Author photoMartina Gregová 15.12.2024 11:35

Nadčasová elegancia v srdci Slovenska. Interiér spája štýlový komfort a prémiové materiály

Projekt MB Residence sa vyznačuje predovšetkým použitím kvalitných materiálov. Ako jeden z mála slovenských interiérov v tomto ročníku ceny Interiér roku bojoval o prvenstva v kategórii Súkromný interiér (novostavba). Prvenstvo síce neobhájil, no jeho nominácia nastavila zrkadlo slovenskému interiérovému dizajnu.

Autor: Vlado Veverka

Autor: Vlado Veverka

O získanie prestížneho ocenenia Interiér roku sa v jeho poslednom ročníku usilovalo celkovo 233 prihlásených projektov z Českej a Slovenskej republiky. Ocenenie už niekoľko rokov upriamuje pozornosť na kvalitné realizácie interiérov naprieč oboma krajinami. V rámci jeho deviateho ročníka boli slovenské interiéry zastúpené v takmer každej z hlavných kategórií, vrátane kategórií Súkromný interiér (novostavba) a Súkromný interiér (rekonštrukcia).

Aj napriek tomu, že ani v jednej z nich napokon neuspelo žiadne zo slovenských diel, mnohé nominované projekty rozhodne stoja za zmienku. Jedným z nich je aj banskobystrický projekt MB residence, ktorý navrhlo interiérové štúdio Pjure pod vedením Anny Hrubovčákovej.

„Uprednostňujem čisté a funkčné riešenia s dôvtipom, nadčasový dizajn, ktorý nepodlieha aktuálnym trendom a je použiteľný pre váš život aj o pár rokov. Rešpektujem prirodzený stavebný interiér ako nositeľa základnej myšlienky priestoru,“ popisuje svoju prácu autorka projektu MB residence. Touto filozofiou sa dizajnérka bez pochyby riadila aj pri návrhu jedného z jej najnovších projektov v Banskej Bystrici.

Galéria

  • Autor: Vlado Veverka
  • Autor: Vlado Veverka
  • Autor: Vlado Veverka
  • Autor: Vlado Veverka
  • Autor: Vlado Veverka
  • Autor: Vlado Veverka
  • Zdroj: Pjure studio

Ako sama popisuje, návrh a následná realizácia súkromnej rezidencie trvala približne dva roky. Cieľom projektu bolo vytvoriť originálny interiér, ktorý bude reprezentatívny a zároveň komfortný. Dôležitú úlohu v ňom preto zohrávajú najmä kvalitné materiály a interiérové prvky.

Rodinný dom stojí na miernom svahu, čo sa odrazilo na jeho celkovom architektonickom riešení. Pozostáva z dvoch nadzemných podlaží. Na spodnom sa nachádza garáž so vstupnou halou, na hornom zas celá obytná časť domu.

Klient má okrem cestovania a elektroniky vášeň aj pre dobré autá. Garáž sa preto stala plnohodnotnou súčasťou interiéru a rovnako ako zvyšok domu bola navrhnutá dizajnérkou. „V stupňovitej časti sa nachádza veľké bezrámové okno, cez ktoré môžete vidieť do garáže, kde sme nechali vyniknúť exponovaný betón na stenách, ktorý sme skombinovali s liatou podlahou a technickým líniovým osvetlením,“ popisuje Anna Hrubovčáková.

Na druhom podlaží sa okrem priestrannej dennej miestnosti nachádza tiež hlavná spálňa s kúpeľňou a šatníkom, detská izba, pracovňa, špajza a samostatná kúpeľňa. Dennej zóne okrem výraznej TV steny s líniovým krbom dominuje aj jedálenské sedenie a bohato dimenzovaná kuchynská linka s barovým ostrovom. V časti schodiska sú jasnou dominantou závesné sklenené svietidlá.

„Pre tento projekt sme zvolili trochu atypickú kombináciu materiálov. Prirodzený vzhľad dubovej podlahy sme spojili s morenou dyhou, ónyxom, empreradorom, mramorom so sivou žilkou a ako akcent sme použili čiernu, ktorá spája všetky tieto prvky,“ popisuje materiálové riešenie autorka projektu.

Kúpeľne boli navrhnuté v dvojakom štýle. V kúpeľni prislúchajúcej k spálni dizajnérka skombinovala mramorovú dlažbu s tmavým drevom, bielou sanitou a čiernymi akcentmi. Samostatne fungujúca kúpeľňa naopak do interiéru priniesla tmavé tóny kombinované s prírodným drevom a tmavosivou sanitou.

Celý interiér v sebe vo všeobecnosti spája luxusné a prírodné materiály. Starostlivo vybrané boli aj jednotlivé kusy voľne stojacích prvkov nábytku. K celistvosti celého interiéru prispeli tiež dvere navrhnuté na mieru. Tie dizajnérka na mnohých miestach nenápadne zabudovala do obkladov, prípadne ich navrhla ako bezrámové. Okrem toho vždy siahajú od podlahy až po strop.

Osobitnú časť interiérového dizajnu tvorí návrh osvetlenia. Výrazné závesné svietidlá v jedálenskej časti a v schodiskovom priestore boli v iných častiach domu doplnené o zapustené koľajnicové systémy a klasické prisadené svietidlá. V interiéri nechýbajú ani horizontálne a vertikálne LED pásy, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru jednotlivých miestností.

Banskobystrický projekt MB residence patril medzi štyri slovenské diela, ktoré boli v rámci kategórie Súkromný interiér (novostavba) nominované. V silnej konkurencii všetkých prihlásených diel však napokon neuspel. Víťazom kategórie sa stal český projekt Záhradná vila neďaleko Prahy.

Slabé zastúpenie súkromných interiérov v rámci prestížneho česko-slovenského ocenenia je dôkazom toho, že oproti susednej Českej republike u nás majitelia rodinných domov či bytov oslovujú dizajnérov na tvorbu interiérov menej často. MB residence je zároveň jediným prihláseným slovenským dielom v kategórii, ktoré bolo navrhnuté mimo hlavného mesta.

 

(Interiér roku, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube