvinúť, čím si vyslúžil osobitú tvár, odlišnú od ostatných projektov v blízkom okolí. Po dosadení zelene a jej postupnom dorastaní sa obytný súbor vďaka dobrému narábaniu s terénom zároveň pomerne citlivo začlení do okolia.
K tomu prispeje aj séria vyvolaných investícií – ITB má vybudovať dnes absentujúci chodník z Podkolibskej na Jeséniovu ulicu, chodník na Strážnej ulici alebo zrekonštruovať zastávku verejnej dopravy, ktorá je dnes na veľmi zlej úrovni. Na hľadaní vhodnej podoby rekonštrukcie sa spolupracovalo so zástupcami miestnej komunity.
Gansberg je tak jedným z pozitívnejších zásahov v rámci meniaceho sa prostredia bratislavského podhorského pásu. Citlivé narábanie s pozemkom, dobrá úroveň architektúry a štandardu či investície do okolia ho vymedzujú spomedzi veľkého počtu novostavieb v území. ITB Development tak môže byť so svojou vlajkovou loďou spokojný.
Dokončenie projektu sa očakáva v letných mesiacoch.
Fotografie zo 16.5.2019. Viac fotografií nájdete vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre