Pred niekoľkými týždňami sa na Tomášikovej, v dotyku s kancelárskym komplexom Tomášikova 23, spustila asanácia starších a dlhšiu dobu nevyužívaných komerčných jednotiek. Začala sa tak uvoľňovať plocha pre zástavbu – na ich mieste totiž vznikne bytový dom, ktorý má byť druhou etapou polyfunkčného súboru na tejto investične čoraz atraktívnejšej mestskej ulici.
Prvá etapa súboru vznikla už v roku 2008 a dlhšiu dobu bola známa najmä ako sídlo redakcie týždenníka Trend. Pozostávala z kancelárskej budovy so siedmimi nadzemnými podlažiami, osempodlažného bytového domu a dvojpodlažnej komerčnej podnože od Tomášikovej. Jednopodlažné objekty zo zadnej strany podnože, kde sídlilo Centrum poradensko-psychologických služieb, boli staršie a v rámci prvej etapy časť z nich zanikla.
Dnes je takmer minulosťou aj zvyšok areálu a aktuálnou sa stáva dostavba súboru. V plánovaní je minimálne od roku 2015, predstavený bol v roku 2016, kedy sa majiteľom starších objektov stala spoločnosť Projekt T. Predošlý vlastník, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ju podľa portálu TrendReality vymenil za rodinné domy pre účely detských domovov.
Investor tu naplánoval vznik sedempodlažného bytového domu s jedným podzemným podlažím, kde sa má nachádzať 29 parkovacích miest. Ďalšie parkovacie miesta majú byť umiestnené na prízemí, kde bude ďalšie prekryté parkovisko s 33 miestami. Na druhom podlaží sa uvažovalo s umiestnením penziónu, vyššie sa má nachádzať 31 bytov. Na typické podlažie pripadá sedem bytov, na najvyššom, kde budú umiestnené exkluzívnejšie jednotky s terasami, by mali byť štyri byty.
K projektu je inak známych len málo informácií. Architektonickú štúdiu pripravila málo známa kancelária Addressa, spoluautorom návrhu bol aj nedávno zosnulý akademický architekt Fedor Minárik. Výsledná podoba domu, aspoň podľa toho mála známych materiálov a vizualizácií, by mohla byť s ohľadom na lokalitu uspokojivá, hoci nejde, podľa všetkého, ani o materiál na architektonické ocenenia. Lokalite však neublíži ani ju nijako mimoriadne nezaťaží.
Projekt má v tejto chvíli vydané stavebné povolenie pre úpravu komunikácií, dom samotný by mal byť v územnom konaní. Výstavba by sa tak mohla spustiť najskôr v priebehu budúceho roka a byť dokončená v roku 2023.
Nová bytovka na Tomášikovej je príkladom zahustenia, ktoré neškodí. Obyvatelia či návštevníci budovy budú mať priamy výjazd na Tomášikovu, nebudú tak zaťažovať komunikácie vnútri sídliska. Budova navyše mierne odhluční dopravný ruch na ulici, ktorej význam postupne rastie. Postupne tu pribúda viacero nových developmentov – najmä v novomestskej časti, čoskoro ale aj v ružinovskej – ktoré ju menia na rušnú mestskú triedu.
Stav ulice tomu však veľmi nezodpovedá. Povrch vozovky aj chodníkov je zanedbaný, absentujú tu segregované cyklotrasy a ulica zatiaľ nie je dobudovaná v plnej dĺžke. Do budúcna sa totiž očakáva jej prepojenie až k Račianskej, chýba tak úsek od križovatky s Vajnorskou ulicou. Ide o starý zámer, ktorý je zanesený aj do Územného plánu z roku 2007, no až v poslednej dobe sa zdá, že sa začínajú v tomto smere hýbať ľady.
Prvú zásadnú zmenu prinesie pripravovaný projekt Zátišie od Atriosu, kde ako vyvolaná investícia vznikne nová križovatka na Vajnorskej ulici, ktorá je akousi nultou fázou predĺženia Tomášikovej. Developer vybuduje cestu s rezervou pre rozšírenie na parametre mestskej triedy, dokonca s potenciálnym priestorom pre električkovú trať. Táto trať, ako aj celé predĺženie ulice, je aktuálne predmetom preverovania zo strany mestskej spoločnosti Metro.
Ak by v dohľadnej dobe (v priebehu tohto desaťročia) skutočne vzniklo predĺženie Tomášikovej, ako aj električková trať, ktorá by mohla spojiť nielen Račiansku a Vajnorskú radiálu, ale aj Ružinovskú, dokonca jedného dňa aj Prievozskú, resp. Vrakunskú, z dnes zanedbanej ulice by sa stala kľúčová mestská tangenciála (spojnica radiál). To ešte viac zvýši jej atraktivitu a investičný potenciál. V blízkej budúcnosti sa tak môže objaviť ešte niekoľko zámerov, keďže tu ostáva niekoľko voľných či nedostatočne využívaných parciel.
Stav ulice tomu snáď bude zodpovedať. S postupným prijímaním nových koncepčných dokumentov a materiálov totiž mestu vznikajú určité povinnosti – dodržať vlastné záväzky a tvoriť uličný priestor tak, aby sa myslelo na záujmy všetkých užívateľov verejného priestoru. Veľké prestavby a dostavby ulíc, ktoré sa v Bratislave pripravujú, budú dôležitou skúškou, či to Hlavné mesto myslí skutočne vážne.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre