Vo vnútrobloku na Obchodnej 42 už približne dva roky prebieha výstavba. Apartmánový dom Zelený dvor svojim osadením reaguje na staršie plány vzniku predĺženej Jedlíkovej ulice. Hoci z tejto vízie vzišlo, investori sa pokúšajú využívať plochy, kde sa dá ešte aj dnes stavať. Takýmto prípadom je aj práve dokončovaná novostavba, ktorej developeri sľubujú, že jeho dvor bude naozaj zelený.
Autor: Nino Belovič / YIM.BA, MDA Architekti
Jedlíkova je jednou z ulíc, ktoré mali byť súčasťou husto zastavanej a mestotvorne pôsobiacej štvrte v jadre mesta. Pôvodne mala spájať Poštovú ulicu s Hollého, ktorá mala byť prerazená až na Obchodnú. Atraktivitu lokality mala podporiť prestavba pôvodných vinohradníckych domov s dlhými dvormi na funkcionalistické bytové domy s aktívnym parterom.
Víziu, ktorá sa vyformovala na začiatku 20. storočia, však zastavil odpor majiteľov pozemkov, ekonomické pomery aj politické udalosti. Neskôr sa už na túto ideu nenadviazalo. Na Obchodnej 48 ale vzniká bytový dom, ktorého hlavná fasáda smeruje do uvažovanej, no nevybudovanej ulice - a to aj napriek tomu, že šanca na prerazenie Jedlíkovej dnes už vlastne neexistuje.
Výstavba Apartmánového domu Zelený dvor aspoň čiastočne oživuje spomienky na pôvodné plánovanie. Stavba od rovnomennej firmy, za ktorou stoja Rastislav Nowak a Rudolf Skokan, je dnes už takmer dokončená. Nachádza sa vo vnútrobloku medzi Obchodnou a Heydukovou a v dotyku s domom na Obchodnej 48. Okrem domu vo dvore Obchodnej 48 sa napája aj na dvor na Obchodnej 42, odkiaľ bude zabezpečený prístup autom.
Ide o šesťpodlažný dom, pričom najvyššie podlažie je ustúpené. V budove sa nachádza 30 apartmánov, z toho štyri jednoizbové, 22 dvojizbových, jeden trojizbový a tri štvorizbové. Aktuálne je predaná polovica bytových jednotiek. Najdrahší voľný byt je štvorizbový na najvyššom podlaží s výmerou viac ako 124 m2, ku ktorému prislúcha aj terasa o rozlohe 28,54 m2. Cena rezidencie je 994.900 eur. Výmera dvojizbových bytov sa pohybuje okolo 50 až 56 m2, pričom každý byt disponuje aj terasou o veľkosti 7 m2, resp. 10 m2. Kúpiť sa dajú za cenu od 312.900 eur až po 452.900 eur.
Podľa oficiálnej stránky projektu má ísť o moderné a udržateľné bývanie so stropným chladením aj kúrením, riadenou rekuperáciou vzduchu a hliníkovými oknami s trojsklom. Bývanie v tichom vnútrobloku v centre mesta má spríjemniť aj zeleň, čo naznačuje už samotný názov projektu. Budúci obyvatelia získajú výhľad na brečtanové a vínne steny, záhradu synagógy na Heydukovej a zeleň okolo fasády. Developer chce po dokončení domu do okolia vysadiť zeleň v čo najvyššej možnej miere. Chýbať by nemali ani zelené strechy.
Vzhľadom na umiestnenie Zeleného dvora bolo potrebné vyriešiť otázku parkovania. Developer ho zabezpečil mechanickým parkovacím systémom s nesklopnými plošinami. Ide o výťahové riešenie parkovania pre viac áut, v tomto prípade dve pod sebou. Na jednom mieste sa tak zaparkujú dve vozidlá. Okrem toho sú v parkovacej garáži k dispozícii aj klasické stojiská pre jedno auto, niekoľko miest na parkovanie bude aj vonku v areáli Zeleného dvora. V podzemnej garáži je vyčlenený i priestor na parkovanie bicyklov.
Architektúra budovy je založená na kombinácii hladkej mriežky konštrukcie, do ktorej sú vložené loggie, a fasády s oknami. Povrch týchto výplní bude štruktúrovaný – z tehličiek, čo má umocniť pravidelnosť mriežky. Celá budova bude ladená do bielej farby. Ako celok by tak mal dom pôsobiť vcelku elegantne a solídne. Autorom architektonického riešenia je žilinská kancelária MDA. Kolaudácia je naplánovaná na máj tohto roka, a následne by mali byť byty odovzdané novým majiteľom.
Zelený dvor síce rešpektuje teoretickú dostavbu Jedlíkovej ulice, ale jej plná realizácia podľa pôvodných plánov nie je v podstate ani v hypotetickej rovine. Dôvodom je, okrem iného, aj prísnejšia pamiatková ochrana. Veľké asanácie na Obchodnej sa už realizovať pravdepodobne nebudú. Za predpokladu, že by neprišlo k narušeniu vzácnych pivníc, nachádzajúcich sa pod niektorými dvormi, by však mohlo prísť realizácii aj ďalších stavieb v ich zadných častiach.
Aj týmto spôsobom by mohlo dôjsť k pozdvihnutiu Obchodnej, ktorú dnes trápi urbanistický a architektonický chaos aj nános vizuálneho smogu. Cesta k náprave zrejme nepovedie cez radikálne opatrenia, ale skôr bude mať formu menších úprav. Vydarenou revitalizáciou prešiel dom na Obchodnej 37, Obchodnej 13, Obchodnej 48 alebo Obchodnej 4, kde bol zrekonštruovaný funkcionalistický dom, nazývaný Obchodný dom Schön.
Obnova zašlej slávy známej ulice a jej okolia bude pravdepodobne trvať ešte mnoho rokov. Ak sa v budúcnosti podarí využiť potenciál vnútroblokov, vhodne doplniť existujúcu zástavbu a odstrániť vizuálny chaos, Obchodná ulica by mohla zvýšiť svoju prestíž. Nemusela by mať povesť miesta pre opíjanie sa, ale byť obchodnou a zároveň príjemnou obytnou lokalitou v centre mesta.
Fotografie zo dňa 2.4.2025. Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac