Author photoLaura Ilečková 31.03.2025 09:25

Skryté detaily, premyslený dizajn. Transformácia bytu v Bratislave priniesla pozoruhodný interiér

Byt v rezidencii Pri Mýte od What Architects je výsledkom minimalizmu, flexibility a hry prirodzeného svetla. Cieľom rekonštrukcie bolo zachovať pôvodnú schému dispozície, no zároveň odstrániť nadbytočné priečky a vytvoriť vzdušný a svetlý interiér.

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Projekt na Račianskej ulici v Bratislave od Penta Real Estate uzrel svetlo sveta až v druhej dekáde 21. storočia, hoci bol ohlásený už v roku 2012. Vznikol na mieste odstráneného výrobného priestoru firmy Siemens - Schuckert. Rezidenčný komplex sa vyznačuje šachovnicovým usporiadaním bytových sekcií.

Jeden z trojizbových bytov s rozlohou 68 m², pretvorilo štúdio What Architects. Autori zachovali pôvodný pôdorys, no odstránili časti deliacich priečok a upravili dispozíciu objektu pre vytvorenie priestoru s centrálnou osou, podľa požiadaviek investorov. 

What Architects sú relatívne mladým ateliérom sídliacim v Bratislave a za svoje pôsobenie získali už mnoho ocenení. Venujú sa širokej škále projektov, od urbanizmu po interiéry. V roku 2018 získali cenu CE ZA AR v kategórii interiér za ich Prízemný byt a spolupracovali taktiež s renomovanými zahraničnými ateliérmi ako BBGG Barcelona, Labanc Studio Barcelona alebo 3zu0 Landschafts architektur Viedeň. Prvenstvo získavajú aj v ďalších slovenských a zahraničných súťažiach.

Galéria

  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Zdroj: What architects
 

Byt má dlhší pôdorys a formuje hlbokú dispozíciu. To si vyžiadalo premyslené riešenia pre optimálne presvetlenie, pretože zdroje prirodzeného svetla sú len na kratších stranách. Centrálnu os apartmánu tvorí hygienické zázemie s rozvodmi, ktoré slúži na potrebné technické napojenie do všetkých miestností. 

Okolo neho je postavený hlavný prvok priestoru - preglejkový nábytok s modulárnym policovým systémom. Ten pokračuje vstavanými zložkami nábytku ako kuchyňa, šatník či organizér, ktoré sú usporiadané okolo jadra. Vytvára teda celistvé funkčné centrum s výraznou dyhou, minimalizujúce optický ruch technickej časti bytu a zvyšujúce dojem čistoty a estetiky.

Ďalej rozdeľuje objekt na dve polovice, vďaka ktorým obojstranne prúdi do interiéru prirodzené svetlo. Stredová línia jadra je priechodná, čo umožnilo prienik svetla do kúpeľne, ktorá prirodzený zdroj svetla nemá. Pánty a puzdrá dverí sú zámerne eliminované, aby priestor pôsobil vizuálne odľahčene. 

Priestor zútulňuje policová zostava s doplnkami a rastlinami. Masívny okrúhly stôl umiestnený v priestore zas opticky prepája zóny obývačky a kuchyne. Zároveň je to solitér formujúci nerušivý, no fokálny bod. Priestor dennej časti okrem symetrických línií pozostáva aj zo zaoblených detailov a mnohých vychytávok. Okrúhly priehľad kuchynských dverí či kúpeľňa s obojstranným prístupom svetla sú toho príkladom. Samotná kúpeľňa a jej vizuálne vnímanie je súdržná s farebnosťou bytu, materiály sú taktiež rovnaké. Priestor tak pôsobí celistvo a jednotlivé miestnosti sú vizuálne prepojené. 

 

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

 

Druhá polovica bytu zahŕňa spálňu a pracovňu. Súkromná zóna je taktiež presvetlená a predstavuje druhý zdroj prirodzeného svetla. Obe miestnosti sú vybavené perforovanými predstenami, čo umožňuje flexibilné usporiadanie políc a úložných systémov podľa aktuálnych potrieb. 

Materiály, použité v apartmáne, sú jemne prepojené líniami a na prvý pohľad pôsobia celistvo a elegantne. Predel medzi nimi je častokrát až nepovšimnuteľný, čím je štýl súdržný no svojou neutrálnou farebnou paletou pôsobí vzdušným a žiarivým dojmom.

Trojizbový byt v podaní What Architects sa vyznačuje premysleným dispozičným riešením dodávajúcim vzdušnosť, priestrannosť a flexibilitu bežnej bytovej jednotke. Sofistikovane využíva hru svetla, kreatívneho dizajnu a potrebu praktického fungovania v každodennom živote. 

Dokazuje, že minimalistické bývanie nie je nezáživné a na prvý pohľad jednoduchý interiér skrýva mnoho príjemných a praktických prekvapení. Všetky prvky bytu, od nábytku po detaily v osvetlení, sú navrhnuté s ohľadom na maximálne využitie priestoru a pohodlie obyvateľov. Minimalistický prístup tu nie je len estetikou, ale aj funkčným riešením, ktoré zohľadňuje každý aspekt každodenného života. Dôraz na kvalitu materiálov a zjednodušený dizajn vytvára prostredie, ktoré je nielen praktické, ale aj esteticky príjemné.

 

(ArchInfo.sk, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube