Významné historické budovy neraz disponujú vysokým potenciálom pre nové využitie. Ich obnova je zásadná pre vizuálny charakter a život mesta, ale aj zachovanie architektonického dedičstva. Unikátnym príkladom sa stala pražská budova z konca 19. storočia, ktorá získala rekonštrukciou hotelový aj rezidenčný účel. Obyvateľom či návštevníkom prináša jedinečný zážitok.
Autor: Jiří Lízler
Náročnosť obnov sa netýka len pamiatkovej ochrany či financí, ale aj zodpovednosti voči zachovaniu autenticity objektu. Potreba dodržať kvalitu aj historický ráz interiéru sa dá naplniť nielen reštaurovaním pôvodných prvkov, ale aj nahradením poškodených častí novými, výrazom zodpovedajúcimi charakteru budovy.
Ateliér CAMA Architekti sa postavil pred neľahkú výzvu obnovy rozsiahleho projektu v centre Prahy. Štúdio má však bohaté skúsenosti s hotelovým dizajnom. V jeho portfóliu sú hotely, administratívne a rezidenčné budovy, rodinné domy, ale aj interiérový dizajn.
Problematická bola nielen historická povaha objektu, ale aj zmena jeho účelu na apartmánový hotel s komerčným parterom, zasahujúcim do diania na ulici, a rezidenčnými bytovými jednotkami na 2. až 6. nadzemnom podlaží (NP). Súčasťou prízemia stavby je nielen obchod, ale aj reštaurácia. Pôvodne budova fungovala ako administratívna, výrazne sa však strácala jej skutočná podstata aj potenciál.
Dispozične bolo potrebné zachovať nielen nosné časti, ale aj prispôsobiť priestor interiérom. Zásahy do konštrukcie však neboli, vzhľadom na danosti budovy, rozsiahle. Obnova exteriéru nebola nevyhnutná, vstup do historických zón začal až interiérom. Riešením, ako prepojiť pôvodné s novým, bolo moderným, ale transparentným spôsobom doplniť súdobé priestory o v súčasnosti vyrobené, no dobovo vyzerajúce prvky.
Architekti zvolili prírodné materiály, farebnosť aj detaily, vychádzajúce z neutrálnej farebnej palety, pôsobiacej sofistikovane a zároveň nenarúšajúcej originálnu atmosféru objektu. Akcentne ju vhodne narúša kontrastná čierna na kovových detailoch, ale aj v rámci liatej podlahy z terazza. V priestoroch inak prevládajú tóny sivej, bielej, béžovej, doplnené kontrastnou čiernou a zmiernené teplým drevodekorom s nerušivou, avšak lineárne výraznou štruktúrou.
Dôraz na zachovanie a obnovenie elegancie spoločných priestorov komunikácií podčiarkuje na jednej strane striktné dodržanie minimalistickej farebnosti a na strane druhej luxusne pôsobiace mramorové obklady, architektonické zdobenie a zlaté detaily, ktoré ho zvýrazňujú kontúrovaním. To sa opakuje aj na novo pridanom recepčnom pulte. Docielil sa tým dojem vizuálnej integrity. Zariadenie berie ohľad na architektonické tvary v interiéroch.
Terrazzo podlaha s čiernym fragmentom a lemovaním pozdvihuje inak minimalistický priestor. Kreatívnym detailom je osvetlenie chodieb, ktoré obsahuje čísla izieb, čím sa architekti vyhli tradičným, nie úplne vkusným orientačným tabuľkám. „Zábavné detaily v podobe číslovania apartmánov, háčikov na oblečenie a potlače na textíliách dodávajú interiéru na jeho osobitosti a prívetivosti. Izby a spoločné priestory hotela fungujú taktiež ako výstavná plocha pre umenie súčasných mladých umelcov,” udávajú autorky realizácie.
V rámci interiérov je materiálové aj farebné riešenie identické, pričom dizajn je už výrazne súčasný, nie však na úkor historického rázu. „Kvalitu historických interiérov podtrhávajú kópie pôvodných dubových vliesov na podlahe a na mieru zhotovené stolárske výrobky z dubovej dyhy s čiernymi detailmi. Charakter jednotlivých izieb jemne odlišuje zvolená farebnosť čalúnenia a doplnkov v kombinácii odtieňov béžovej a sivej,” približujú všeobecný koncept CAMA architekti.
Základom apartmánov je teda prevažne ich funkčnosť, ale nechýba im ani dynamika výrazne farebných solitérov a jednoduchá linearita. Zároveň rešpektujú všetky súdobé prvky, ktoré bolo možné vzhľadom na ich stav zachovať. Riešenie „kladie dôraz na zachovanie a obnovu vnútorného usporiadania a dochovaných pamiatkovo cenných prvkov ako sú novorokokové šťuky, dobové dvere, okná, zábradlia, a podobne,” upozorňujú autorky.
Pobytová zóna apartmánu pracuje s kuchynkou, puristicky zloženou z dvoch materiálov a farieb. Nočná časť apartmánu disponuje rovnakým drevodekorom a jednoduchým, avšak útulne pôsobiacim čelom postele. Detailom, vhodne narúšajúcim jednoliatosť realizácie, sú čierne svietidlá s farebným alebo matným sklom.
Farebnosť, vychádzajúca z povahy prírodných kameňov a dreva, sa nachádza aj v hygienickom zázemí. Súčasné vybavenie je zjavné najmä pri použití veľkoformátových obkladov. „Návrh je tak úplne v súlade so stavebne historickým prieskumom. Citlivá a dôsledná rekonštrukcia ale nezbavila priestory ich života - naopak nám záležalo predovšetkým na vytvorení pohodlného a teplého priestoru s hravými a modernými detailmi, ktoré vnášajú do apartmánu pocit domácej pohody skoro ako vo vlastnej obývačky,” zdôrazňujú CAMA architekti.
Výnimočne zachovaná esencia budovy z konca 19. storočia sa stala základom pre rešpektujúce doplnenie súčasnej vrstvy aj nový účel. Prinavrátenie rezidenčnej funkcie domu, doplnené o využitie v podobe hotela, ako aj oživenie diania na ulici reštauráciou a obchodom, dokazuje, že mnohé historické budovy majú výnimočný potenciál. Treba ho len vedieť využiť.
(Interier roku, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac