Author photoMartina Gregová 27.03.2025 11:56

V Bratislave vzniklo veľkomestské bývanie. Loft Mlynica spája hrubosť industriálu so sofistikovanými riešeniami

Industriálny areál Mlynica severovýchodne od Pasienkov roky chátral. Jednu z jeho budov sa podarilo zachrániť až v roku 2016 vďaka osvietenému investorovi. Od tej doby konverzia Mlynice zožala úspech na domácej aj zahraničnej architektonickej scéne. Rovnako kvalitné sú aj interiéry bytov, ktoré sa v objekte nachádzajú. Jeden z nich navrhlo známe architektonické štúdio Hubinský ateliér.

Autor: Lousy Auber

Autor: Lousy Auber

História industriálneho areálu Mlynica siaha do 60. rokov minulého storočia. Pôvodne objekt Mlynice spolu so silom spadal pod závod Ľahkých stavebných hmôt a v jeho priestoroch sa vyrábali najmä pórobetónové tvárnice a panely. Ich výroba bola pozastavená v roku 1992. Odvtedy areál dlhé roky chátral a jeho jednotlivé časti majitelia postupne rozpredávali.

Vďaka osvietenému investorovi, ktorým je stavebná spoločnosť ISE s.r.o., sa napokon podarilo zachovať jeden z architektonických klenotov areálu – objekt Mlynica. V spolupráci s architektonickým štúdiom GutGut investor v roku 2016 započal jeho rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá priemyselnú budovu pretvorila na (bratislavské pomery) unikátny priestor. V jej priestoroch sa dnes nachádza administratíva, niekoľko loftových bytov a časť, určená na usporadúvanie eventov a podujatí.

O jedinečnosti tejto prestavby nesvedčí len získanie prestížneho ocenenia CE ZA AR 2018 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. V rovnakom roku sa konverzia industriálneho objektu Mlynica dostala tiež do výberu 40 najlepších európskych stavieb v rámci Európskej ceny za súčasnú architektúru EUMies Award. Rovnaký úspech sa dovtedy nepodarilo dosiahnuť žiadnej zo slovenských realizácií.

Galéria

  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Autor: Lousy Auber
  • Zdroj: Hubinský ateliér

V roku 2020 sa nominácie na Cenu za architektúru CE ZA AR dočkal aj interiér jedného z loftových bytov, ktoré sa v objekte Mlynice nachádzajú. Za jeho návrhom stojí architektonické štúdio Hubinský ateliér, ktoré vedie talentovaný architekt Juraj Hubinský. 

Byt o podlažnej ploche 73 metrov štvorcových sa rozprestiera na troch nadzemných podlažiach. Už pri vstupe do loftu možno vnímať industriálny nádych celého interiéru. Vstupnú halu tvoria úložné moduly so zrkadlovými dvierkami, ktoré opticky zväčšujú úzky priestor chodby, a voľné vešanie s odkladacím stolíkom. Z tejto časti bytu je možný tiež vstup do samostatne fungujúcej toalety.

Za vstupnou časťou sa nachádza subtílne čierne kovové schodisko, vedúce do vyšších častí bytu, doplnené o atypické zavesené madlo. Schodisko vďaka svojej konštrukcii netvorí v priestore optickú bariéru a dovoľuje prirodzenému svetlu preniknúť až do vstupnej haly.

Prízemie netradične zaberá aj spálňa s atypicky riešeným otvoreným šatníkom a k nej prislúchajúcou kúpeľňou. „Na spodnej úrovni loftu sa nachádza zabudovaný šatník, ktorý v sebe integruje aj dvere do hygienických buniek, ktoré sú spolu s dverami šatníka zjednotené do celistvej celozrkadlovej plochy, ktorá opticky zväčšuje priestor,“ približuje architekt.

Nejde o jediné premyslené riešenie. „Umývadlo na oceľových nožičkách je umiestnené mimo zrkadlový box a od postele ho oddeľuje zo stropu podvesená čierna oceľová vešiaková tyč a tiež textilný záves na celú výšku miestnosti, ktorým je možné celkom oddeliť spálňu od zvyšku loftu,“ dodáva Hubinský.

Po výstupe schodiskom sa obyvatelia loftu ocitnú v obývacej izbe, ktorej dominuje svetlosivá sedačka, doplnená o dvojicu konferenčných stolíkov a veľkoformátový obraz. Z obývačky sa po krátkom štvorschodovom schodisku možno dostať do kuchyne, ktorej súčasťou je tiež jedálenský kút.

Rovnako ako zvyšok bytu, aj kuchynská linka je na slovenské pomery riešená pomerne netradične. Chýbajú jej horné skrinky a v celom rozsahu bola navrhnutá v čiernom odtieni. V rovnakej farebnej škále je ladený celý jedálenský kút. Okrúhly stôl dopĺňa päť jedálenských stoličiek a unikátne závesné svietidlo z dymového skla.

V celom interiéri je jasne čitateľná snaha o zvýraznenie industriálneho charakteru objektu. Hlavnú úlohu preto hrá neomietnutý liaty betón, železobetónový strop či betónová podlaha s epoxidovým lakom. Vo veľkej miere sú v interiéri priznané tiež elektrické rozvody či iné technické prvky. „Stavebné surové materiály použité v lofte kontrastujú s vloženými stolárskymi a zámočníckymi prvkami a priznanými rozvodmi na povrchu stien,“ tvrdia autori návrhu.

Unikátnosť tohto bytu spočíva v jeho prepojení s industriálnou minulosťou objektu Mlynica. Hrubé stavebné materiály, ako betón a oceľ, vytvárajú autentickú atmosféru, ktorú dopĺňajú moderné remeselné prvky a premyslené dispozičné riešenia. Zachovanie pôvodných stavebných prvkov v kombinácii s minimalistickým dizajnom dodáva priestoru jedinečný charakter, ktorý nadväzuje na pôvodnú architektúru budovy a zároveň ponúka komfortné a nadčasové bývanie v industriálnom štýle. Aj v Bratislave tak vznikol byt, charakteristický skôr pre industriálne veľkomestá. 

 

(Hubinský ateliér, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube