Author photoMartina Gregová 25.02.2025 19:00

Keď história ožíva v modernom šate. Unikátne bývanie v jednej z najstarších štvrtí Prahy spája minulosť s nadčasovým dizajnom

Staršie mestské byty často vynikajú veľkorysými dispozíciami, vysokými stropmi a remeselnými detailmi, ktoré si zaslúžia citlivý prístup. Modernizácia takýchto interiérov si vyžaduje rovnováhu medzi rešpektom k histórii a potrebami dnešného životného štýlu. Príkladom úspešnej premeny je aj rekonštrukcia bytu v jednej z najstarších pražských štvrtí, kde sa oceňovaným architektom podarilo vytvoriť elegantné a funkčné bývanie.

Autorka: Veronika Raffajová

Autorka: Veronika Raffajová

Portfólio českého Ateliéru 111 je plné projektov rodinných domov, urbanistických štúdií a interiérových projektov. Na architektonickej scéne štúdio pôsobí od roku 2007 a podľa slov samotných členov tímu ich architektúru najlepšie charakterizuje kontextuálny prístup, koncepčné myslenie a striedmosť.

V roku 2022 bolo jedno z ich diel, Dom na Kozině, odbornou porotou v rámci Českej ceny za architektúru vyhlásené za to najlepšie, čo rok 2022 na poli českej architektúry priniesol. Dom, ktorý je vlastným domovom samotných autorov projektu, získal Hlavnú cenu.

Porota víťazný projekt označila za výnimočný architektonický počin, ktorý podporil bohatý potenciál špecifickej pozornosti, venovanej vzťahu mesta a dediny a rehabilitácii existujúceho zastavaného prostredia. „Atmosféra miesta predčila očakávania založené na predložených obrázkoch a plánoch,“ dodali v závere členovia odbornej poroty.

Galéria

  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Autorka: Veronika Raffajová
  • Zdroj: Atelier 111

Viacero projektov sa štúdiu podarilo ukončiť aj v uplynulom roku, medzi nimi aj rekonštrukciu bytu v jednej z najstarších štvrtí Prahy. Bytový dom, v ktorom sa riešený interiér nachádza, bol postavený na začiatku 20. storočia. V rámci objektu byt zaberá celé jedno podlažie.

Vzhľadom na dobu vzniku si byt okrem rozsiahlej rekonštrukcie povrchových úprav či rozvodov vyžadoval aj miernu zmenu dispozície. Cieľom bolo priestor lepšie prispôsobiť požiadavkám súčasných majiteľov. V rámci dispozície bolo odstránených hneď niekoľko nenosných priečok, vďaka čomu sa napríklad predĺžila predtým členená chodba či zväčšila detská izba.

Dominantou celého bytu sa bezpochyby stala denná miestnosť, ktorá sa po novom skladá z kuchyne, obývacej izby a pracovne. Pôvodne tri oddelené miestnosti boli v rámci rekonštrukcie vizuálne prepojené, no vďaka zachovaniu časti stien majú aj naďalej jasne vymedzený vlastný priestor. V prípade potreby je možné oddeliť obývaciu izbu a pracovňu za pomoci širokých puzdrových dvojkrídlových dverí.

Kuchynskú linku slonovinovej farby architekti v návrhu doplnili o barový ostrov s výrazným kremencovým dekorom. Rozhranie medzi kuchyňou a obývacou izbou tvorí jedálenská zóna. Nad jedálenským stolom, rovnako ako nad barovým pultom, sa týči výrazné svietidlo. Sedenie v obývacej časti bolo vyriešené pomerne netradične — kožený gauč architekti doplnili tmavofialovým kreslom a veľkoformátovým obrazom. Televízia sa nachádza až v pracovni.

Zvyšnú časť bytu tvorí hlavná spálňa, detská izba, dvojica kúpeľní, samostatné toalety a menšie šatníky. Zatiaľ čo v dennej časti bytu prevláda najmä slonovinová farba doplnená o niekoľko výrazných akcentov, v nočnej časti hlavnú úlohu preberá svetlé drevo a biela omietka. V rovnakom duchu sa nesú aj kúpeľne — biely obklad dopĺňa sivá terazzo dlažba na podlahe, biela sanita a mosadzné batérie.

Vo všetkých obytných miestnostiach sa nachádza dubová podlaha s rybím vzorom. Špecifickou časťou návrhu je nábytok na mieru, ktorého realizáciu mala na starosti stolárska firma Homer Concept & Interiors. Kuchynská linka môže byť v prípade potreby úplne ukrytá za vysokými dvierkami alebo naopak — poskytovať dodatočný pracovný priestor v časti oproti barovému pultu.

V pracovni sa zas nachádza výklopná posteľ, ktorá v prípade potreby poslúži pre návštevy. „Našou úlohou bolo vymyslieť, kde by mohli príležitostne prespať hostia. Kvôli niekoľkým dňom v roku sme ale nechceli natrvalo o túto miestnosť zmenšiť hlavný obytný priestor,“ zdôvodňujú zvolené riešenie autori projektu.

Súčasťou dizajnu je aj niekoľko solitérov od viacerých českých značiek. Ako tvrdia samotní autori projektu, s lokálnymi dizajnovými prvkami pracujú veľmi radi. V interiéri pražského bytu boli umiestnené napríklad pracovné stoličky od Master & Master, svietidlá Bomma či ručne tkané koberce Maimana.

„Návrh kladie dôraz na ušľachtilé materiály a prepracované detaily. V byte sa prelína pôvodný charakter interiéru so súčasným moderným poňatím,“ tvrdia autori projektu. „Časovo a architektonicky odlišné prvky opticky spájajú mosadzné detaily, rovnako tak zhodný farebný odtieň slonovej kosti použitý napríklad na špaletové okná, dvere a vybrané nábytkové kusy,“ dodávajú v závere opisu projektu.

Hlavné výhody novej podoby bytu spočívajú v premyslenej optimalizácii pôvodnej dispozície a harmonickom prepojení historických prvkov so súčasným dizajnom. Odstránením nenosných priečok vznikol vzdušný, otvorený priestor, ktorý lepšie vyhovuje potrebám moderného života. Výsledkom je elegantný a nadčasový interiér, ktorý rešpektuje historický kontext budovy, no zároveň spĺňa nároky súčasného komfortu.

 

(Atelier 111, Czechdesign.cz, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube