Author photoAndrej Sárközi 21.02.2023 13:45

Najkrajšia rekonštrukcia? Mesto odhaľuje viac z kúpeľov Grössling

Projekt obnovy kúpeľov Grössling patrí v súčasnosti medzi najvýznamnejšie investičné priority Bratislavy. Aktivity na ich vzkriesenie sa začali rozvíjať ešte v predminulom volebnom období. Architektonická súťaž v roku 2020 priniesla mimoriadne atraktívne stvárnenie novej podoby kúpeľov. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) nedávno oznámil ďalšie detaily pripravovanej rekonštrukcie.

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Historický objekt kúpeľov Grössling sa spája s Medenou a Kúpeľnou ulicou a dunajským nábrežím od roku 1895. Išlo o dôležitú lokálnu inštitúciu a mestský bod, kde sa stetávali viaceré spoločenské vrstvy vtedajšej Bratislavy. Prvé stavebné zmeny prebehli okolo roku 1914, ďalšie nasledovali o pätnásť rokov neskôr a od roku 1942 začali upadať. Kúpele Grössling sa rozlúčili s verejnosťou v roku 1994, kedy boli zatvorené. 

Dnes je ale všetko inak. Mestské kúpele sa o pár rokov vrátia späť do lokality Vajanského nábrežia, pričom budú doplnené o knižnicu, kaviareň a zrevitalizovaný verejný priestor. Diskusie o prinavrátení života tejto významnej pamiatke začali získavať dynamiku najmä po nástupe nového vedenia Hlavného mesta v roku 2018. Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy o dva roky neskôr vyhlásili architektonickú súťaž na obnovu kúpeľov Grössling. Vo vynikajúcej konkurencii 76 ateliérov sa napokon presadila talianska kancelária OPPS Architettura. 

V návrhu sa architekti prezentovali najmä citlivou, no zároveň súčasnou koncepciou, rešpektujúcou nároky na zvýšenie kvality kúpeľov aj doplnenie nových funkcií. Porota taktiež vyzdvihla jemný kontakt pôvodných a nových hmôt či otvorenosť vnútorných priestorov v zmysle pôvodného riešenia z roku 1914. Dopomohlo k tomu využitie existujúcich arkád, ktoré budú prepojené aj s exteriérom, dostupnosť a bezbariérovosť interiéru budovy alebo optimálny prevádzkový koncept. Ten umožňuje rozdelenie priestorov na jednotlivé prevádzkové zóny, čo je pre fungovanie viacerých funkcií v jednej budove veľmi dôležité.

Galéria

  • Vonkajší bazén. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Suchá sauna. Vonkajší bazén. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Parný kúpeľ. Vonkajší bazén. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Skleník pri menšom plaveckom bazéne. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Sedacie bazény. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Knižnica. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Vstup do kúpeľov od Medenej. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

V zrekonštruovaných kúpeľoch sa budú nachádzať tri väčšie bazény spoločne s obnoveným rekreačným bazénom a jedným exteriérovým. Rovnako budú obnovené tri sedacie bazény prepojené s parným kúpeľom a rovnaký počet bazénov s tzv. Kneippovym kúpeľom či horúcou a studenou vodou. Vzniknú tu aj relaxačné priestory v interiéri aj exteriéri a saunový svet. Koncept odkazuje na rímske či turecké kúpele, čo znamená, že sa tu budú realizovať viaceré procedúry. Mesto už dávnejšie upozornilo, že chce obnoviť predovšetkým rekreačnú funkciu, ktorú mali kúpele kedysi, na rozdiel od športovej, ktorú si verejnosť spája s Grösslingom najviac.

Vynikajúci návrh od talianskych architektov dopĺňa aj knižnica. V tomto prípade sa podarilo priestory vhodne otvoriť a vytvoriť z nich plnohodnotný verejný priestor. Knižnica so súvisiacou kaviarňou bude mať optimálny kontakt s exteriérom, teda parčíkom na Medenej ulici. Tu by malo pribudnúť sedenie, zachované majú byť stromy a vytvorený má byť aj vodný prvok. 

Metropolitný inštitút Bratislavy nedávno predstavil ďalšie detaily rekonštrukcie. „V zóne so sedacími a plaveckým bazénom plánujeme obnoviť suchú saunu, a tak oživiť kúsok histórie,” uvádza MIB. Takýto typ sauny, len v podobe teplovzdušnej komory, sa tu nachádzal v roku 1895. „Zároveň vytvárame ideálnu kombináciu, kedy sa návštevníci budú môcť po plávaní zohriať. Dispozícia suchej sauny je navrhnutá tak, aby kopírovala pozíciu existujúceho svetlíka, vďaka čomu bude do sauny prúdiť denné svetlo,” spresňuje Metropolitný inštitút Bratislavy. 

Známe sú aj ďalšie novinky. V blízkosti sedacích bazénov nájdu návštevníci parný kúpeľ. „To umožní, aby absolvovali okruh, kedy sa najprv okúpu v bazénoch s 35, 38 a 40-stupňovou vodou a následne pokračujú do parného kúpeľa zo 48-stupňovou parou. Po nej má nasledovať sprcha alebo ochladzovací bazén,” píše Metropolitný inštitút Bratislavy. Aj priestor parného kúpeľa je navrhnutý tak, aby kopíroval pozíciu denného svetlíka. „Architekti tu navyše navrhli zavesený oblúkový podhľad, vďaka čomu bude svetlo od svetlíka prechádzať po obvode sauny,” doplnil MIB.

Vonkajší bazén je naplánovaný podľa konceptu starých rímskych kúpeľov, čo znamená, že bazén bude mať otvorenú strechu nad vodnou plochou. „Skleník nad priestorom okolo bazéna prispeje k vytvoreniu uzavretého miesta, ktoré nebude rušené vonkajším svetom, a tiež umožní, aby návštevníci mohli tráviť čas na čerstvom vzduchu aj počas dažďa,” uzatvára Metropolitný inštitút Bratislavy.

K rekonštrukcii sa vyjadril aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „V interiéri kúpeľov pokračujeme s búracími a prípravnými prácami a spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy a architektmi z OPPS Architettura dolaďujeme všetky funkčné a estetické detaily, aby bol Grössling výnimočný kúpeľný zážitok pre všetkých,” ozrejmil primátor.

 

Parný kúpeľ. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Hlavné mesto rozbehlo prípravné práce pred samotnou rekonštrukciou ešte v roku 2022. Išlo najmä o búracie práce, ktoré prebiehajú v dvoch etapách a koncom minulého roka prešli práce do druhej fázy. Počas nich majú byť odstránené všetky nenosné konštrukcie. Obnoví sa komín a zbúrajú budovy vo dvore zo 70. rokov. Odstránená bude aj prístavba, na ktorú vydalo Staré Mesto povolenie v decembri roku 2022. V tomto období mesto pracovalo na dokumentácii pre stavebné povolenie.

Magistrát už má vyriešenú aj otázku financovania. Spoločne so Slovak Investment Holding (SIH) prostredníctvom National Development Fund II uzatvoril zmluvu, ktorou založil obchodnú spoločnosť pre kúpele a mestskú knižnicu Grössling. Štátny investičný fond poskytne investíciu vo výške 4,1 miliónov eur do základného imania novozaloženej mestskej obchodnej spoločnosti. Výška vkladu Hlavného mesta do základného imania spoločnosti je 850.000 eur. Hlavné mesto zároveň vloží do spoločnosti nehnuteľnosti kúpeľov aj priľahlé pozemky. Vďaka tomu bude možné získať bankový úver na zvyšných 10 miliónov eur, nakoľko sa zvýšia vlastné zdroje projektu.

Celková obnova kúpeľov by mala začať v prvej polovici roka 2024. Ide o značné omeškanie oproti pôvodným predpokladom. Verejný priestor mal byť zrevitalizovaný ešte v roku 2021 a riadna rekonštrukcia mala začať na jar 2022. Celkové dokončenie Grösslingu je reálne až v roku 2027. 

Táto významná pamiatka sa po dokončení a otvorení môže stať populárnou mestskou inštitúciou, ktorá bude lákať množstvo návštevníkov - nielen domácich, ale aj turistov. Jej pozícia medzi významnými turistickými atrakciami mesta jej nateraz nezaručuje ekonomickú návratnosť, hoci mesto tvrdí niečo iné. Isté je však to, že Bratislava získa pozoruhodnú atrakciu a obnovenú pamiatku. Života sa dočká po vyše troch desaťročiach chátrania. 

 

Pozrite si fotografie prípravy na rekonštrukciu Grösslingu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube