Architektonické štúdio Chybik+Krištof predstavilo unikátny projekt, ktorý redefinuje tradičné vnímanie obytných priestorov. Flexibilné bývanie v Olomouci umožňuje vďaka pohyblivým nábytkovým boxom vytvárať rôzne dispozičné riešenia podľa aktuálnych potrieb domácnosti. Tento minimalistický a ekologický koncept získal nomináciu na Českú cenu za architektúru, čím potvrdil svoj inovatívny prínos v oblasti rezidenčného dizajnu.
Česko-slovenské architektonické štúdio Chybik+Krištof má na svojom konte vyše 500 projektov, pričom mnohé z nich sa nachádzajú ďaleko za hranicami oboch štátov. V Česku patria medzi najznámejšie realizácie štúdia projekty ako Manifesto Market v Prahe a Mendelov skleník v Brne. Na Slovensku sa podieľajú na príprave zámeru polyfunkčného komplexu Merina v Trenčíne či bytového domu, ktorý vyrastie v blízkosti nového sídla ZSE. Za hranicami európskeho kontinentu navrhlo česko-slovenské zoskupenie napríklad školu v indickej dedine Mulbekh.
V portfóliu spoločnosti navyše nájdeme aj niekoľko interiérových projektov. Medzi najnovšie z nich patrí Flexible Living v Olomouci, ktorého realizácia bola dokončená v minulom roku. Riešený interiér sa nachádza v oceňovanej rezidenčnej lokalite Vila Park na okraji mesta. Ako napovedá samotný názov projektu, jeho najväčšou prednosťou je flexibilita vytvorených obytných priestorov.
„Dispozícia bytu obsahuje štyri boxy, ktoré umožňujú prispôsobenie sa rôznym priestorovým požiadavkám,“ začínajú opis interiéru jeho autori. „Prostredníctvom starostlivého priestorového plánovania bytová jednotka ponúka integráciu otvorených obytných priestorov a súkromných svätýň, z ktorých každá je definovaná posuvnými priečkami a zariadením na mieru, čím podporuje pocit vzájomnej prepojenosti a zároveň maximalizuje priestorovú efektívnosť,“ dodávajú.
Pôvodne byt disponoval niekoľkými nenosnými priečkami, ktoré ho tradične členili na priestrannú dennú miestnosť, spálňu, kúpeľňu, šatník, hosťovské WC a vstupnú halu. V rámci návrhu boli všetky nenosné priečky odstránené a nahradené niekoľkými na mieru navrhnutými posuvnými boxmi, ktoré po novom slúžia ako priečky aj nábytok na mieru v jednom. Vďaka nim je možné byt preskladať až na tri odlišné dispozičné riešenia.
V každom z nich ostáva fixne umiestnené hygienické zázemie a malá kuchynka v tvare „I“. Na rovnakom mieste sa vo všetkých troch prípadoch nachádza aj jedálenské sedenie. Vďaka posuvným priečkam je následne možné vytvoriť dvoj-, troj- až štvorizbové bývanie, a to dokonca tak, že každá izba disponuje oknom, úložným priestorom aj posteľou.
Z technického hľadiska to architekti docielili tým, že do stropu a podlahy integrovali koľajnice, po ktorých sa pohybujú jednotlivé nábytkové boxy. Súčasťou každého z nich sú všetky potrebné funkcie – od úložného priestoru až po posteľ. Pri zasunutí jednotlivých boxov na pôvodné miesto tak v zvyšnom priestore bytu neostane žiadny nadbytočný kus nábytku.
Byt je zariadený v duchu minimalizmu. Paleta materiálov sa skladá z veľkých bielych plôch a viacerých druhov dyhy. Každý z boxov bol navrhnutý v odlišnom odtieni dyhy. Tento koncept v interiéri vytváva zaujímavý farebný mix a zároveň lepšie definuje jednotlivé miestnosti. Najtmavšiu časť bytu predstavuje fixný box, ku ktorému prislúcha aj kuchynská linka. V kontraste s ním bola navrhnutá jedálenská časť s bielym stolom a šesticou stoličiek.
Útulnosť celému interiéru dodáva dyhové obloženie stien a drevená podlaha v obývacej a spálňovej časti. V rámci svetelného dizajnu architekti pracovali so sériou zapustených bodových svietidiel. „Prirodzené svetlo zaplavuje interiéry, zvýrazňuje elegantné povrchové úpravy a minimalistickú estetiku, zatiaľ čo integrácia obnoviteľných materiálov a inovatívnych systémov klimatizácie podčiarkuje záväzok projektu k ekologickému bývaniu,“ ukončujú opis projektu jeho autori.
Flexibilný byt v Olomouci je dôkazom toho, že vnútorné prostredie obytných priestorov možno vďaka premysleným dizajnovým riešeniam ľahko prispôsobiť aktuálnym potrebám domácnosti, a to nielen v priebehu rokov, ale aj v rámci jedného dňa. Ide o atypický projekt, dalo by sa povedať až experiment, ktorý posúva hranice toho, ako vnímame tradičné bývanie.
Za tento jedinečný prístup k tvorbe rezidenčného interiéru sa dielo prebojovalo do užšieho výberu 31 diel nominovaných v rámci posledného ročníka Českej ceny za architektúru. „Flexibilný byt v Olomouci je manifestom bývania 21. storočia,“ zaznieva v opise. „Bez potreby nákladných stavebných úprav je flexibilné bývanie riešením dostupnosti bývania a reakciou na dynamicky sa meniace podmienky, ktoré život prináša.“
(CHYBIK+KRISTOF, Česká cena za architektúru, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac