O logistické centrá, výrobné haly či sklady v Bratislave a okolí je stále záujem. Na zvýšený dopyt reaguje aj developerská spoločnosť Blueprint, ktorá pripravuje dva projekty. Jeden z nich má vzniknúť v Podunajských Biskupiciach, druhý za hranicami Bratislavy v Chorvátskom Grobe.
V Bratislave a okolí sa za posledné desaťročie vybudovalo viacero logistických centier a skladových priestorov. Keďže je však dopyt po tomto type priestorov vysoký, ďalšie projekty sú v príprave. Developerská spoločnosť Blueprint aktuálne pripravuje dva zámery, ktoré sú reakciou na aktuálne požiadavky trhu.
Jedným z plánov je vybudovanie logistického centra v bratislavských Podunajských Biskupiciach. Umiestnené bude pri Lieskovskej ceste, medzi areálom Slovnaftu a obytnou zástavbou mestskej časti. Projekt zahŕňa dve samostatné viacúčelové haly a prislúchajúcu areálovú infraštruktúru. Prvá hala ponúkne 29.000 m² prenajímateľnej plochy a druhá 17.000 m².
Haly budú určené na prenájom a skladovanie rôznych tovarov ako elektrospotrebiče, audio-video technika, domáce spotrebiče, kancelárske potreby, počítače a ich komponenty, spotrebný tovar, stavebný materiál či potraviny. Okrem skladovania budú haly využívané aj na distribúciu, ľahkú výrobu, montáž, obchodné aktivity a služby. V halách budú situované aj administratívne priestory, sociálne a hygienické zázemie a technické a technologické zázemie. Územie logistického centra bude vybavené prislúchajúcou dopravnou a technickou infraštruktúrou a plochami zelene.
Navrhovaný areál v Podunajských Biskupiciach je cielený na systém BREEAM Very Good, ktorý hodnotí kvalitu a udržateľnosť stavieb v rámci širších ekonomicko-ekologických a spoločenských vzťahov. Daná certifikácia je tretia najvyššia, nad ňou sa nachádzajú ešte Ecellent a Outstanding. V tomto prípade by sa to malo odraziť napríklad na inštalovaní solárnych článkov na streche.
Plánovaný začiatok výstavby je v treťom kvartáli roku 2025 a do prevádzky by malo byť logistické centrum uvedené o rok neskôr. Predpokladané investičné náklady sú 50 miliónov eur.
Logistická hala v Chorvátskom Grobe bude mať podobné využitie ako projekt v Podunajských Biskupiciach. Bude určená na skladovanie rôzneho tovaru, ľahkú výrobu a montáž. V objekte vzniknú administratívne priestory, sociálne a hygienické zázemie, technické a technologické zázemie s prislúchajúcou dopravnou a technickou infraštruktúrou a plochami zelene.
Celková plocha areálu predstavuje 173.000 m², samotná hala ponúkne 74.000 m² prenajímateľnej plochy. Hala bude spĺňať parametre systému BREEAM Very Good. Začiatok výstavby je naplánovaný na druhý kvartál budúceho roka a prevádzka by mala začať o rok neskôr. Developer počíta s nákladmi vo výške 70 miliónov eur.
Financujúcim partnerom oboch projektov je podielový fond 365.invest Capital FKI o.p.f., ktorý je spravovaný správcovskou spoločnosťou 365.invest. Ide o slovenskú spoločnosť, ktorá je súčasťou skupiny 365.bank.
Developer realizuje aj projekt v rakúskej obci Kittsee pod názvom Logistikpark Kittsee. Park počíta s výstavbou skladových objektov a objektov ľahkej výroby, pričom už teraz sa stáva miestom niekoľkých firemných sídiel s potenciálom ďalšieho rastu. Vzniknúť majú tri haly. Prvá bude najväčšia s prenajímateľnou plochou 47.800 m², druhá hala ponúkne 15.300 m² a tretia 7.100 m².
Raúsky projekt bol úspešný, keďže ho prebrala silná spoločnosť CTP. Okrem toho bol Blueprint aj prostredníkom pri výstavbe VGP na Triblavine, ktorý je jednou z prvých častí pripravovanej prestavby okolia Triblaviny na predmestskú štvrť.
Logistické projekty pripravujú aj ďalší developeri. Spoločnosť GLP, známa najmä výstavbou priemyselných a logistických zón, plánuje vybudovať komerčnú zónu v Bratislave, v blízkosti letiska v rámci komplexu Pharos.
Obchodná zóna GLP Bratislava bude pozostávať z piatich jednopodlažných nízkoenergetických budov, ktoré majú byť šetrné k životnému prostrediu a maximálne využívať obnoviteľné zdroje. Z navrhovanej pätice hál bude trojica slúžiť logistike a dve retailu. Architektúra projektu bola zverená kancelárii A3 Architekti. S výstavbou by chcel developer začať ešte tento rok.
Nový areál, tvorený komplexom mestských skladov a predajno-výstavných priestorov STORE.TO, chce zas Alto Real Estate postaviť v Rači, v blízkosti križovatky ulíc Na Pántoch a Rybničná, v sanovanom území bývalého terminál. Nový komplex nebude transformáciou brownfieldu na nové funkcie, ale obnovou pôvodného využitia.
Tvoriť ho budú tri objekty predajných skladov s celkovou plochou viac ako 26.000 m². Výstavba by sa mala začať v poslednom kvartáli roku 2025 a prevádzka by mohla byť spustená o rok neskôr. Náklady sa odhadujú na 24 miliónov eur.
Na severnej hranici mestskej časti Vrakuňa má vzniknúť nové logistické centrum IV. kvadrant od developera Atrios. Zámer však bojuje s odporom verejnosti, a to najmä kvôli problematickému dopravnému napojeniu. Kedy by sa reálne mohlo začať s výstavbou, je náročné odhadnúť.
Bratislava, jej zázemie aj celé západné Slovensko budú pravdepodobne ešte niekoľko nasledujúcich rokov predmetom záujmu developerov zameraných na logistické a skladové objekty. Dopyt presahuje ponuku, v čom sa bratislavský metropolitný región odlišuje od iných stredoeurópskych krajín a trendov. Klienti navyše čoraz intenzívnejšie tlačia na zavádzanie ESG postupov, čo núti developerov stavať environmentálne priaznivejšie a energeticky úspornejšie projekty. Nateraz je tak výhľad v tomto smere pozitívny.
(Blueprint, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac