Author photoSimona Schreinerová 29.01.2024 12:27

Do industrálnej pamiatky sa konečne vráti život. Sklad č. 7 sa otvorí verejnosti, prichádza sem známa gastroskupina

Sklad č. 7 patrí medzi najzaujímavejšie objekty na bratislavskom nábreží. Pamiatkovo chránený industriálny objekt v susedstve Námestia M.R. Štefánika sa rekonštruoval pri výstavbe prvej etapy komplexu Eurovea. Už v tom čase sa hovorilo o zámere na jeho oživenie. Ku skutočnému sprístupneniu sa približuje až teraz.

Zdroj: YIM.BA

Zdroj: YIM.BA

Bratislavský prístav vznikol v 19. storočí a po vzniku Československa sa stal jedným z kľúčových stredísk medzinárodnej obchodnej výmeny. V areáli prístavu, na mieste dnešnej Eurovey, sa zároveň konali slávne Orientálne veľtrhy. Už od roku 1919 sa do prístavu investovalo, aby sa zvýšila jeho konkurencieschopnosť.

Medzi novými stavbami vynikal práve Sklad č. 7, ktorý postavila v rokoch 1921-1922 pražská stavebná firma Dr. K. Skorkovský. Trojpodlažná budova bola dlhodobo vizuálnou dominantou tejto časti nábrežia a vyznačuje sa nielen zaujímavým exteriérom s tromi vežami, ale aj výnimočným konštrukčným systémom so stĺpmi s hríbovými hlavicami.

V roku 1986 bola budova vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. V roku 2007 sa začala jej rekonštrukcia, ktorá sa týkala len exteriéru. Počas výstavby prvej časti Eurovey bola budova dočasne využívaná ako showroom, odvtedy však jej interiér slúžil len na občasné podujatia. Úvahy o jej premene na kultúrne centrum sa nikdy nepodarilo uviesť do reality. 

V roku 2019 získal developer J&T Real Estate stavebné povolenie na rekonštrukciu objektu, aby sa mohol stať plnohodnotnou súčasťou života rozširujúceho sa nábrežného komplexu. Podľa developera bol sklad predurčený k tomu, aby jeho živý parter obohatil promenádu.

Podrobnosti o možnom využití objektu sa odhalili v roku 2020, keď vstúpil do posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) zámer realizácie gastronomickej prevádzky. Podľa dokumentácie má v Sklade č. 7 vzniknúť reštaurácia a pivovar. Pivo vyrobené v pivovare by malo slúžiť pre potreby reštaurácie, časť bude expedovaná. Prevádzka bude umiestnená na prvom nadzemnom podlaží, kapacita sa uvažovala pre 312 hostí.

Zvyšné priestory sa prenajímajú ako kancelárie. Podľa EIA sa v priestore na severnej fasáde vybuduje nové schodisko, ktoré spojí cez medziposchodie administratívne priestory na druhom nadzemnom podlaží s reštauráciou na prvom. 

V tom čase spustenia posudzovania už objekt prechádzal stavebnými úpravami. Predpokladané náklady na realizáciu boli v EIA odhadnuté na 1,6 milióna. Začiatok prevádzky sa odhadol na tretí kvartál roka 2020. Navrhovateľom zámeru bola spoločnosť Heineken Slovensko.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Tieto plány sa však nenaplnili, za čím je s veľkou pravdepodobnosťou najmä pandémia, ktorá v roku 2020 naberala na intenzite. V súčasnosti zámer opäť ožíva, pretože na stavebný úrad v Ružinove bola doručená žiadosť o vydanie povolenia zmeny stavby pred dokončením. Žiadosť podala spoločnosť Mading v zastúpení skupiny Medusa Restaurants, ktorá by zrejme mala byť prevádzkovateľom podniku v Sklade č. 7.

Navrhované zmeny zahŕňajú stavebné úpravy priestorov na prvom nadzemnom podlaží objektu. Zámerom je využitie priestoru na výrobu piva a podávanie jedál pre 320 zákazníkov a približne 25 členov personálu. Základné zmeny pozostávajú z výstavby SDK priečok, sklenených priečok a murovanej pórobetónovej priečky pre bar. Predmetom zmeny stavby pred dokončením je tiež realizácia technológie kuchyne reštaurácie a kaviarne spolu s technológiou výroby piva. Podľa všetkého sa tak pôvodný zámer, aj keď s oneskorením, naplní. 

Medusa Restaurants je jednou z najvýznamnejších gastronomických skupín v Bratislave. V poslednom období sa vo väčšej miere zamerala na industriálne priestory v atraktívnych lokalitách. Patria jej tak reštaurácie v Pradiarni 1900 alebo v Jurkovičovej teplárni. Prevádzka v Sklade č. 7 bude zapadať do vízie "ovládnuť" postindustriálne interiéry vo vzácnych stavbách. 

V minulosti sa špekulovalo, že Sklad č. 7 by mohol prebrať časť kapacít zaniknutého PKO, architekt prvej etapy Eurovey Branislav Kaliský z A1 Architecture dokonca predstavil aj vizualizácie možnej premeny budovy, ktorá mala byť dostavaná a rozšírená. Zámer vtedy, okrem iného, narazil na nesúhlas pamiatkarov. Budova je Národnou kultúrnou pamiatkou a normové úpravy by si vyžiadali neprípustné narušenie pamiatkových hodnôt.

 

Uvažovaná podoba City auditória z roku 2007. Zdroj: A1 Architecture

 

K charakteru štvrte prispieva výraznou mierou Eurovea II od J&T Real Estate, ktorá sa medzičasom dostala do cieľovej rovinky. Projekt okrem extenzie nákupného centra zahŕňa aj nové kancelárie v podobe budov Pribinova 34 a Pribinova 40, byty a verejné priestory. Autorom architektúry komplexu je kancelária GFI.

Najvýraznejšou súčasťou rozšírenia je rozhodne rezidenčný mrakodrap Eurovea Tower, ktorý bol právoplatne skolaudovaný koncom minulého roka. Ide o poslednú skolaudovanú súčasť pokračovania nábrežného komplexu. S výškou 160, resp. 168 metrov a so 46 podlažiami ide zároveň o jasnú dominantu celého projektu aj mesta samotného. Umiestnenie mrakodrapu je podľa developera i architektov logickým vyústením snahy o vytvorenie atraktívneho a živého mestského priestoru.

Z pohľadu JTRE mali rozsiahle investície do Eurovea II zmysel, keďže s projektom uvažuje ako s jadrom ním budovanej zóny Eurovea City, ktorá má byť zároveň srdcom nového centra Bratislavy. Práve tu – na nábreží Dunaja či v okolí Pribinovej ulice – sa má odohrávať najrušnejší život v meste.

V rámci pokračovania Eurovey tak má pribudnúť ešte športovo-herná zóna pod mostom Apollo. Tento rok sa rozbehne aj výstavba Ganz House. Jedným z najvýznamnejších prvkov, ktoré majú do lokality priviesť viac aktivity, je však električková trať, ktorá prepojí Petržalskú a Ružinovskú radiálu cez Pribinovu a Košickú ulicu. Okrem toho sa hovorí o výstavbe ďalších mrakodrapov. JTRE už nahlas hovorí o vzniku dvojice veží na mieste pôvodne plánovanej East Tower. Nižšia z nich by mala mať 180 a vyššia až 260 metrov. 

Zrekonštruovaný Sklad č. 7 tak bude integrálnou súčasťou pulzujúcej štvrte, ktorá postupne posilňuje svoju pozíciu nového komerčného centra mesta. Nebude len nemým svedkom premeny, ale aktívnym prvkom, ktorý vnesie do územia nielen nový život, ale aj odkaz na jeho slávnu históriu. 

 

Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube