Na ulici Staré Grunty by mohol čoskoro pribudnúť ďalší projekt. Spoločnosť OTYK Invest podala návrh o vydanie územného rozhodnutia na zámer polyfunkčného objektu, ktorý by mal vzniknúť medzi ulicou a areálom cintorína Slávičie údolie. Ide o jeden z radu developmentov, ktoré postupne menia nezastavané územie na rezidenčnú lokalitu.
Polyfunkčný objekt Staré Grunty bol prvýkrát predstavený ešte na začiatku roka 2018, kedy sa objavil na posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). V kontexte lokality bol pomerne výnimočný, keďže ostatné projekty, ktoré tu vznikajú, majú prakticky výlučne rezidenčnú funkciu. Projekt od OTYKu má však obsahovať bývanie, ale aj kancelárie a obchody.
Zatiaľ sa nezdá, že by sa malo na projekte niečo meniť, na náročnom trojuholníkovom pozemku tak vznikne trojica šesť- až sedempodlažných objektov, prepojených spoločnou parkovacou podnožou s dodatočnými službami a so zelenou strechou. Medzi jednotlivými objektami má vzniknúť átrium, do ktorého bude orientovaná vybavenosť. Tá však bude vložená aj do uličnej časti, kde vznikne vďaka vykonzolovaniu objektov nad úroveň chodníka akési podlubie.
Projekt bude obsahovať 82 bytov, z toho 14 jednoizbových, 34 dvojizbových, 26 trojizbových a 8 štvorizbových. Nachádzať sa budú od druhého podlažia vyššie, s prízemnými bytmi s predzáhradkami sa podľa všetkého neráta. Každý bude obsahovať balkón alebo loggiu, pričom výhľady z bytov, s ohľadom na polohu na svahu nad Karlovou Vsou, majú patriť ku kľúčovým benefitom zámeru. Dátum spustenia predaja ešte nie je známy, nebude to ale skôr ako po nadobudnutí platnosti územného rozhodnutia.
Za architektúrou stojí kancelária SPDe, ktorej sa podarilo navrhnúť vcelku decentnú formu zástavby, ktorá rozhodne prispeje k pozdvihnutiu lokality. Dnes je ulica Staré Grunty zanedbaná, napriek nedávnej oprave vozovky, a absentujú tu chodníky, cyklotrasa alebo vedomá výsadba zelene. Nedávne developmenty s ulicou veľmi nekomunikujú a redukujú ju na dopravný priestor. Po postavení Polyfunkčného objektu Staré Grunty sa to aspoň lokálne zmení.
Zatiaľ možno len ťažko odhadnúť, kedy bude vydané územné rozhodnutie. Karlova Ves je známa svojim neveľmi pozitívnym prístupom k developmentu, v tomto prípade sa však s developerom aktívne pracovalo, aby bol projekt čo najlepšie nastavený. Výsledkom spolupráce bude napríklad revitalizácia blízkej zelene a danej časti ulice. Vydanie územného rozhodnutia tak bude snáď záležitosťou tohto roka, veľmi teoreticky aj vydanie stavebného povolenia.
Ak by tomu tak bolo, realizácia by prebehla v rokoch 2021-2022. Byty by boli v takomto prípade potenciálnym klientom odovzdávané pravdepodobne na začiatku roka 2023.
Polyfunkčný objekt Staré Grunty je ďalší z radu projektov a investícií, ktoré vznikajú okolo tejto ulice. Okrem súkromných obytných komplexov a rodinných domov spája aj kampus Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity v Mlynskej doline a tzv. študentské mestečko, teda internátny areál, kde žijú tisíce študentov bratislavských vysokých škôl.
Ako som písal aj v nedávnom článku o prioritách pre Bratislavu, koncentrácia vysokých škôl, výskumných pracovísk, študentov, vedcov a firiem v Mlynskej doline, od nábrežia Dunaja po Patrónku, robí z tejto oblasti potenciálny motor slovenskej ekonomiky v budúcnosti. To treba využiť a tento motor čo najviac rozbehnúť, a to nielen zásadnými krokmi na úrovni vlády a štátu, ale samotnou organizáciou a kvalitou priestoru, v ktorom majú nové myšlienky a nápady vznikať. Mlynská dolina potrebuje jasnú víziu rozvoja.
Táto vízia by mala zahŕňať koncepciu rozvoja nových výskumných a výučbových kapacít pre univerzity, ktorých súčasné priestory sú zastaralé aj nedostačujúce a v porovnaní s poprednými inštitúciami v zahraničí tu niektoré typy pracovísk azda aj chýbajú (čo viem ilustrovať na príklade mojej disciplíny – geografie. Napríklad novopostavené školy v Poľsku obsahujú laboratóriá s umelými riekami – lepšie ako VÚVH – pre výskum hydrologických procesov, vynikajúco vybavené knižnice alebo špičkové kartografické pracoviská), návrh ubytovacích kapacít adekvátneho štandardu pre študentov a hosťujúcich pedagógov a expertov, komunitné priestory (športoviská, rekreačné plochy, kaviarne, gastronómiu a podobne) či zásahy vo verejnom priestore.
Cieľom by malo byť vytvorenie inšpiratívneho a príťažlivého prostredia pre štúdium, prácu, ale aj popracovný život. Moderný kampus výrazne napomáha napríklad Masarykovej univerzite v Brne, ktorá láka aj množstvo slovenských študentov. Časť z nich tu potom ostáva a pomáha moravskej metropole v rozvoji jej ekonomického potenciálu.
Dnes sa do tejto lokality investuje len málo. Obe univerzity síce vybudovali Vedecký park, existujúce budovy fakúlt sú však stále v zlom stave. Internáty sa rekonštruujú len pomaly a pripravovaná oprava Vysokoškolského internátu Ľudovíta Štúra je spôsobená najmä jeho skutočne zúfalým stavom. A čo sa týka zásahov zo strany samosprávy, okrem opravy Starých Gruntov, ktorá bola pri prihliadnutí na ich predošlý stav aj tak značne oneskorená, sa tu nič zásadné nedeje.
Túto situáciu treba zmeniť, čo si bude vyžadovať spoluprácu všetkých aktérov, predovšetkým univerzít, mesta a mestskej časti. V opačnom prípade celá krajina a mesto ešte viac utrpia na neschopnosť hľadieť dopredu a rozvíjať to, z čoho dlhodobo vyplýva najväčší benefit.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre