Vysoká škola múzických umení (VŠMU) patrí medzi kľúčové umelecké vzdelávacie inštitúcie na Slovensku. Na jej pôde vyštudovalo množstvo výrazných osobností slovenskej kultúry. V roku 2021 vyhlásila VŠMU v spolupráci s ateliérom 2021 Architekti architektonickú súťaž na dostavbu Divadelnej fakulty. Víťazom sa stala dvojica architektov Iľja Skoček a Danica Ščepková, pričom ich návrh aktuálne vstupuje do povoľovacích procesov.
Zdroj: Iľja Skoček, Danica Ščepková
Tri fakulty – Hudobná a tanečná, Filmová a televízna a Divadelná – sú koncentrované v areáli medzi Zochovou, Pilárikovou a Svoradovou ulicou v bratislavskom Starom Meste. Vzhľadom na rastúce nároky na kvalitu vzdelávania a kapacitné nedostatky sa škola rozhodla pre dobudovanie nového objektu.
Navrhovaná budova vyplní súčasnú prieluku na Svoradovej ulici. Medzi Divadelnou a Filmovou fakultou sa nachádza starší objekt určený na asanáciu. Prístavba bude z východu priliehať k budove Filmovej a televíznej fakulty.
Za budovou tejto fakulty, smerom na východ, stojí historická stavba z konca 19. storočia, ktorá je sídlom Hudobnej a tanečnej fakulty. Ambíciou projektu je prepojiť jednotlivé časti areálu – konkrétne v úrovni prízemia medzi foyerom Divadelnej fakulty a vrátnicou Filmovej a televíznej fakulty, čím by vznikol ucelený kampus s možnosťou pohybu suchou nohou.
Architektonická súťaž v roku 2021 mala presne definované požiadavky a obmedzenia. Porota, zložená zo slovenských odborníkov, sa jednohlasne zhodla, že víťazný návrh dvojice Iľja Skoček a Danica Ščepková najlepšie reflektuje zadanie. Ocenila invenciu architektov a ich schopnosť zosúladiť široké spektrum prevádzkových, architektonických, urbanistických i technických požiadaviek.
Fasáda s predsadenými pavlačami bola hodnotená ako vhodná odpoveď na potreby dostavby, nakoľko poskytuje pasívne tienenie, exteriérové pobytové priestory na každom podlaží, a zároveň vytvára charakteristickú identitu celého kampusu. Pozitívne bola vnímaná aj idea odhalenia javiskovej techniky ako „rubovej strany divadla“, vyjadrená architektonickým stvárnením objektu.
Architekti rešpektovali výšku existujúcej budovy Divadelnej fakulty z roku 2010 aj jej zapustený parter, nad ktorým vytvorili akúsi markízu. Okrem predsadenej časti fasády návrh zahŕňa aj výrazné vonkajšie schodisko. V interiéri sa architekti vysporiadali s požiadavkami na úplnú bezbariérovosť, ako aj s prevádzkovými nárokmi multifunkčnej sály a skladových priestorov. Projekt získal súhlasné záväzné stanovisko mesta.
Navrhovaná budova bude mať dve podzemné a päť nadzemných podlaží a bude priamo prepojená s existujúcim objektom Divadelnej fakulty, čím vznikne kompaktný prevádzkový celok. Počíta sa s využitím hlavného vstupu a komunikačného jadra pôvodnej budovy. Obe časti budú prepojené na všetkých podlažiach. Zo Svoradovej ulice bude objekt prístupný lávkou so schodiskom.
Najvyššie dve podlažia budú pôdorysne zmenšené. Na druhom podzemnom podlaží sa budú nachádzať technické priestory, sklady a ateliéry. Prvé podzemné podlažie bude obsahovať baletnú sálu. Na prvom nadzemnom podlaží budú prednášková miestnosť a multifunkčná sála, ktorá bude aj na druhom nadzemnom podlaží, doplnená o kabinety.
Tretie nadzemné podlažie bude určené na trikový ateliér, montážnu halu, učebne a kabinet. Na štvrtom podlaží sa plánujú skúšobne, ateliéry a kabinety. Piate nadzemné podlažie bude patriť vedeniu fakulty a študijnému oddeleniu.
Dominantným architektonickým aj konštrukčným prvkom stavby bude montovaná oceľová konštrukcia pavlačí a balkónov, slúžiaca ako slnolam na južnej fasáde a zároveň ako požiarne únikové schodisko. Tento prvok bude orientovaný do Svoradovej ulice.
V najbližších rokoch by mohla VŠMU získať moderný objekt, ktorý zlepší podmienky pre študentov a zároveň zvýši kapacitné možnosti školy. Termín začiatku výstavby však zatiaľ nie je známy, projekt musí prejsť povoľovacím procesom a otázne bude zrejme aj financovanie. K decembru 2023 bola odhadovaná cena stavebných prác 5,96 mil. eur.
Rozšírenie areálu plánuje aj Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) na Drotárskej ceste. Projekt Artcampus je predmetom odborných diskusií už niekoľko rokov. Architektonická súťaž prebehla ešte v roku 2019, víťazom sa stala kancelária SLLA. Zámer prešiel v roku 2024 posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA).
V rámci areálu VŠVU sa plánuje výstavba dvoch objektov – technologického pavilónu a internátu s jedálňou. Technologický pavilón bude umiestnený na západnej strane existujúcej budovy a prepojený s ňou na všetkých podlažiach. Obsahovať bude dielne a ateliéry pre umelecké remeslá, ako sú práca s kameňom, kovom, drevom, textilom či audiovizuálna produkcia.
Internát bude situovaný na východnej strane pozemku a poskytne ubytovanie študentom. Prístavba sa bude skladať z dvoch objektov s ubytovacími bunkami a spoločným dvorom. Základnou jednotkou bude dvojposteľová izba s vlastnou toaletou, sprchou a kuchynkou. Na každom podlaží sa plánuje tri až päť takýchto buniek.
Celkové náklady na výstavbu sú odhadované na 33,5 mil. eur bez DPH. Podľa dokumentácie EIA sa malo so stavbou začať v druhom štvrťroku 2025 a ukončenie sa plánovalo na posledný štvrťrok 2027. V súčasnosti je však zrejmé, že harmonogram sa bude posúvať.
Oba zámery predstavujú odvážne architektonické vízie, ktorých vysoká úroveň spracovania podčiarkuje ich význam pre skvalitnenie priestorových a prevádzkových podmienok na umeleckých vysokých školách. Ostáva len veriť, že ich realizácia príde čo najskôr a neskomplikuje ju ekonomická situácia.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac