Author photoAdrian Gubčo 18.10.2018 08:30

Floriánske námestie sa môže zmeniť, predstavili projekt jeho revitalizácie

Floriánske námestie v Starom Meste, pred Blumentálskym kostolom, sa môže zmeniť k lepšiemu. Zámer jeho obnovy a rozšírenia priestoru pre peších a cyklistov predstavili autori myšlienky, architekt a miestny poslanec Martin Gajdoš v spolupráci s ateliérom Endorfine, na podujatí Jesenné Kmeťovanie.

Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine

Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine

Základná myšlienka revitalizácie spočíva v rozšírení priestoru pre peších do častí námestia, kde je dnes povrchové parkovisko. Takýmto spôsobom by sa mal prepojiť predovšetkým atraktívny a aktívny parter obytného bloku Avion s plochou okolo barokového súsošia sv. Floriána. Námestie by získalo jednotné dláždenie, doplnené by bolo menšími plochami zelene, ktorá by okrem estetickej plnila aj vsakovaciu funkciu. Autori navrhli doplniť aj mobiliár a vodné prvky, po konzultácii so združením Cyklokoalícia boli navrhnuté aj vyvýšené cyklotrasy, ktoré by mali byť viac bezpečnými a nadviazať na úseky na Májkovej alebo Blumentálskej ulici. Autori by radi projekt v takejto forme zrealizovali v najbližšom volebnom období.

Plán premeny Floriánskeho námestia dobre nadväzuje na aktivity občianskych združení a skupín v celej oblasti od Obchodnej ulice, cez Kollárovo námestie, Mickiewiczovu, Floriánske námestie, Blumentál, až po Kmeťovo námestie. Obyvatelia tejto lokality aktívne hľadajú spôsoby, ako zvýšiť kvalitu prostredia vo svojom okolí, čo už prinieslo konkrétne výsledky v podobe zrevitalizovaného parku na Kmeťovom námestí. Mestská časť Staré Mesto sekunduje rekonštrukciou Blumentálskej ulice. Nateraz pozastavený je projekt humanizácie Mickiewiczovej ulice, kde chcel developer ITB Development utlmiť ulicu a viac ju otvoriť chodcom. Vízia konečnej transformácie Kollárovho námestia je taktiež ešte vzdialená.

V každom prípade to odhaľuje veľký dopyt po zvýšení kvality verejných priestranstiev v oblasti. Pre Bratislavu - hlavné mesto SR to je záväzok, aby prispelo k tejto zmene. Autori štúdie Floriánskeho námestia vo svojom projekte predstavili aj víziu ideálneho riešenia celého okolia, ktoré by však bolo finančne veľmi náročné a nad rámec rozpočtu mestskej časti alebo príspevku developera.

Toto riešenie by spočívalo v preložení električkovej spojky, dnes priečne pretínajúcej Floriánske námestie, na pozemok v areáli Univerzitnej nemocnice (v istých kruhoch je toto prepojenie označované ako „Schlosserova spojka“), výstavbe podzemných garáží na Americkom námestí, ako aj v utlmení tejto časti Radlinského ulice.

Daný projekt by bol finančne mimoriadne náročný a vyžadoval by si spolufinancovanie z mestského rozpočtu, na druhej strane ale ukrýva potenciál vo vzniku celistvého a kvalitného verejného priestoru, ktorý by mohol vytvoriť veľmi atraktívne lokálne centrum tejto inak pomerne príťažlivej časti mesta. Okolie okrem toho čaká v blízkej dobe výstavba, keďže developer Penta Real Estate pripravuje polyfunkčný projekt na pozemku pod Národnou bankou Slovenska.

Bratislava tak má jedinečnú príležitosť skokovo zlepšiť stav celej štvrte. Či túto výzvu prijme, je otázka snáď nie veľmi vzdialenej budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine
  • Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine
  • Axonometria. Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine
  • Situácia. Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine
  • Ideálna situácia, rátajúca so zrušením priečneho prepojenia a jeho presunutím do polohy v predĺžení trate na Ulici Imricha Karvaša. Zdroj: Martin Gajdoš + Endorfine

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube